Gmina Wieliczka. Obwodnica „nie rozpruje” wiosek

Gmina Wieliczka. Obwodnica „nie rozpruje” wiosek

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W Wieliczce i okolicy jest bardzo gęsta zabudowa. Brakuje miejsca na nowe drogi
1/3
przejdź do galerii

W Wieliczce i okolicy jest bardzo gęsta zabudowa. Brakuje miejsca na nowe drogi ©Bartłomiej Cichoń

W Sygneczowie i Janowicach gruchnęła wieść, że przez te miejscowości powiedzie obwodnica. Mieszkańcy zaprotestowali. Urzędnicy twierdzą, że takich planów nie ma i nie zrobią nic wbrew woli ludzi. Przy okazji wróciła dyskusja o drogowych problemach gminy
Zarzewiem kłopotów i paniki wśród mieszkańców stała się kolportowana - m.in. na tablicach ogłoszeń w obu miejscowościach - mapka, prezentująca „planowany oraz alternatywny przebieg obwodnicy Dobczyce - Kraków”. - Ta droga „przetnie” Sygneczów na pół, po prostu „rozpruje” wioskę. Nie zgadzamy się na obwodnicę, nie chcemy tirów pod oknami. W dodatku wyznaczono tę drogę wśród gęstej zabudowy, co oznacza, że niektóre domy pójdą pewnie do wyburzenia - zaalarmowali redakcję „Dziennika Polskiego” mieszkańcy Sygneczowa.

Sprawa ma związek z konsultowanym teraz z mieszkańcami projektem nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Wieliczka. W tym dokumencie projektant wyrysował bowiem szlak komunikacyjny wiodący od drogi wojewódzkiej 964 w Raciborsku, przez Koźmice Wielkie, Janowice i Sygneczów, do ulic Lipowej i Akacjowej w Wieliczce, a dalej w stronę Krakowa (ul. Wielicką).

- Tylko, że ten - pozostający wyłącznie na papierze - trakt, tzw. droga alternatywna dojazdu do Krakowa z ominięciem centrum Wieliczki, został skopiowany przez projektanta ze studium zagospodarowania gminy, uchwalonego w 2008 roku. Innymi słowy - ta droga jest wyrysowana w dokumentach już od dekady i wcześniej nie rodziło to żadnych protestów - mówi Piotr Ptak, pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. komunalnych. Wyjaśnia też, że w rejonie widniejącej w studium drogi, pobudowano w minionych latach domy i tym samym jakiekolwiek projekty wykonania tam jezdni, przestały mieć rację bytu.

Piotr Ptak odniósł się też do mapki (jej autor pozostaje anonimowy), która spowodowała panikę wśród mieszkańców. - Sama mapa jest prawdziwa, ale legenda do niej to już wymysł jej autora. Droga oznaczona tam na żółto, to nie jak tam napisano „planowany przebieg obwodnicy Dobczyce - Kraków”, ale obecny gminny trakt przez Sygneczów, mający w dokumentach kategorię drogi zbiorowej (to droga oznaczona skrótem kdz, zgodnie z przepisami prawa - red.). Natomiast „czerwona nitka”, to nie „alternatywny przebieg obwodnicy”, ale tej samej drogi alternatywnej, którą wpisano do studium jeszcze w 2008 roku - wyjaśnia pełnomocnik burmistrza.

Budząca tyle kontrowersji alternatywna droga dojazdu do Krakowa - od Raciborska, przez Janowice i Sygneczów, ma zniknąć z projektu nowego studium. - Po to są właśnie obecne konsultacje, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć. Nie zrobimy nic wbrew ludziom, podczas drugiego wyłożenia projektu studium do wglądu, zapisu o drodze alternatywnej już nie będzie w tym dokumencie - zapewnia Piotr Ptak.

- Nikt nie ma zamiaru robić „obwodnicy” z obecnej gminnej drogi przez Sygneczów. I skoro mieszkańcy nie chcą przebudowy mostu na rzece Wildze w Janowicach, to nie będzie tej inwestycji - dodaje pełnomocnik burmistrza Wieliczki.

„Sprawa mostu” - który jest obecnie tymczasową kładką (w fatalnym stanie i niespełniającą żadnych standardów) na Wildze, na drodze łączącej Sygneczów, Janowice i Sierczę - też ma źródło w anonimowej mapce. - Nie godzimy się na przebudowę mostu, bo wszyscy boją się, że będzie to pierwszy krok do uznania naszych dróg za obwodnicę i puszczenia tam ciężkiego ruchu - argumentują w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” mieszkańcy Sygneczowa i Janowic.

Sołtys Janowic Henryk Kowal mówi, iż ma nadzieję, że mieszkańcy przemyślą jeszcze tę sprawę. - O przebudowę tego mostu wnioskujemy do wielickiego urzędu od 2006 roku. Teraz gmina ma plan, by pozyskać na te prace „schetynówkę” i wykonać w ramach tej inwestycji nie tylko nowy most, ale przebudować i zaopatrzyć w chodniki drogę Sygneczów - Janowice - Siercza. Uważam, że to dobry pomysł. Jestem za tym, by usprawniać życie mieszkańcom i budować nową infrastrukturę - powiedział nam Henryk Kowal.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zaznacza, że mieszkańcy nie tylko Sygneczowa i Janowic, ale wszystkich miejscowości na południu gminy, nie muszą obawiać się, że ktoś zechce „puścić” im wśród domów obwodnicę. - Tam jest bardzo gęsta zabudowa, nie ma miejsca na takie drogi - mówi szef Wieliczki.

Wieliczka: jest coraz ciaśniej

W gminie wciąż przybywa mieszkańców. Rośnie tłok na drogach. Zapytaliśmy burmistrza Wieliczki o pomysły na rozwiązanie „drogowych” kłopotów.

* Miasto. Na obwodnicę nie ma tu miejsca. Rozwiązanie to rozbudowa obecnych dróg. Ruszyła budowa rond na wjeździe do miasta, w przyszłości ma powstać tam także estakada. - Zaczniemy ją projektować w 2019 roku, tak samo jak rondo na skrzyżowaniu wschodniej obwodnicy Wieliczki z drogą 94 i poszerzenie samej obwodnicy. Natomiast pociągnąć dalej tej drogi się nie da, bo w rejonie, gdzie kiedyś ją planowano, od dawna są domy - mówi Artur Kozioł.
Do końca 2018 roku ma być gotowy projekt przebudowy skrzyżowania ul. Niepołomskiej z DK 94. Dokumentację współfinansują województwo i gmina.

* Gmina. Na północy rusza budowa obwodnicy strefy przemysłowej (droga Kokotów - Węgrzce Wielkie). Na południu nie ma miejsca na wyznaczenie nowych dróg.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (34)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
drogi

Maria (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Moja sąsiadka od wielu miesięcy próbuje załatwić żwir na zasypanie- wyrytych przez jeżdżące samochody- rowów w drodze gminnej .Bezskutecznie .Temat mało atrakcyjny na lans przedwyborczy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdzie jest post sygneczowianki

co to w ogóle ma znaczyć.... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Gdzie są komentarze ludzi....kto je usówa !!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zaraz zaraz

gdzie są posty które kilka dni ten czytałam. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

był ciekawy link wklejony na temat wywiadu z burmistrzem jak kilka miesięcy temu tę samą drogę nazywał obwodnicą!!!!!??? Gdzie te wpisy są??!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poplątanie z pomieszaniem

Stary (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Z poprzedniego artykułu "Przebudowa ulicy Lipowej to ogromny koszt. Sami tego nie udźwigniemy, dlatego planujemy, że to przedsięwzięcie zostanie wykonane z pomocą „schetynówki”. Zakładam, że będzie...rozwiń całość

Z poprzedniego artykułu "Przebudowa ulicy Lipowej to ogromny koszt. Sami tego nie udźwigniemy, dlatego planujemy, że to przedsięwzięcie zostanie wykonane z pomocą „schetynówki”. Zakładam, że będzie to w roku 2019 - powiedział burmistrz Wieliczki. Dodał, że ulica Lipowa stanie się w przyszłości „taką nie do końca obwodnicą”. - To będzie w zasadzie połączenie dwóch dróg (ul. Lipowej z traktem na Sygneczów - red.).

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/obejscie-krzyszkowic-zniweczyly-osuwiska,11639910/
To ma powstać ta droga której ma nie powstać ? .... czy nie będzie tej drogi która ma być:)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trasa czarnochowska

mg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

A jakby tak poważnie pomyśleć o połączeniu DK94 z S7 ? Gdyby przy budowie węzła Bieżanów nie wykastrować go o zjazdy w kierunku Wieliczki, to nie byłoby problemów na dzisiejszej obwodnicy. Wszyscy...rozwiń całość

A jakby tak poważnie pomyśleć o połączeniu DK94 z S7 ? Gdyby przy budowie węzła Bieżanów nie wykastrować go o zjazdy w kierunku Wieliczki, to nie byłoby problemów na dzisiejszej obwodnicy. Wszyscy od razu uciekaliby na autostradę lub s7. Nawet zjazd na kokotowską by coś ułatwił. A tak, został całkiem odizolowany.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bez sensu

abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To dopiero byłaby katastrofa komunikacyjna!
Problem komunikacyjny Wieliczki to ruch północ-południe czyli z okolic podkrakowskich do Krakowa. I cały ten ruch leci przez miasto, bo brak obwodnicy....rozwiń całość

To dopiero byłaby katastrofa komunikacyjna!
Problem komunikacyjny Wieliczki to ruch północ-południe czyli z okolic podkrakowskich do Krakowa. I cały ten ruch leci przez miasto, bo brak obwodnicy.
Łącznik DK94-S7 miałby jakikolwiek sens tylko wtedy, gdyby ul. Czrnochowska została odcięta od obwodnicy (dojazd do niej tylko od centrum) tak żeby zablokować tranzyt przez miasto co wymusiłoby ruch pojazdów w kierunku wschodniej obwodnicy, ale tutaj potrzebna jest jeszcze druga inwestycja - dokończenie wschodniej obwodnicy. Po połączeniu Powstania Styczniowego z Dobczycką można by zdjąć DW964 z Asnyka i wtedy dopiero powstałby jakiś sensowny układ. Tyle, że łącznica DK94-S7 jest dopiero jego ostatnim elementem. Najpierw dokończyć wschodnią obwodnicę i odciąć Czarnochowską od DK94 żeby zablokować przejazd przez środek miasta i wtedy dopiero budować ten łącznik.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zbyt realne, żeby było prawdziwe...

Z Czarnochowic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

... biorąc pod uwagę, że akurat na tą inwestycje rezerwa terenowa nie jest jeszcze zabudowana (na granicy tego terenu ruszy w tym roku budowa czterech bloków - dębowa 51). Więc zanim Burmistrz za...rozwiń całość

... biorąc pod uwagę, że akurat na tą inwestycje rezerwa terenowa nie jest jeszcze zabudowana (na granicy tego terenu ruszy w tym roku budowa czterech bloków - dębowa 51). Więc zanim Burmistrz za dwie , może trzy kadencje podejmie jakąś decyzje ...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gośś jest jajcasz

nie do końca obwodnica ...... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/obejscie-krzyszkowic-zniweczyly-osuwiska,11639910/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie ma znaczenia nazewniccto;)

mery (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

Kochani nie ma znaczenia nazewnictwo ...obwodnica, autostrada, droga wariantowa czy alternatywna :) Dla mieszkańców istotne jet to, że drogi zostały poszerzone do takich rozmiarów że, jednym lecą...rozwiń całość

Kochani nie ma znaczenia nazewnictwo ...obwodnica, autostrada, droga wariantowa czy alternatywna :) Dla mieszkańców istotne jet to, że drogi zostały poszerzone do takich rozmiarów że, jednym lecą przez kuchnie innym przez taras jeszcze innym przez środek działki niszcząc tym samym jej całkowitą wartość !!!! Jwśli te zapisy z dokumentacji znikną wówczas ludzie się uspokoją ...na razie nie ma co owijać w bawełenkę i używać "innej" terminologii bo wszystkim chodzi o jedno:) DLACZEGO DZIAŁKI ZMIENIŁY SWOJE PRZEZNACZENIE???? NA JAKIEJ RAWNEJ PODSTAWIE?? :)
Sam PAN Burmistrz podkreślił ze możemy od 2016 roku oglądać te drogi w planie ...czyli one są ...ALE PO CO ???? SKORO OBWODNICY NIE MA I NIKT JEJ NIE PLANOWAŁ ???zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tam gdzie gości hipokryzja nie ma miejsca na szczerość

sygneczowianka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Sprawa mostu” - który jest obecnie tymczasową kładką (w fatalnym stanie i niespełniającą żadnych standardów) na Wildze, na drodze łączącej Sygneczów, Janowice i Sierczę - też ma źródło w anonimowej...rozwiń całość

