18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina przespała szanse na pieniądze

GM
Do końca 2015 roku gmina Kalwaria Zebrzydowska nie zdąży z budową kanalizacji. Cudem będzie, jeśli w tym czasie uda się rozwiązać problem ściekowy w samym mieście.

Kalwaria przespała szansę na pozyskanie dużych dotacji na budowę kanalizacji - mówi kalwaryjski burmistrz. Fot. MIROSŁAW GAWĘDA

KALWARIA. Wkrótce wreszcie ruszy budowa kanalizacji, ale na razie w niewielkim zakresie

Dyrektywa unijna wymusza na gminach skanalizowanie ich terenów co najmniej w 95 proc. do końca 2015 roku. Jeśli samorządy nie zdążą z budową kanalizacji przed tym terminem, zgodnie z dyrektywą UE za brak kanalizacji od 1 stycznia 2016 będą płacić kary liczone według liczby gospodarstw domowych niepodłączonych do kanalizacji.

W przypadku Kalwarii Zebrzydowskiej zagrożenie karami jest duże. W latach 90. w mieście wybudowano tylko ok. 7 km kolektorów i od tej pory takie inwestycje nie były w ogóle realizowane.

- Oprócz sprawy wysypiska, które ciągle odbija nam się czkawką, brak kanalizacji jest największym zaniedbaniem mojego poprzednika - mówi Zbigniew Stradomski, który stanowisko burmistrza Kalwarii objął w grudniu ub. roku.

Jak poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej, w tym roku udało się ostatecznie zamknąć sprawy związane z dokumentacją budowy kanalizacji w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest pozwolenie na budowę czterech etapów.

- To ważny moment. Dokumentacja jest niezbędna do aplikowania o środki zewnętrzne na budowę kanalizacji. Problemem jest jednak źródło finansowania. Większość unijnych programów, jakie były, już się zakończyły. Nie ma co ukrywać, Kalwaria przespała szansę na pozyskanie pieniędzy na kanalizację. Musimy czekać na kolejne programy - mówi włodarz.

Na razie jednak konkretów brak. Z kosztorysu wynika, że tylko na budowę kanalizacji w Kalwarii Zebrzydowskiej potrzeba 30-40 mln zł. Burmistrz zapowiada, że urzędnicy szukają programów, do których gmina mogłaby aplikować o wielomilionowe dotacje na budowę kanalizacji.

Mimo wszystko, w tym roku Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji ma ruszyć z budową kolektorów. Jak informuje burmistrz, spółka przeznaczy na ten cel ok. 3 mln zł środków własnych. - To jedna dziesiąta potrzeb, ale nie czekamy tylko robimy, na ile nas stać - wylicza włodarz.

Inna sprawa to budowa kanalizacji na terenach wiejskich w gminie Kalwaria. Potrzeba na ten cel kolejnych kilkadziesiąt mln zł. Na razie urzędnicy zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na budowę kanalizacji w mieście.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski