Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieliczka. Wywalczyli autobus?

Jolanta Białek
Na razie "kolejowe" autobusy kursują na dwóch trasach. Trzecia powinna pojawić się tej jesieni.
Na razie "kolejowe" autobusy kursują na dwóch trasach. Trzecia powinna pojawić się tej jesieni. fot. Agnieszka Rogalska
Komunikacja publiczna. Gmina Wieliczka i Koleje Małopolskie przymierzają się do uruchomienia linii autobusowej w kierunku Dobranowic. Wywalczyli sobie to sami mieszkańcy, którzy zasypali wielicki magistrat apelami o publiczne środki transportu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, "kolejowy" autobus wyruszy na trasę do Dobranowic z początkiem października tego roku. Spółka Koleje Małopolskie deklaruje, że ma możliwości, by uruchomić nową linię, a wieliccy urzędnicy zapewniają, że po stronie gminy "jest wola, by projekt ten został zrealizowany".

Prośby o autobusy:w petycjach i e-mailach
Społeczna akcja w celu uzyskania dostępu do zintegrowanej komunikacji publicznej trwa od kilku miesięcy. W wielickim magistracie jest pismo w tej sprawie od mieszkańców Dobranowic, podpisane przez blisko 250 osób. Społeczność tej wioski zdopingowała do działania likwidacja z dniem 1 czerwca br. linii busowej na trasie Kraków - Wieliczka - Biskupice - Grajów - Dobranowice - Hucisko - Gdów, co sprawiło, że obecnie pomiędzy Krakowem, a tą częścią gminy Wieliczka kursuje tylko jedna firma przewozowa.

O autobus dowożący podróżnych na stację kolejową w Wieliczce, gdzie będą mogli przesiąść się na szybki pociąg do Krakowa, upomniał się mocno także Mietniów. W ostatnim czasie lawina e-maili w tej sprawie dotarła do wielickiego Urzędu Miasta również od mieszkańców Grajowa.

- Zamierzamy rozwijać zintegrowaną komunikację publiczną w dwóch kierunkach: Mietniów - Chorągwica - Dobranowice oraz Grabówki -Podstolice. Tyle, że by to zrobić, musimy podpisać wreszcie umowę odnośnie nowej komunikacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego (uruchomiona w grudniu 2014 roku nowa komunikacja funkcjonuje tylko na podstawie ustnego porozumienia - red.), a Kraków jeszcze ciągle przygotowuje te dokumenty - twierdził na początku wakacji burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Dodał wtedy, że jeśli sejmik zatwierdziłby uchwałę w sprawie tej umowy podczas sesji zaplanowanej pod koniec wakacji, to "zintegrowany" autobus na trasie Mietniów - Chorągwica - Dobranowice mógłby ruszyć we wrześniu tego roku.

Uchwały "o komunikacji" nie ma w porządku obrad najbliższej (31 sierpnia) sesji wojewódzkiego samorządu i nie ma co liczyć, że autobus do Dobranowic pojedzie już w następnym miesiącu. Jednak wiele wskazuje na to, że wyczekiwany przez mieszkańców projekt ruszy jeszcze tej jesieni.

Ryszard Rębilas, prezes spółki Koleje Małopolskie twierdzi, że nie ma przeszkód, by go zrealizować. - Mamy wystarczający tabor, by "puścić" kolejne autobusy. Jeśli gmina Wieliczka zwróci się do nas w tej sprawie, jesteśmy w stanie załatwić wszystkie formalności - m.in. ustalenie trasy i próbne przejazdy - jeszcze we wrześniu i od października uruchomić linię autobusową do Dobranowic - deklaruje Rębilas. Zapewnia on także, że oczekiwane przez gminę porozumienie odnośnie zasad funkcjonowania zintegrowanej komunikacji publicznej może zostać podpisane już w najbliższych tygodniach. - Jeśli samorząd województwa zajmie się tym we wrześniu, to wszystko powinno pójść szybko - uważa szef Kolei Małopolskich. A z nieoficjalnych informacji wynika, że Zarząd Województwa Małopolskiego zajmie się porozumieniem "z Wieliczką" podczas posiedzenia, zaplanowanego w przyszłym tygodniu.

Prawdopodobna trasa nowego autobusu to: Rożnowa - Mietniów - Chorągwica - Grajów - Dobranowice. Pod uwagę brane jest jednak także wydłużenie do Grajowa i Dobranowic obecnej linii R1 (Wieliczka - Raciborsko). Który wariant będzie realizowany - zależy przede wszystkim od kosztów tego przedsięwzięcia.

Chodzi o kilkaset tysięcy złotych, bo z szacunków wynika, że za funkcjonowanie linii R1 i B1 (Wieliczka - Byszyce) będzie kosztować rocznie wielicki budżetu 500-600 tys. zł.

- Na pewno będziemy rozmawiać w najbliższym czasie z Kolejami Małopolskimi o linii do Dobranowic. Zintegrowana komunikacja to ciągle program pilotażowy (tak ma być do końca tego roku - red.), ale widać już, że wszystko dobrze funkcjonuje, a "kolejowymi" autobusami jeździ coraz więcej osób - powiedziała nam Magdalena Golonka z wielickiego UMiG

Nowa komunikacja zdała egzamin
Zintegrowaną komunikację publiczną pomiędzy gminą Wieliczka, a Krakowem uruchomiono w grudniu ubiegłego roku. Inicjatywa zbiera pozytywne recenzje, o czym najlepiej świadczy to, że "kolejowych" autobusów żądają mieszkańcy kolejnych sołectw.

- Ilość podróżujących pociągami i autobusami rośnie. Co ważne, przybywa też tych, którzy przesiadają się z autobusów na pociąg (a nie wykorzystują nowe środki komunikacji tylko do podróży po gminie Wieliczka - red.). Widzimy to i po ilości sprzedanych biletów miesięcznych, jak i po ilości samochodów na park&ride w Wieliczce. W dni powszednie o godz. 8 nie ma tam już miejsc - mówi Ryszard Rębilas.

Od 15 września pociągi z Wieliczki pojadą już do Balic. Co ważne - wydłużenie trasy nie spowoduje zmiany częstotliwości kursowania składów pomiędzy solnym miastem i Krakowem (co 30 minut).

600
- Według szacunków tyle tysięcy złotych będzie kosztować rocznie gminę Wieliczka funkcjonowanie "kolejowych" autobusów na trasach Wieliczka - Raciborsko (R1) oraz Wieliczka - Byszyce (B1). Uruchomiono je w ramach pilotażowego projektu, który potrwa do końca tego roku.

12
- Tyle milionów złotych dotacji ma otrzymać gmina Wieliczka z programów unijnych na lata 2014-2020 na przedsięwzięcia komunikacyjne. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na zakup autobusów hybrydowych oraz uruchomienie nowych połączeń (m.in. w kierunku Kokotowa i Sierczy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski