Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Raciechowice. Nie taka zwykła siekierka. Znalezisko okazało się artefaktem z epoki neolitu

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Policja Myślenice
Jeden z mieszkańców gminy podczas prac polowych dokonał niecodziennego odkrycia. Natrafił na narzędzie, które jak się okazuje pochodzi aż z epoki neolitu. Nie wiedział co to jest dlatego o pomoc poprosił internautów. Wtedy jego odkryciem zainteresowali się także policjanci. W efekcie krzemienna siekierka trafi do muzeum.

Kiedy kryminalni z komendy wojewódzkiej wspólnie z kryminalnymi z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach oraz pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie pojawili się u niego w domu, 36-letni rolnik powiedział, że przedmiot znalazł już kilka lat temu, ale nie poświęcił mu więcej uwagi i schował do szuflady. Teraz przypomniał sobie o nim i postanowił dociec co to takiego. Znaleziskiem pochwalił się w sieci, bo liczył, że internauci podpowiedzą mu co to takiego.

Ekspert z dziedziny archeologii obejrzał zabytek i określił, że to siekiera krzemienna czworościenna kultur neolitycznych, a więc ma kilka tysięcy lat. Bezcenny eksponat wkrótce trafi do muzeum

– mówi mł. asp. Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach.

I przy okazji przypomina, że każdy znaleziony zabytek archeologiczny - zgodnie z ustawą o ochronie zabytków - jest własnością Skarbu Państwa, dlatego nie wolno nim dowolnie rozporządzać bowiem, bo można się narazić na zarzut przywłaszczenia.

O każdym takim znalezisku trzeba powiadomić niezwłocznie wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Odkrywcom lub przypadkowym znalazcom zabytków archeologicznych przysługuje nagroda, ale tylko jeżeli dopełniły obowiązku powiadomienia właściwego organu i zabezpieczenia przedmiotu oraz miejsca jego odkrycia

– mówi rzecznik.

Nielegalne jest też prowadzenie poszukiwań zabytków na własną rękę jest zabronione. Wszelkie tego typu działania m.in. przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych wymagają pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski