Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminna pomoc społeczna w nowym wydaniu

Barbara Rotter-Stankiewicz
Gdów. Ośrodki Pomocy Społecznej wciąż postrzegane są jako instytucje, których głównym zadaniem jest wypłacanie zasiłków. Ale to tylko jedno z ich zadań.

Wystarczy spojrzeć na stronę internetową gdowskiego GOPS, by zauważyć, że pracują tam specjaliści gotowi pomóc w różnych kryzysowych sytuacjach.

- Dążymy do tego, by GOPS był postrzegany jako instytucja, swoimi kompetencjami, możliwościami pomagająca przezwyciężać trudne sytuacje życiowe, których ludzie czasem nie są w stanie sami pokonać. Duży nacisk kładziemy na pomoc psychologiczną. Mieszkańcy mogą korzystać ze wsparcia terapeuty od uzależnień, terapeuty rodzinnego, psychologa, interwenta kryzysowego - mówi Małgorzata Mikuła, dyrektor GOPS w Gdowie.Ta bezpłatna pomoc, po którą do niedawna trzeba było jechać do Wieliczki, cieszy się coraz większym powodzeniem wśród mieszkańców gminy. Bo zapotrzebowanie na nią niestety rośnie...

Przy ul. Myślenickiej, w odremontowanej siedzibie GOPS, z porad psychologa i prawnika mogą korzystać nie tylko ofiary przemocy domowej, ale także wyłudzeń, kradzieży, wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń, które są ścigane prawem. W przypadku ofiar wypadku jest możliwość finansowania rehabilitacji czy likwidacji barier architektonicznych.

- Z takiej pomocy korzystają już nasi mieszkańcy i czekamy na kolejnych (w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca od godz.15 do 17). Wcześniej prosimy o umówienie się na spotkanie - mów dyr. Małgorzata Mikuła. Ośrodek współpracuje też z Centrum Wolontariatu przy Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach.Chętni do skorzystania z pomocy wolontariuszy, czy też chcący bez-interesownie pomagać innym, mogą zgłaszać się do GOPS lub do Centrum Wolontariatu.

W ramach programu osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” GOPS pomaga aktualnie 13 kobietom doznającym przemocy bądź nią zagrożonych. Projekt, który pomoże im „stanąć na nogi” obejmuje warsztaty, szkolenia oraz indywidualne spotkania ze specjalistami: coachem, interwentem kryzysowym, terapeutą, policjantem, kuratorem sądowym oraz doradcą zawodowym. Na zakończenie projektu przewidziana jest debata społeczna z udziałem przedstawicieli instytucji przeciwdziałających przemocy w rodzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski