Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieliczka. Koncert Vínculos OCAS w Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu. Muzyka z Hiszpanii i Ukrainy [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
"VINCULOS2022" – takie było hasło koncertu hiszpańskiej orkiestry Orquesta de Cámara de Siero (OCAS), który odbył się w Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu koło Wieliczki. To projekt nietypowy, mający na celu m.in. złagodzenie wojennej traumy uchodźców
"VINCULOS2022" – takie było hasło koncertu hiszpańskiej orkiestry Orquesta de Cámara de Siero (OCAS), który odbył się w Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu koło Wieliczki. To projekt nietypowy, mający na celu m.in. złagodzenie wojennej traumy uchodźców fot. UMiG Wieliczka
"VINCULOS2022" – takie było hasło koncertu hiszpańskiej orkiestry Orquesta de Cámara de Siero (OCAS), który odbył się w środę wieczorem (20 lipca) w Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu koło Wieliczki. To przedsięwzięcie w ramach hiszpańsko-ukraińskiego projektu, którego służy m.in. przybliżeniu szerokiej publiczności kultury i muzyki obu krajów.

OCAS oraz soliści wykonali w Grabiu muzykę m.in. hiszpańską, ukraińską i iberoamerykańską.

- Artyści z Hiszpanii wystąpili zarówno zespołowo, jak i solo we wspólnych aranżacjach wraz z ukraińskimi solistami i mieszanym programem muzycznym. OCAS pragnie wykorzystać swoje muzyczne zdolności w najbardziej strategicznych miejscach graniczącej z Ukrainą Polsce, dokąd przybywają miliony wojennych uchodźców. Występy orkiestry mają na celu w jak największym stopniu załagodzić bardzo trudną sytuację wszystkich ludzi dotkniętych wojną - kobiet, dzieci i młodzieży – podaje Urząd Miasta w Wieliczce.

Orquesta de Cámara de Siero, złożona z ponad 40 osób powstała w 2002 roku.

OCAS współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi na całym świecie, m.in.: z Czerwonym Krzyżem, Fundacją Sandry Ibarra, Asturian Cooperation Agency, Doctors of the World, Medicus Mundi. Od 2005 roku orkiestra realizuje projekt Vínculos OCAS – koncerty edukacyjne dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych oraz w szpitalach dziecięcych. Prowadzi też zajęcia dla młodych muzyków, przekazuje instrumenty w formie darowizny itp.

Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu utworzono krótko po agresji Rosji na Ukrainę. To wspólny projekt gminy Wieliczka, Zgromadzenia Braci Samarytan PMNSM i Sióstr Samarytanek PMNSM. W Centrum znalazły schronienie osoby uciekające przed wojną z Ukrainy. Obecnie przebywa tam około 250 osób (w trzech budynkach stałych oraz czwartym tzw. przejściowym).

- Grabie to także ważne miejsce organizowania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wszystkie dary, które gmina otrzymuje od swoich miast partnerskich z Niemiec, Francji i Włoch oraz innych ludzi dobrej woli, są w Grabiu przepakowywane na transporty z pomocą humanitarną i kierowane na Ukrainę. Dotychczas dary z Grabia dotarły między innymi do Fastova, Lwowa, Baryszówki. Owruczy – wyliczają wieliccy urzędnicy.

90 dni w niewoli. Relacja dziecka więzionego przez Rosjan

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski