Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu wielickiego przygotowują się do sprzedaży węgla. Nie brakuje wątpliwości

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Paweł Dubiel/Polska Press
Dwie gminy powiatu wielickiego – Niepołomice i Gdów – deklarują na dziś przystąpienie do programu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych po preferencyjnej cenie. Przymierzają się do tego również Wieliczka i Kłaj.

- Są sygnały od mieszkańców – telefony do urzędu, że jest zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach, dlatego gmina zamierza przystąpić do tego programu, gdy będą już znane jego szczegóły. Były już także pierwsze rozmowy w tej sprawie z właścicielami składów węgla w gminie Niepołomice - powiedział nam Wojciech Borkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Samorządy będą mogły kupować węgiel po 1500 zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę – takie m.in. zapisy znalazły się w tzw. ustawie węglowej. Sejm przyjął ją 20 października 2022, obecnie nad tymi przepisami pracuje Senat.

O tym, że gmina zadeklarowała przystąpienie do programu dystrybucji węgla, a stosowane wnioski można będzie można składać po wejściu w ustawy, poinformował we wtorek (25 października) Gdów. Z kolei gmina Kłaj chce najpierw sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie w tym względzie.

Od środy (26 października) właściciele gospodarstw domowych w gminie Kłaj, zainteresowani zakupem węgla dystrybuowanego przez samorząd, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na konkretną ilość opału i jego rodzaj (groszek, orzech, kostka, ekogroszek) na Dzienniku Podawczym Urzędu Gminy lub pod adresem e-mial [email protected].

- W zgłoszeniu trzeba podać także imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, ale zgłoszenie to nie stanowi wniosku o zakup węgla – zaznaczają pracownicy Urzędu Gminy w Kłaju.

Natomiast burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że gmina wyraziła już gotowość dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach, ale potrzebuje w tej kwestii jeszcze „kilku zapewnień, ponieważ obecna sytuacja na rynku budzi wiele pytań i wątpliwości”.

- Pracujemy nad tą sprawą cały czas, uczestniczymy we wszystkich spotkaniach dotyczących możliwości sprzedaży węgla przez samorządy. Czekamy na propozycje rządu, jak dostarczyć mieszkańcom dobrej jakości węgiel, a nie czarne „dziadostwo”. Nasz Zakład Gospodarki Komunalnej przygotował warianty sprzedaży węgla, ideałem byłoby wykorzystanie składów węgla, dziś pustych. Podkreślam – dziś pustych… Stąd powtarzające się ostatnio pytanie: gdzie jest ten węgiel, skoro składy są puste? Najprościej byłoby gdyby rząd podpisał umowy na dostawy węgla z tymi składami. Wysłaliśmy do premiera oraz małopolskiego wojewody pismo o naszej gotowości przystąpienia do programu oraz z naszymi wątpliwościami w tym zakresie – powiedział nam burmistrz Wieliczki.

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski