Gminna Rada Seniorów pomoże rozwiązać kłopoty osób starszych

Gminna Rada Seniorów pomoże rozwiązać kłopoty osób starszych

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Gminna Rada Seniorów pomoże rozwiązać kłopoty osób starszych
1/13
przejdź do galerii

©Fot. Archiwum gminy Michałowice

W Michałowicach powstała Gminna Rada Seniorów. Na jej przewodniczącą wybrano Ewę Kułacz, jej zastępca została Barbara Bucka, a sekretarzem Jolanta Smulska-Starzyk.
Pierwsze posiedzenie nowej Rady Seniorów otworzył wójt Antoni Rumian. Odbyło się w niedawno otwartym Domu Seniora w Masłomiącej. Rada będzie się spotykać co najmniej raz na 3 miesiące.

Rada liczy ośmiu członków, którzy spotkali się z władzami gminy i radnymi oraz dyrekcją ośrodka pomocy społecznej i gośćmi ze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa Barbara Kawa i Fundacji MILA. Nowa rada będzie reprezentować seniorów, rozmawiać i rozwiązywać ich problemy oraz integrować środowiska seniorów z poszczególnych miejscowości.

Wójt Antoni Rumian zaznaczył, że Radę Seniorów czeka mnóstwo pracy. Dodał, że jest bardzo ważne, by reprezentowała potrzeby rosnącej liczby seniorów. Zapewnił o wsparciu ze strony gminy i współpracy.

Radna Zofia Puchalska-Wilk przedstawiła nową inicjatywę „Ogród dla Seniora”, na którą udało się pozyskać dofinansowanie 2200 zł z projektu Fundacji MILA, wspierającego inicjatywy senioralne. Realizacja projektu obejmuje m.in.: wyjazd do ogrodu pokazowego oraz wykład „Ogrody Andaluzji i nie tylko”. Michałowicka rada nawiązała już współpracę z Klubem Seniora „Grota” w Skale, co pozwoli na wymianę doświadczeń między seniorami.

Prezes Fundacji MILA Barbara Kazior zaznaczyła, że aby rady mogły działać skutecznie w we własnym środowisku, potrzebne jest tworzenie sieci rad, które korzystają ze swoich doświadczeń, inspirują się pomysłami i sposobami rozwiązywania problemów.

Członkowie nowej rady w Michałowicach planują wyjazdy, żeby poznać sposoby działania rad seniorów w Oświęcimiu, Kętach, Lanckoronie. Chcą też zapraszać innych seniorów do siebie. Prezes Korony Północnego Krakowa Barbara Kawa wyraziła zadowolenie, że rada powstała nie jako narzucony odgórnie projekt, ale „od serca”.

Dyrektor Monika Berdecka przedstawiła problemy osób starszych z perspektywy GOPS-u. Zaznacza, że liczba seniorów wzrasta, że w tej grupie dominują kobiety. Wzrosła też liczba samotnie gospodarujących seniorów. Dyrektor GOPS-u zwróciła też uwagę na konieczność opracowanie gminnej polityki senioralnej – w postaci strategii lub programu, rozwój idei usług sąsiedzkich, objęcie dożywianiem najbardziej potrzebujących seniorów, rozwój wolontariatu wśród seniorów.

Tym wszystkim zajmie się Gminna Rada Seniorów. Zasiedli w niej: przewodnicząca Ewa Kułacz, wiceprzewodnicząca Barbara Bucka, sekretarz Jolanta Smulska-Starzyk oraz członkowie: Maria Krawczyk, Alicja Ziębiec, Anna Godlewska, Kazimiera Pukała, Stanisław Surówka.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo