Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gminy nie zostaną same

GM
Jest szansa, że położone nad przyszłym jeziorem w Świnnej Porębie gminy Stryszów, Mucharz i Zembrzyce dostaną jednak pieniądze na dokończenie budowy kanalizacji i wodociągów.

Podczas konferencji samorządowcy dowiedzieli się, że gminy dostaną pieniądze na budowę kanalizacji.Fot. Mirosław Gawęda

ŚWINNA PORĘBA. Będą pieniądze na budowę kanalizacji nad przyszłym jeziorem

Kilka miesięcy temu prezydent podpisał nowelizację tzw. specustawy dotyczącej finansowania budowy zapory w Świnnej Porębie. Przewiduje ona, że budowa zapory zakończona zostanie do 2013 roku.

Samorządowcy zaczęli jednak protestować, ponieważ okazało się, że w ustawie nie przewidziano pieniędzy na budowę kanalizacji. Tymczasem w poprzednich latach tego typu inwestycje finansowane były z rządowej puli pieniędzy na zaporę.

- Nasze małe gminy nie są w stanie do 2013 roku wyłożyć 70 mln na budowę kanalizacji, a bez kanalizacji do przyszłego jezior będą wpływać ścieki. Oczekujemy na pomoc rządu - alarmowali włodarze gminy Stryszów, Zembrzyce i Mucharz. Grozili nawet pozwaniem ministerstwa środowiska do sądu.

Okazuje się, że w okresie przedwyborczym wiele spraw można załatwić. Kilka dni temu w gminie Stryszów odbyła się duża konferencja poświęcona budowie kanalizacji w gminach nad zaporą. Konferencję zorganizował Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Są dobre wiadomości - pieniądze na budowę kanalizacji w gminach nad zaporą jednak będą.

Jak informuje nas wójt Stryszowa Jan Wacławski, NFOŚ od 1 stycznia 2012 roku uruchomi specjalny program adresowany do gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. - Z tego programu będziemy mogli starać się o dotacje na realizację inwestycji kanalizacyjnych i wodociągowych na naszym terenie. Szczegóły zostaną jeszcze dopracowane, konieczna jest m.in. zmiana regulaminu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - informuje stryszowski wójt.

Na razie nie wiadomo jednak, na jakie kwoty gminy mogą liczyć. Samorządowcy są jednak przekonani, że będą to dotacje w całości pokrywające koszty inwestycji.

Według szacunków, na dokończenie budowy kanalizacji w gminach położonych nad zaporą potrzeba ok. 70 mln zł. Jest to wartość kosztorysowa.

Tymczasem ministerstwo i władze NFOŚ podtrzymują deklaracje, że budowa zapory zostanie zakończona do 2013 roku. Wójtowie są mimo wszystko sceptyczni, bo terminów zakończenia tej inwestycji było już wiele i żaden nie został dotrzymany.

- Nawet niedawno, kiedy ogłoszono, że budowa zapory zostanie zakończona do 2013 roku, założyłem się z dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Jerzym Grelą, że nie uda się tego terminu dotrzymać. Nasz zakład jest aktualny. Przyznam szczerze, że będzie mi miło go przegrać - komentuje wójt Stryszowa.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski