Gmina Proszowice. Sieć gazowa będzie rozbudowana

Gmina Proszowice. Sieć gazowa będzie rozbudowana

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Gmina Proszowice. Sieć gazowa będzie rozbudowana

©Tomasz Świstak

Władze gminy Proszowice deklarują chęć współpracy z Polską Spółką Gazownictwa w kwestii rozbudowy sieci gazociągowej.
Gmina Proszowice. Sieć gazowa będzie rozbudowana

©Tomasz Świstak

Dowodem na to ma być list intencyjny, jaki podpisali niedawno burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, a ze strony PSG dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Paweł Firlej oraz jego zastępca Władysław Ziomek.

Z treści dokumentu wynika, że zarówno gmina jak i PSG są zainteresowane po pierwsze rozbudową istniejącej sieci gazowej, ale też „aktywizacją” nieczynnych przyłączy gazowych. Z przedstawionych danych wynika bowiem, że długość gazociągu w gminie jest stosunkowo niewielka, a do tego sporo gospodarstw nie decyduje się na przyłączenie do niego, choć ma taką możliwość.


W samych Proszowicach długość sieci gazowej wynosi niespełna 18,3 km. Ilość przyłączy to 454, ale z tej liczby 161 jest nieaktywnych. Na terenach pozamiejskich sieć liczy 16,6 km, a liczba przyłączy to 138. Niemal połowa z nich (59) pozostaje dotąd tylko „ozdobą” budynku.

Z drugiej strony zainteresowanie błękitnym paliwem jest, o czym świadczy choćby to, że w ubiegłym roku właściciele 76 gospodarstw złożyli wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci. W roku bieżącym było ich już 64. Ilość zawartych umów w roku 2017 to 47, natomiast w bieżącym 53.

Osoby zainteresowanie przyłączeniem się do sieci narzekają głównie na długi czas oczekiwania. Druga strona tłumaczy z kolei, że rozbudowa sieci musi być uzasadniona ekonomicznie. Podpisany list intencyjny niczego jeszcze nie przesądza. Gazownicy deklarują, że na podstawie wyników badania rynku mogą przystąpić do opracowania warunków technicznych rozbudowy sieci. Z drugiej strony zastrzegają: gdy wynik badania wykaże oczywistą niecelowość rozbudowy sieci (...) PSG będzie mogła odstąpić od dalszych analiz i planu rozbudowy sieci gazowej”. Z kolei gmina ze swojej strony zadeklarowała wsparcie dla działań PSG.

W tej chwili zatem największe nadzieje na przyłączenie do gazociągu mogą mieć mieszkańcy tych terenów, gdzie procedura zmierzająca do jego budowy już trwa. A są to ulice Jana III Sobieskiego, 3 Maja, Reja i Wiślana. Planowana jest też rozbudowa sieci w Żębocinie, Opatkowicach i Jazdowiczkach.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ha

ha (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

o czym wy ludzie marzycie. nie w tej gminie. gaz wodociąg kanalizacja to jak w Afryce za 100 lat albo i dłużej. ...to są jakieś pobożne życzenia ... kto się tym zajmie i za co?????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gazownictwo w Proszowicach

Mieszkaniec gminy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Jak się nasi włodarze najedza już na tych świętach ogórków bobu czosnku kapusty i Bog wie czego jeszcze to gazy będą szybciej niż się spodziewamy:-).

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wielki Sukces Pana Burmistrza

Wyborczyni ++ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

Panie Burmistrzu. Kolejny sukces nie do zaprzeczenia. Niech te hieny co Pana haltują pójdą po rozum do głowy. Oby Panu Bóg sprzyjał bo modlę się za Pana.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pasibrzuch

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Chleba Wielki Szu obłędniku pijany

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo