Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wielka Wieś. Czytamy z sercem, akcja czytelnicza z udziałem lekarzy, strażaków i uczniów

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Akcja Czytamy z sercem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi z udziałem dzieci lekarza i strażaka
Akcja Czytamy z sercem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi z udziałem dzieci lekarza i strażaka Fot. Gmina Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi
Dwa święta połączono podczas akcji, którą w wielkowiejskiej bibliotece publicznej nazwano Czytamy z sercem. Chodzi o Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Z tej okazji do biblioteki zaproszono lekarza z miejscowej przychodni i strażaka OSP, którzy czytali dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy, ale także informowali o tym jak dbać o serce.

Jak informuje Joanna Patej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, do współorganizowania akcji czytelniczej zaproszono uczniów i nauczycieli z Modlnicy oraz doktora Krzysztofa Kędziora z Centrum Medycznego Szyce i Grzegorza Szopę z OSP Biały Kościół. A biblioteka zorganizowała przy okazji wystawę książek o tematyce zdrowotnej i zasadach odżywiania oraz troski o serce.

Dla uczniów klasy 2c zorganizowano "spacer serc". Przyszli do biblioteki wręczając napotkanym po drodze przechodniom ulotki informujące jak dbać o serce. Nieśli też transparent z hasłem „Książki czytamy i o serce dbamy”. Uczniowie odwiedzili też pracowników Urzędu Gminy Wielka Wieś i wicewójta Karola Tucharza, który dołączył do czytelniczego i zdrowego spaceru. Byli też w piekarni zlokalizowanej w sąsiedztwie biblioteki.

Po dotarciu do biblioteki uczniowie spotkali się z lekarzem Krzysztofem Kędziorą, który przeczytał fragment książki „Krew” Wojciecha Grajkowskiego.

Książka opowiada o dziewięcioletnim Kamilu, który wyrusza na obóz wakacyjny, a towarzyszy mu oczywiście... jego serce. Treść książki pozwoliła poznać odpowiedzi na wiele ważnych kwestii dotyczących funkcjonowania i zdrowia serca. Dzieci rozwiązywały także zadania, które z uwagą oceniał pan doktor Krzysztof Kędzior - informuje dyrektorka wielkowiejskiej biblioteki.

Spotkanie było tez okazja do ciekawej zabawy plenerowej w „Tętnice-żyły”. Jak mówią bibliotekarze to ta zabawa powinna już na zawsze utrwalić dzieciom, że krew z serca wypływa tętnicami, a dopływa do serca żyłami.

Ze strażakiem z OSP Biały Kościół Grzegorzem Szopą dzieci miały okazję uczestniczyć w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy uczeń mógł samodzielnie, na fantomie, wykonać 30 ratujących życie uciśnięć. Dzieci wysłuchały też wielu ważnych informacji, które umiejętnie wykorzystane mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

Dla strażaka uczniowie własnoręcznie wykonali laurki, które trafiły do osób, które w sobotę 1 października przyszły oddać krew w Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowanej przez OSP Biały Kościół.

Na zakończenie dzieci dostały jabłka z informacją, że te owoce pozytywnie wpływają na cały układ krążenia.

Celem dzisiejszej akcji „Czytamy z sercem” była promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego - informuje dyrektorka Joanna Patej.

III Powiatowy Złaz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Krakowskiego

Skawina. Złaz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu kr...

Rusza gazociąg Baltic Pipe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski