Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Raciechowice. Wszyscy radni jednym głosem za parkiem

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Na terenie powiatu powstał pierwszy park kulturowy. Nazywa się „Dzikowy Skarb” i znajduje na terenie Poznachowic Górnych i Krzesławic.

Park kulturowy jest formą ochrony zabytków, a w tym przypadku ma chronić: rejon wzniesienia Grodzisko oraz przyległego wzniesienia Klasztorówka wraz z otaczającym krajobrazem oraz archeologicznymi fortyfikacjami i ruinami dawnych warowni; rejon doliny Stradomki posiadający szczególne znaczenie historyczne (szlak osadnictwa prahistorycznego i średniowiecznego) i wreszcie rejon zabytkowej pustelni z ,,Diabelskim Kamieniem” w Krzesławicach. Odkryto tu ślady z czasów kultury łużyckiej i celtyckiej, ale to miejsce interesujące nie tylko archeologów. W granicach utworzonego Parku znajduje się cześć „Ostoi Nietoperzy Beskidu Wyspowego”, obszaru siedliskowego Natura 2000. Jest tu także unikatowa fauna.

Zdaniem wójta Raciechowic Wacława Żarskiego, wszystkie te wyjątkowe miejsca są za mało promowane, a utworzenia parku kulturowego pomoże to zmienić. Przyznaje jednak, że nie to było jedynym, ani najważniejszym powodem, dla którego zaczął zabiegać o utworzenie go tutaj. - Motywacją była potrzeba ochrony tego dziewiczego regionu przed degradacją, która mu zagrażała - mówił na sesji, podczas której radni jednogłośnie poparli projekt uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego.

To ma uchronić ten tereny przed lokowaniem tu m.in. przemysłu. Szerokim echem odbił się niedawno plan stworzenia tu kamieniołomu. Pomysł nie podobał się dużej części mieszkańców, stąd też władze gminy szukały rozwiązania. Jak mówi wójt, zasięgał opinii urzędników na najwyższych szczeblach władzy w państwie oraz naukowców.

Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Małopolsce istnieją trzy parki kulturowe: Park Kulturowy Kotliny Zakopiańskiej, Park Kulturowy Stare Miasto w Krakowie i Park Kulturowy Krupówki w Zakopanem. Przy czym, jak zaznacza NID, jest to baza oparta o wiedzę jego pracowników, bowiem gminy ustanawiając takie parki na swoim terenie nie muszą informować o tym instytucji kultury i urzędów, a jedynie zwyczajowo poprzez obwieszczenie.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski