Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wiśniowa. Prezent dla Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Na setną rocznicę

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wizyta studyjna w obserwatorium na Lubomirze
Wizyta studyjna w obserwatorium na Lubomirze Gmina Wiśniowa
Już niedługo Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze wzbogaci się o nowy teleskop do obserwacji Słońca. 70 tys. zł na jego zakup wyłoży samorząd województwa małopolskiego. Pozostałe kilka tysięcy dołoży gmina Wiśniowa. Sprzęt ma dotrzeć do obserwatorium jeszcze przed zaplanowanymi na 24 września obchodami jubileuszowymi.

Świętowana będzie setna rocznica rozpoczęcia działalności stacji astronomicznej na Lubomirze, która zasłynęła tym, że to właśnie z niej dokonano odkrycia dwóch komet. W 1925 roku dokonał tego dr Lucjan Orkisz i była to pierwsza polska kometa. Kolejną, w 1936 roku, odkrył Władysław Lis, mieszkaniec Węglówki i pracownik stacji. W tym samym czasie co on odkryli ją dwaj inni astronomowie z Japonii i Uzbekistanu.

Nie oznacza to stulecia funkcjonowania stacji, bo ta w czasie II wojny światowej została spalona przez Niemców i odbudowana dopiero 15 lat temu, w 2007 roku.

Tym samym gmina Wiśniowa i szerzej – cały region, zyskały atrakcję turystyczną, jakiej nie ma nigdzie indziej w Małopolsce. Jest to bowiem jedyne górskie obserwatorium w województwie. Dzięki swojemu położeniu umożliwia obserwację nieba niezanieczyszczonego jakimkolwiek światłem.

To położenie sprawia zresztą, że warto się tu wybrać nie tylko na obserwacje nieba i obiektów na nim.

Wizytę w obserwatorium można połączyć z wędrówką po górach. Dojść na Lubomir można m.in. z przełęczy Jaworzyce, albo ze schroniska PTTK na Kudłaczach.

Leżące przy górskim szlaku obserwatorium jest otwarte dla turystów w weekendy w godz. od 11 do 17 (wejście co godzinę, ostatnie o godz. 16). Jego inną funkcją jest funkcja dydaktyczna i tu, grupy zorganizowane mogą je odwiedzać także w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Nowy teleskop, który tu wkrótce trafi, będzie służył przede wszystkim do dziennych obserwacji Słońca. Zarówno turystom, jak i uczniom. Jego zakup jest możliwy dzięki dotacji w wysokości 70 tys. zł jaką przekazało gminie Wiśniowa województwo małopolskie. Uchwałę w tej sprawie podjęli (jednogłośnie) radni na ostatniej sesji Sejmiku Małopolskiego. Wcześniej Obserwatorium odwiedzili Marta Malec-Lech, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego oraz radny Sejmiku Robert Bylica.

Iran coraz dalej od Zachodu i coraz bliżej Rosji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski