Gmina przed sądem

LIZ
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W Chrzanowie

   Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chrzanowie, która posiada zasoby w gminach Trzebinia, Libiąż i Chrzanów wystąpiła do nich o zwrot kosztów związanych z utrzymywaniem lokali, w których mieszkają osoby z wyrokami eksmisyjnymi. Gmina choć ma taki obowiązek, nie zapewnia im lokali socjalnych.
   Aktualnie w PSM 12 członków, najwięcej w Chrzanowie, ma wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego.
   Każda z gmin ma obowiązek zapewnić mu taki lokal zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie lokatorów. Jeżeli tego nie zrobi spółdzielnia może domagać się odszkodowania odpowiadającego jej zdaniem wielkości czynszu jaki by uzyskała, gdyby lokator miał tytuł prawny do lokalu. Prezes spółdzielni Aleksander Biegacz zapewnia, że zanim zwróci się do gmin najpierw występuje do sądu przeciw najemcy zalęgającemu z opłatami czynszu, o windykacje należności. Dopiero wtedy, gdy egzekucja jest bezskuteczna, a gmina nie jest w stanie zapewnić lokalu socjalnego, zwraca się do gminy o odszkodowanie. Niestety na razie pomimo rozmów z gminą Chrzanów i sygnalizowaniu problemu od roku, nie kwapi się ona, by zapłacić spółdzielni należne odszkodowanie Cały problem tkwi w tym, że art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów inaczej interpretuje spółdzielnia, a inaczej gmina. Łatwo się domyśleć, że każde na swoją korzyść.
   - Otrzymaliśmy pismo ze spółdzielni, w którym domaga się ona odszkodowania w wysokości wielkości czynszu i opłat za media, z którymi zalęgają osoby po wyrokach eksmisyjnych. Odesłałam to pismo z powrotem z prośbą o wyjaśnienie, ponieważ art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów nic nie mówi o zwrocie opłat za media, ale jedynie czynszu, który jest rozumiany jako podstawa opłaty za mieszkanie. Na dziś nie zamierzamy pokrywać roszczeń spółdzielni. Ponieważ art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów jest różnie interpretowany zwróciliśmy się w tej sprawie do urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w Warszawie i dostaliśmy opinie, że właściwa interpretacja jest po naszej stronie - wyjaśnia Danuta Grzesiak naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Chrzanowie. Pani naczelnik wyjaśnia, że gmina stara się na bieżąco realizować wnioski eksmisyjne, ale oczekiwanie na lokal zastępczy może trwać nawet 5 lat, bo w gminie jest słaby zasób socjalny. Od 2000r do dziś w gminie Chrzanów zarejestrowanych jest 37 eksmisji z prawem do lokalu socjalnego, z czego 11 przypadków dotyczy byłych członków spółdzielni. Wykonano już 10 z nich, w tym dwa dotyczyły PSM.
   Prezes spółdzielni zapowiada, że jeżeli nie uda się dojść do porozumienia z gmina sprawę skieruje do sądu. Uważa, że prawo jest po jego stronie, skoro z takim samym wnioskiem zwrócił się do gminy Trzebinia i gmina odszkodowanie zwróciła.
(LIZ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie