Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wielka Wieś zdobyła pierwsze miejsce w 15. Ogólnopolskim Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w kategorii gmin wiejskich w Polsce

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Gmina Wielka Wieś jest skanalizowana w 95 procentach, władze współpracują z mieszkańcami, powstał drugi w powiecie żłobek. Między innymi te kryteria spowodowały, że gmina zajęła pierwsze miejsce w rankingu.

WIDEO: Trzy szybkie. Kto doprowadził do upadku gang terroryzujący Wisłę Kraków?

Podczas ceremonii wręczania statuetek i dyplomów, Krzysztof Wołos, wójt wielkowiejskiej gminy, odebrał wyróżnienie z rąk przewodniczącego kapituły prof. Jerzego Buzka.

Ten ranking, jak oceniają samorządowcy, jest jednym z najbardziej rzetelnych rankingów. Są w nim wykorzystywane dane m.in. z Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego.

Gminy były oceniane w czterech obszarach. W każdym Wielka Wieś otrzymała wysoką punktację.

Np. w „trwałości ekonomiczno-finansowej” chodziło m.in. o stopień przygotowania samorządów do nowych sytuacji w przyszłości. - Czy na przykład w razie kryzysu poradzą sobie w zarządzaniu.

Czy ich zadłużenie będzie racjonalne i wykorzystywane na rozwój – mówi Krzysztof Wołos, wójt wielkowiejskiej gminy, która może się też pochwalić rosnącą liczbą mieszkańców, co przekłada się na wpływy do budżetu z podatków. Co roku przybywa w niej średnio 500 osób.

Ważne jest także to, że wielu mieszkańców, zwłaszcza niedawno osiedlonych, płaci w gminie podatki. Z ponad 14 tysięcy mieszkańców prawie 12 tysięcy jest zameldowanych w gminie. Gmina Wielka Wieś jest też wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

- Staramy się, by ludziom mieszkało się tu jak najwygodniej i też tym najmłodszym. W tym roku zbudowaliśmy drugi po Skawinie w powiecie krakowskim samorządowy żłobek. Gmina jest skanalizowana w 95 procentach. Sieci brakuje tylko w Będkowicach, gdzie już rozpoczęliśmy budowę kanalizacji. Spotykamy się często z mieszkańcami, słuchamy ich uważnie i nie narzucamy im naszych pomysłów, nie robimy niczego na siłę - dodaje włodarz gminy.

Przykładem są konsultacje w sprawie budowy chodnika przy ul. Bliźniaków w stolicy gminy, gdzie jest trudny teren i jest wąsko. Mieszkańcy nie zaakceptowali koncepcji gminy i zostanie ona zmieniona.

Mocną stroną gminy są aktywnie działające organizacje pozarządowe. To np. stowarzyszenia, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne, kluby sportowe, straże pożarne. Gmina je wspiera, a one też pozyskują fundusze na swoje projekty.
W pierwszej dziesiątce, na 7. miejscu w rankingu, znalazła się gmina Zabierzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski