Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina przed sądem

LIZ
W Chrzanowie

   Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chrzanowie, która posiada zasoby w gminach Trzebinia, Libiąż i Chrzanów wystąpiła do nich o zwrot kosztów związanych z utrzymywaniem lokali, w których mieszkają osoby z wyrokami eksmisyjnymi. Gmina choć ma taki obowiązek, nie zapewnia im lokali socjalnych.
   Aktualnie w PSM 12 członków, najwięcej w Chrzanowie, ma wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego.
   Każda z gmin ma obowiązek zapewnić mu taki lokal zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie lokatorów. Jeżeli tego nie zrobi spółdzielnia może domagać się odszkodowania odpowiadającego jej zdaniem wielkości czynszu jaki by uzyskała, gdyby lokator miał tytuł prawny do lokalu. Prezes spółdzielni Aleksander Biegacz zapewnia, że zanim zwróci się do gmin najpierw występuje do sądu przeciw najemcy zalęgającemu z opłatami czynszu, o windykacje należności. Dopiero wtedy, gdy egzekucja jest bezskuteczna, a gmina nie jest w stanie zapewnić lokalu socjalnego, zwraca się do gminy o odszkodowanie. Niestety na razie pomimo rozmów z gminą Chrzanów i sygnalizowaniu problemu od roku, nie kwapi się ona, by zapłacić spółdzielni należne odszkodowanie Cały problem tkwi w tym, że art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów inaczej interpretuje spółdzielnia, a inaczej gmina. Łatwo się domyśleć, że każde na swoją korzyść.
   - Otrzymaliśmy pismo ze spółdzielni, w którym domaga się ona odszkodowania w wysokości wielkości czynszu i opłat za media, z którymi zalęgają osoby po wyrokach eksmisyjnych. Odesłałam to pismo z powrotem z prośbą o wyjaśnienie, ponieważ art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów nic nie mówi o zwrocie opłat za media, ale jedynie czynszu, który jest rozumiany jako podstawa opłaty za mieszkanie. Na dziś nie zamierzamy pokrywać roszczeń spółdzielni. Ponieważ art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów jest różnie interpretowany zwróciliśmy się w tej sprawie do urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w Warszawie i dostaliśmy opinie, że właściwa interpretacja jest po naszej stronie - wyjaśnia Danuta Grzesiak naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Chrzanowie. Pani naczelnik wyjaśnia, że gmina stara się na bieżąco realizować wnioski eksmisyjne, ale oczekiwanie na lokal zastępczy może trwać nawet 5 lat, bo w gminie jest słaby zasób socjalny. Od 2000r do dziś w gminie Chrzanów zarejestrowanych jest 37 eksmisji z prawem do lokalu socjalnego, z czego 11 przypadków dotyczy byłych członków spółdzielni. Wykonano już 10 z nich, w tym dwa dotyczyły PSM.
   Prezes spółdzielni zapowiada, że jeżeli nie uda się dojść do porozumienia z gmina sprawę skieruje do sądu. Uważa, że prawo jest po jego stronie, skoro z takim samym wnioskiem zwrócił się do gminy Trzebinia i gmina odszkodowanie zwróciła.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski