Gmina Wieliczka. Jest szansa na przebudowę groźnego skrzyżowania na drodze wojewódzkiej 964 w Rożnowej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niebezpieczne skrzyżowanie DW 964 z drogami powiatowymi w Rożnowej pod Wieliczką wymaga pilnej przebudowy. Upomnieli się o to mieszkańcy. Ruszają prace związane z opracowaniem koncepcji dla bardzo potrzebnej inwestycji
Niebezpieczne skrzyżowanie DW 964 z drogami powiatowymi w Rożnowej pod Wieliczką wymaga pilnej przebudowy. Upomnieli się o to mieszkańcy. Ruszają prace związane z opracowaniem koncepcji dla bardzo potrzebnej inwestycji
Wielowariantowa koncepcja dla modernizacji skrzyżowania trasy wojewódzkiej 964 z dwoma drogami powiatowymi w Rożnowej pod Wieliczką ma być gotowa jeszcze w tym roku. Jej przygotowanie sfinansują województwo małopolskie oraz gmina Wieliczka i powiat wielicki, na podstawie trójstronnego porozumienia. To efekt apelu mieszkańców, radnych i sołtysów o pilną przebudowę „krzyżówki”, uznawanej za jedną z najniebezpieczniejszych w powiecie wielickim.

FLESZ - Te modele aut importujemy najczęściej

Chodzi o kluczowy punkt w Rożnowej: miejsce gdzie DW 964 krzyżuje się z dwoma drogami powiatowymi – w stronę Mietniowa oraz Sierczy (drogi 2022 K i 2034 K). Ruch samochodów jest tam ogromny, bardzo szybki i odbywa się w trzech kierunkach (na Dobczyce, Mietniów i Sierczę). Kierowcy mają problem z włączeniem się do ruchu, a piesi często pokonują „pasy” biegiem, w obawie przed rozpędzonymi samochodami.

Społeczne starania o przebudowę skrzyżowania, nazywanego przez mieszkańców „na Rożnowej”, rozpoczęto w październiku ubiegłego roku.

- W połowie marca odbyło się zdalne spotkanie w tej sprawie z udziałem przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz powiatu wielickiego i gminy Wieliczka. Ustalono, że rozpoczną się prace związane z opracowaniem wielowariantowej koncepcji przebudowy skrzyżowania w Rożnowej. Ponadto w najbliższym czasie odbędzie się tam także wizja lokalna, by zbadać problem w terenie i poszukać doraźnych sposobów na poprawę sytuacji w tym miejscu – powiedziała nam wielicka radna miejska Elżbieta Sendor, mieszkanka Mietniowa, która zainicjowała akcję na rzecz przebudowy groźnej „krzyżówki”.

Po marcowej wideokonferencji powstała również notatka diagnozująca problemy występujące „na Rożnowej”. Jak informuje w tym dokumencie Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce, kierowcy wyjeżdżający z drogi powiatowej (droga 2022K) mają ograniczoną widoczność w kierunku Dobczyc. Ponadto auta poruszające się DW 964 od strony Dobczyc często przekraczają dozwoloną prędkość, przez co dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z kierującymi skręcającymi z trasy 964 na drogi podporządkowane i wyjeżdżającymi z tych dróg na DW 964. A duże natężenie ruchu na trasie wojewódzkiej powoduje problemy z wyjazdem tam z dróg powiatowych.

W notatce zaznaczono także, iż „ZDW w Krakowie zwrócił także uwagę na niewystarczające oświetlenie przejścia dla pieszych i zasugerował gminie Wieliczka zgłoszenie przejścia do doświetlenia w ramach programu poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa małopolskiego”.

Jednak co najważniejsze, konkretyzuje się zapowiedź ZDW o przystąpieniu do opracowania wielowariantowej koncepcji dla modernizacji skrzyżowania w Rożnowej. Projekt porozumienia w tej sprawie dotarł już do Urzędu Miasta w Wieliczce i wielickiego starostwa.

Koszt przygotowania koncepcji wyliczono na 60 tys. zł. Połowę tej kwoty ma wyłożyć województwo małopolskie, a gmina Wieliczka i powiat – po 15 tys. zł. Dokument pokazujący możliwości przebudowy skrzyżowania w Rożnowej ma być gotowy jeszcze w tym roku. Przetarg na jego opracowanie ogłosi Zarząd Dróg Wojewódzkich.

- Uchwała o przeznaczeniu pieniędzy na współfinansowanie przygotowania koncepcji trafi na najbliższą sesję Rady Miejskiej, prawdopodobnie odbędzie się ona jeszcze w kwietniu. Jesteśmy gotowi pomagać także w kolejnych etapach przebudowy skrzyżowania w Rożnowej, choć inwestycja ta nie dotyczy w najmniejszym stopniu dróg gminnych, ale wojewódzkiej i powiatowych. Chodzi tu jednak o bezpieczeństwo mieszkańców, więc dołożymy pieniędzy do tych prac - deklaruje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

O współfinansowaniu przedsięwzięcia „na Rożnowej” zapewnia także powiat wielicki. Natomiast, by jak najszybciej poprawić doraźnie sytuację w tym miejscu Zarząd Dróg Powiatowych wystąpił już (w piśmie z 24 marca br.) do Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce o podjęcie działań kontrolnych kierowców na DW 964, na odcinku Rożnowa - Wieliczka, gdzie pojazdy notorycznie pędzą z nadmierną prędkością.

Podczas spotkania w sprawie przebudowy zbiegu dróg w Rożnowej, które odbyło się w Wieliczce (w siedzibie Gminnego Zarządu Dróg) w lutym br. projektant zaproponował wstępnie budowę na tym skrzyżowaniu ronda, nie standardowego okrągłego, bo nie pozwala tam na to ukształtowanie terenu, ale o nieregularnym kształcie. Czy rzeczywiście powstanie tam rondo, trudno dziś powiedzieć, ale takie rozwiązanie drogowe ma być jednym z wariantów w koncepcji dla tej inwestycji.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw

Tylko i wyłącznie budowa na tym skrzyżowaniu ronda o nieregularnym kształcie poprawi sytuacje szczególnie rannego i popołudniowego szczytu!

NIE MA CO SIĘ ZASTANAWIAĆ TYLKO BUDOWAĆ, BO CZASAMI JADĄC OD STRONY SIERCZY CZY MIETNIOWA NIE IDZIE SKRĘCIĆ W LEWO !!!

Dodaj ogłoszenie