Sprawa mostu” - który jest obecnie tymczasową kładką (w fatalnym stanie i niespełniającą żadnych standardów) na Wildze, na drodze łączącej Sygneczów, Janowice i Sierczę - też ma źródło w anonimowej mapce. -

ODP1. JAK TO MOŻLIWE ŻE TA "kładka" OD 2 LAT W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA MA STATUS DROGI KDZ O WYMIARACH 20 METRÓW PO CO I NA CO KTOŚ NADAŁ JEJ STATUS TAKIEJ ROZBUDOWY/??( PZP 2016R BIP)

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zaznacza, że mieszkańcy nie tylko Sygneczowa i Janowic, ale wszystkich miejscowości na południu gminy, nie muszą obawiać się, że ktoś zechce „puścić” im wśród domów obwodnicę. - Tam jest bardzo gęsta zabudowa, nie ma miejsca na takie drogi - mówi szef Wieliczki.

ODP 2...TO PO CO NA ODCINKU OD MOSTU W STRONĘ SYGNECZOWA I OD MOSTU W STRONĘ JANOWIC DALEJ KOŻMIC JEST DROGA KDZ POSZERZONA NA 20 METRÓW JUŻ OD 2 LAT ...DROGI ZIOSTAŁY POSZERZONE TYLKO NA POTRZEBNYCH ODCINKACH....CO TO DROGA WARIANTOWA????? WARIANT JEST ZAWSZE DO CZEGOŚ ??? PO CO I NA CO TEN WARIANT BYŁ ??? KOMU?? POTRZEBNY???

Sołtys Janowic Henryk Kowal mówi, iż ma nadzieję, że mieszkańcy przemyślą jeszcze tę sprawę. - O przebudowę tego mostu wnioskujemy do wielickiego urzędu od 2006 roku. Teraz gmina ma plan, by pozyskać na te prace „schetynówkę” i wykonać w ramach tej inwestycji nie tylko nowy most, ale przebudować i zaopatrzyć w chodniki drogę Sygneczów - Janowice - Siercza

ODP 3.SOŁTYS TO NIECH SIĘ ZA MIESZKAŃCÓW WSI SYGNECZÓW NIE WYPOWIADA BO LEDWIE SOŁTYSUJE U SIEBIE :) MIESZKAŃCY SYGNECZOWA MOSTU NIE CHCĄ ...SPOWODUJE TO PRZEKIEROWANIE RUCHU NA NASZĄ WIEŚ ...A MY MAMY WĄSKIE DROGI I GĘSTĄ ZABUDOWĘ ...SOŁTYS CIESZY SIĘ OAZĄ CISZĄ I SPOKOJEM A NAM SERWUJE DROGĘ GP....(SZYBKIEGO RUCHU) ROBIĄC Z NAS TĘPAKÓW ...KOŁO SOŁTYSA Z ZAMŁYNIEM FAJNIE MOŻNA SIĘ POŁĄCZYĆ ... I UWAGI DO STUDIUM SKIERUJEMY ABY DROGA TAM PRZEBIEGAŁĄ

PROSIMY O SPROSTOWANIE DO TEGO ART zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
obwodnica prawda a mity...

Sygneczów (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niedobrze jak pismacy piszą o rzeczach o których nie maja pojęcia , ale jeszcze gorzej jak urzędnicy kręcą… więc może parę cytatów ze wspomnianego studium
„W związku z tym w niniejszym Studium...rozwiń całość

Niedobrze jak pismacy piszą o rzeczach o których nie maja pojęcia , ale jeszcze gorzej jak urzędnicy kręcą… więc może parę cytatów ze wspomnianego studium
„W związku z tym w niniejszym Studium przedstawiono nowa trasę łącząca południowy
wlot DW 964 w formie obejścia drogowego południowa i zachodnia częścią miasta w
kierunku Krakowa.”
„budowę zachodniego obejścia miasta Wieliczka na odcinku od DW 966 przez
Janowice i Sygneczów do ul. Akacjowej i ul. Ochota w Wieliczce,”
„Propozycja zmiany przebiegu DW 964 jest następująca:
- kierując ja od południowej granicy gminy droga skręca w rejonie mostu na Wildze na
zachód i biegnie dolina tej rzeki do drogi powiatowej 2027K (Wieliczka – Myślenice), dalej
przez osiedla Janowice i Sygneczów do skrzyżowania z DP 2028K,
- dalej w śladzie ulic Lipowej i Akacjowej do ul. Ochota i do ul. Krakowskiej (DK 94 o
przekroju 2x2).”
Ma to na celu wyeliminować z centrum Wieliczki ruch z kierunków Dobczyce i Gdów i puścić go planowaną „obwodnicą” przez min. Sygneczów aż do ul Krakowskiej na wysokości Bogucic gdzie ma powstać nowy P+R, przy stacji PKP.
I po co kręcić urzędnicy, kto chce może przeczytać cały dokument Studium /500stron i kilka mapek / i sam wyciąga wnioski , a rozmydlanie tematu i zaciemnianie zwykłym ludziom sprawy powinno być karane ….
Musimy prostować kłamstwa urzędników, bo robią z mieszkańców pieniaczy i głupków a i dziennikarze mogliby się rzetelnie zapoznać z tematem tym bardziej że to nie FB tylko renomowana gazeta…
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie znasz się a komentujesz

swell (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Nie droga ma 20 m tylko PAS DROGOWY. I nie jest to czyjś wymysł, tylko takie są obligatoryjne szerokości w przepisach. To się ma NIJAK do wymiarów drogi. Połowa budynków w Wieliczce stoi w tak...rozwiń całość

Nie droga ma 20 m tylko PAS DROGOWY. I nie jest to czyjś wymysł, tylko takie są obligatoryjne szerokości w przepisach. To się ma NIJAK do wymiarów drogi. Połowa budynków w Wieliczce stoi w tak wyznaczonych pasach. I co? I nic. To jest tylko realizacja obowiązku wyznaczenia NA PAPIERZE szerokości pasa drogowego zgodnie z ustawą o drogach publicznych i nic więcej.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obwodnica

Robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

Robienie z ludzi idiotów. A Burmistrz chowa sie przed ludzmi, rozmawiać potrafi tylko przez gazety albo z ambon kościelnych.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Planowanie przestrzenne po wielicku

Stanisław (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Niedopuszczalna zmiana funkcji działek
Danuta Frey 13-09-2012, ostatnia aktualizacja 13-09-2012 09:10

autor: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Miejscowy plan nie może zmieniać przeznaczenia...rozwiń całość

Niedopuszczalna zmiana funkcji działek
Danuta Frey 13-09-2012, ostatnia aktualizacja 13-09-2012 09:10

autor: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Miejscowy plan nie może zmieniać przeznaczenia nieruchomości 
określonego w studium
Nie zwalnia z tego fakt, że w studium przewidziano możliwość wprowadzenia funkcji uzupełniających. Zmianę przeznaczenia w planie musi więc poprzedzać zmiana samego studium – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Rady Miejskiej w Wieliczce (sygnatura akt II OSK 1408/12).
Rada broniła uchwalonego w 2010 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wieliczka dla obszaru „A". Plan został zaskarżony w części przez spółkę IPR Polska z siedzibą w Krakowie.
– Działki spółki miały w studium inne przeznaczenie niż w planie. Możliwe dopuszczalne korekty nie mogą być wytrychem do ustalenia innego przeznaczenia – mówił podczas rozprawy w NSA radca prawny Sebastian Pietrzyk reprezentujący spółkę.
– Zasady ogólne studium wskazywały na możliwość korekty granic i związanej z tym zmiany przeznaczenia terenów – polemizowała w imieniu rady miejskiej radca prawny Agnieszka Jędrzczak.
Spółka, będąca właścicielem m.in. nieruchomości w Wieliczce, twierdziła, że plan zmienił przeznaczenie jej terenów oznaczonych symbolem 45 MW z obszaru pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne na budownictwo jednorodzinne.
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?