Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Skała

Redakcja
Burmistrz Robert Jakubek
Burmistrz Robert Jakubek
Współczesność wymaga od gmin jako jednostek samorządu terytorialnego szybkiego reagowania na zachodzące zmiany. Z jednej strony wysokie oczekiwania i nadzieje, ambitne zamierzenia i śmiałe projekty, a z drugiej trudna ekonomiczna rzeczywistość i niestabilny system prawny.

Burmistrz Robert Jakubek

Konsekwencja i ciężka praca

Siła naszej gminy to poszanowanie tradycji, kontynuacja demokratycznie wybranych przed laty kierunków rozwoju, przy jednoczesnym odważnym spojrzeniu w przyszłość i otwarciu na nowe możliwości, czego dowodem jest awans po raz pierwszy w historii do "Złotej Setki" w rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w 2009 r. w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Dla władz samorządowych gminy Skała podstawowym zadaniem jest poprawa warunków życia mieszkańców. Osiągnięcie powyższego wiąże się ze stworzeniem warunków dla rozwoju gospodarczego gminy, czyli uzyskaniem dopływu środków finansowych dla gminy i mieszkańców.

Inwestycje w ochronę środowiska naturalnego

- "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Ojcowie". Współfinansowanie inwestycji z EkoFunduszu

- "Budowa przerzutu ścieków Szczodrkowice - Rzeplin - Przybysławice". Współfinansowanie inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

- "Budowa kanalizacji w Szczodrkowicach" - projekt złożony do dofinansowania w ramach PROW 2007-2013, wkrótce ogłoszenie wyników konkursu. Wiemy już dziś, że projekt został oceniony jako poprawny pod względem formalnym i merytorycznym.

Inwestycje w drogownictwo:

- "Obwodnica Skały"

- Remont dróg gminnych

- Inicjatywy samorządowe z powiatem krakowskim

Inwestycje w szkolnictwo:

- Poprawa warunków lokalowych szkół z terenu gminy

- Szkoła Podstawowa w Skale - termomodernizacja obiektu.

- Szkoła Podstawowa Integracyjna w Smardzowicach - przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych

Inwestycje w bazę rekreacyjno-szkoleniową:

- "Hala widowiskowo-sportowa w Skale" - pozyskanie dotacji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego. Obiekt zarządzany w sposób profesjonalny, dzięki czemu w krótkim czasie zyskał renomę i przyciąga sławy światowego sportu.

- Systematyczne inwestowanie w zaplecze lokalowo-treningowe klubów sportowych z terenu gminy Skała.

Inwestycje w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców

- Obecnie przygotowywane do realizacji jest zadanie pod nazwą "Odnowa centrum miejscowości Skała poprzez poprawę estetyki i funkcjonalności płyty rynku, a także bezpieczeństwa mieszkańców", na które gmina pozyskała dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Największa wartość naszej gminy - ludzie; uczciwi, pracowici, rozsądni.

Ich aktywność i bezinteresowność gmina wspiera poprzez dotowanie stowarzyszeń, skupiających naszych mieszkańców wokół realizacji ważnych celów.

Odbywa się to w drodze konkursu dotacji oraz przyznawania dotacji celowych.

Najbardziej aktywne jednostki, o których najpełniej mówią ich czyny, a nie słowa wyróżniane są symboliczną nagrodą, jaką jest "Laur". Gmina wspiera młodych mieszkańców, wkraczających na rynek pracy poprzez organizację praktyk, staży i przygotowań zawodowych. Bezrobotnych mieszkańców wspiera poprzez organizację robót publicznych, prac interwencyjnych oraz społecznie użytecznych. We współpracy z Urzędem Pracy Powiatu Krakowskiego i jego nowoczesną Filią w Słomnikach, bazując na życzliwości i wsparciu tamtejszego kierownictwa, gmina Skała każdego roku organizuje zatrudnienie dla kilkudziesięciu osób. Aktywnie włączamy się do projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Kobieta Jutra, Nie przegap szansy, Kompetencja.
W przypadku gminy Skała rozwój gospodarczy łączy się ze wzmocnieniem funkcji turystycznej, rozwojem funkcji usługowo-wytwórczej oraz restrukturyzacją rolnictwa, mając na względzie ogromny rynek konsumentów z sąsiednich dużych aglomeracji miejskich. Natomiast rozwój turystyki w dłuższej perspektywie wiąże się z koniecznością zachowania dla przyszłych pokoleń unikalnych wartości przyrodniczych. Realizacja tych ambitnych kierunków rozwoju nie jest możliwa dla gminy działającej w pojedynkę. Nowoczesna gmina to nie samotna wyspa na oceanie możliwości. Nowoczesna gmina posiada świadomość, że tylko poprzez współpracę z innymi gminami otwierają się dla niej nowe możliwości. Tym celom służy powołana do życia z inicjatywy Skały w lipcu 2007 r. Lokalna Grupa Działania "Jurajska Kraina". Przedstawiciele gmin wchodzących w skład stowarzyszenia stwierdzili, że międzygminna i międzysektorowa współpraca będzie nie tylko skutecznym sposobem na celowe wykorzystanie środków strukturalnych Unii Europejskiej, lecz także umożliwi bardziej efektywne i komplementarne działania prorozwojowe w obrębie tworzonego przez gminy LGD obszaru.

Uznano, że zaplanowanie, a następnie podjęcie wspólnych przedsięwzięć w ramach LGD będzie dużą szansą na rozwój gospodarczy i społeczny każdej z gmin wchodzących w jej skład. Co ważne - serce Lokalnej Grupy, czyli ośrodek władzy oraz Biuro znajdują się w Skale. Łącznie na działalność "Jurajskiej Krainy" pozyskano środki w wysokości 5 547 780,00 zł Skała planuje w pierwszej kolejności uruchomienie wsparcia dla stowarzyszeń, mikroprzedsiębiorstw, rolników oraz realizację zadań inwestycyjnych, służących wszystkim mieszkańcom gminy.

Gmina Skała podjęła odkładany w minionych latach temat energii odnawialnej. Zapotrzebowanie na energię ciągle rośnie, wzrasta też jej cena. Stosowanie kopalnych źródeł energii obciąża środowisko naturalne (w tym także gminne). Rozważenie możliwych działań w tym sektorze może przyczynić się w przyszłości do zbudowania swoistej "niezależności energetycznej" na poziomie komunalnym, pogłębić bezpieczeństwo energetyczne gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski