Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wielka Wieś najlepsza w powiecie krakowskim i druga w Małopolsce

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Dwie gminy z powiatu krakowskiego kolejny raz znalazły się w czołówce Rankingu Gmin Małopolski 2022, organizowanego 12. raz przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. Cztery samorządy trafiły do pierwszej piętnastki.

Jakie są sposoby walki z kryzysem energetycznym? Posłuchaj eksperta

od 16 lat

- To bardzo obiektywny ranking, w którym pod uwagę jest branych wiele czynników, określanych na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Krakowie – podkreśla Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Kolejny raz na podium

Gmina w tegorocznym rankingu, tak samo jak w 2021 roku, uplasowała się po Niepołomicach na drugim miejscu w Małopolsce liczącej 182 gminy i pierwszym miejscu w powiecie krakowskim, skupiającym 17 gmin.

Na zdjęciu Wieliczka. Na kolejnych slajdach wyniki rankingu.

Najlepsze gminy z Małopolski wybrane. W nich żyje się najlep...

Oceniano 179 samorządów, ponieważ nie brano pod uwagę gmin na prawach powiatu: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza.

Trzecie miejsce w rankingu, podobnie jak rok temu, zajęła gmina Zielonki, która ostatnio pierwszą lokatę miała w 2020 roku.

W najlepszej piętnastce znalazły się cztery gminy z powiatu krakowskiego: na 4. miejscu - gmina Zabierzów, na 7. miejscu – gmina Świątniki Górne, na 8 miejscu – gmina Kocmyrzów-Luborzyca, na 10. miejscu – gmina Michałowice, na 11. miejscu – gmina Skawina.

Jednakowe wskaźniki dla wszystkich gmin

Brano pod uwagę 17 wskaźników, m.in. dochody własne do budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wydatki na inwestycje, wskaźnik zadłużenia gmin, wyniki egzaminów ósmoklasistów, stopień zadłużenia i pozyskiwania unijnych dotacji, demografię.

W każdej z dziedzin wyłoniono po trzy gminy z najlepszymi wynikami. Po podsumowaniu wszystkich kategorii wytypowano najlepsze. Np. w wydatkach bieżących na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r. na pierwszym miejscu znalazła się gmina Słomniki - 15 496, 27 zł, na drugim Świątniki Górne - 15132,21 zł.

Najwięcej na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na jednego mieszkańca w 2021 roku wydała gmina Kocmyrzów–Luborzyca – 986,32 zł.

Laureatom wręczono nagrody w TAURON Arenie w Krakowie podczas Gali Rankingu Gmin Małopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski