MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieliczka. Fundusz Spójności w dobie epidemii. Wkrótce ruszy budowa kanalizacji w Golkowicach [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Golkowice będą kolejną miejscowością, gdzie ruszy budowa kanalizacji. W ramach projektu o łącznej wartości 120 mln zł sanitarna infrastruktura powstaje obecnie już w siedmiu sołectwach gminy Wieliczka. Zagrożenie koronawirusem utrudnia inwestycję, ale na razie roboty są prowadzone terminowo.

FLESZ - Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

W Golkowicach zaplanowano wykonanie ponad 18 km kanalizacji sanitarnej o wartości kosztorysowej 18,3 mln zł. Procedury przetargowe zmierzają do finału. Na konkurs wpłynęło aż dziesięć ofert, z cenami od 15,8 mln zł do 23 mln zł.

Gmina Wieliczka ogłosiła już także kolejny przetarg (30 marca) związany z tym przedsięwzięciem – na nadzór inwestorski i archeologiczny.

Marek Kolary, szef Jednostki Realizującej Projekt z Funduszu Spójności mówi, że wszystko wskazuje na to, że z wyborem budowniczego kanalizacji w Golkowicach nie będzie kłopotów, bo aż 6-7 ofert jest cenowo w zasięgu gminy.

- Ruszyły procedury związane z wyłonieniem wykonawcy prac. Teraz procedujemy kwestię dotyczącą zaproponowania przez jednego z oferentów rażąco niskiej ceny. Po wyjaśnieniu tej sprawy wybierzemy wykonawcę inwestycji i prześlemy wszystkie przetargowe dokumenty do zaopiniowania przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zakładamy, że budowa kanalizacji w Golkowicach rozpocznie się z końcem czerwca – powiedział nam Marek Kolary.

Budowa kanalizacji sanitarnej w wielickich sołectwach, na co gmina Wieliczka pozyskała ogromną dotację z Funduszu Spójności (82 mln zł), rozpoczęła się jesienią 2018 roku – od niedużych prac (ok. 1000 m „sieci” i pompownia ścieków) w Czarnochowicach.

Trwające obecnie roboty są już o wiele większe. W pięciu miejscowościach: Sierczy, Grabówkach, Sygneczowie, Podstolicach i Koźmicach Wielkich powstaje ponad 40 km sieci odprowadzającej ścieki za 41,3 mln zł. Inwestycję rozpoczęto ostatniej jesieni. Do tej pory wykonano prawie 10,3 km kanalizacji (tłocznej i grawitacyjnej).

16,6 mln zł – taka jest z kolei wartość prac trwających od dziesięciu miesięcy w Lednicy Górnej i Sułkowie. Na dziś wykonano tu prawie 5 km sieci kanalizacyjnej z planowanych 29 km.

W „kolejce” czekają jeszcze Mietniów i Pawlikowice, gdzie pod szyldem Funduszu Spójności zaplanowano budowę ok. 8 km kanalizacji. Przetarg na te prace ma zostać ogłoszony w połowie tego roku.

Mimo zagrożenia koronawirusem roboty idą terminowo. - Epidemia utrudnia prowadzenie inwestycji. Część firm ograniczyła liczbę brygad pracujących na placach budowy. My mamy problemy ze skontaktowaniem się z Instytucją Zarządzającą FS, która pracuje teraz zdalnie, a mieszkańcy z nami, bo pracujemy teraz tylko zdalnie i na zmiany. Jednak na razie nie ma zagrożenia opóźnienia robót – mówi szef Jednostki Realizującej Projekt z FS.

W ramach Funduszu Spójności w gminie Wieliczka przybędzie w sumie ok. 100 km kanalizacji i 30 przepompowni ścieków. Dostęp do „sieci” zyska ponad 7000 mieszkańców. Prace o łącznej wartości ok. 120 mln zł mają zakończyć się w połowie 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski