Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy promują czosnek

Magdalena Uchto
Koła Gospodyń Wiejskich zachęcały do kosztowania potraw, oczywiście z czosnkiem
Koła Gospodyń Wiejskich zachęcały do kosztowania potraw, oczywiście z czosnkiem Magdalena Uchto
Obrażejowice. Podczas Małopolskiego Święta Czosnku gospodynie kusiły potrawami. Można było poznać tajemną moc warzywa i zrobić mydełka z jego dodatkiem. Władze województwa zachęcały do starań o wpisanie wonnych główek na listę produktów tradycyjnych.

"Polski czosnek spożywajcie i chorobie się nie dajcie" - radziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łętkowic-Kolonii. A w minioną niedzielę potraw z czosnku nie brakowało. Ci, którzy wybrali się do Obrażejowic mogli go skosztować w każdej postaci.

KGW z Prandocina-Wysiołka serwowało nalewkę czosnkową, a nawet czosnek w czekoladzie. Na tym stoisku można było też zaopatrzyć się w książkę "Kuchnia pachnąca czosnkiem". - Są tu przepisy gospodyń z gminy Słomniki, również nasze - mówi Zofia Buczek z KGW w Prandocinie-Wysiołku.

Panie z Wierzbicy zachęcały do skosztowania m.in. smarowidła z czosnkiem na chlebie, a na stole KGW z Łętkowic-Kolonii kusiły pulpety w czosnku. Podczas VII Małopolskiego Święta Czosnku zaprezentowało się tu kilkanaście kół z gmin Radziemice i Słomniki. Na stoisku każdego z nich można było skosztować wyśmienitych potraw. Wojewoda małopolski Jerzy Miller przyznał, że danie bez czosnku nie nadaje się do jedzenia.

Czosnek przyciągał nie tylko smakiem. Na każdym stole były wyjątkowe kompozycje z tego warzywa.

Można je było zobaczyć także na stoiskach producentów. U Włodzimierza Studziżby z Łętkowic warkocze z czosnku przyozdobiała jarzębina, a u Adriana Olesińskiego można było zobaczyć bukiety z czosnku z zatrwianem tatarskim. - Najczęściej uprawiany jest harnaś. Natomiast pierwszymi odmianami, które zagościły w naszym regionie , był czosnek szerokolistny i ruski - mówi Włodzimierz Studziżba.

O ile na tegoroczne zbiory rolnicy nie narzekają, o tyle na zbyt - tak. Ceny są niższe niż przed rokiem. Producenci przyznają, że sporą konkurencją jest dla nich czosnek sprowadzany z Hiszpanii. Wojewoda Miller sugerował producentom, by tworzyli sieć dostawców, tak, by produkty z tego regionu, w dużych ilościach i dobrej jakości, mogły być regularnie sprzedawane przez cały rok. Z kolei wicemarszałek Wojciech Kozak zachęcał do takich działań, by czosnek z tego regionu został wprowadzony na listę produktów tradycyjnych.

- Tu moc, smak i aromat tego czosnku jest wyjątkowy - przyznał. Tomasz Wilk, wójt gminy Radziemice nie ukrywał, że stawia na wypromowanie nazwy "czosnek radziemicki". - Na pewno weźmiemy też pod uwagę sugestie marszałka - dodał. Burmistrz Słomnik Paweł Knafel podkreślał, że ważne jest wspólne działanie.

W Obrażejowicach można było nie tylko poczuć smak czosnku, ale też poznać inne jego właściwości. Na stoisku krakowskiej firmy "CelEdu" Anna Machacz przekonywała, że czosnek ma wyjątkową moc. Dlatego dzieci mogły własnoręcznie wykonać magiczne amulety. Powodzeniem cieszyło się też robienie mydeł z dodatkiem czosnku i ziół, np. lawendy. Najmłodsi próbowali sił w podnoszeniu sztang czosnkowych.

Również na tym stoisku odbył konkurs na radziemicką czosniczkę, czyli po prostu opakowanie na czosnek. Niewykluczone, że mogłoby się ono stać jednym z gadżetów gminy Radziemice. Magda Kulesza z Dodowa przyniosła zrobioną przez siebie czosniczkę. To pudełko z recyklingu, na którym farbami akwarelowymi namalowała czosnek, lawendę i zboża. - Na czosniczce obowiązkowo jest herb gminy oraz napis "Radziemickie Królestwo Czosnku"- mówi.

Podczas święta na scenie wystąpili: kabaret "Dno", KGW z Łętkowic-Kolonii, orkiestra dęta z Zielenic, zespoły - Efect z Prandocina i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Kobra z Ratajowa. Gwiazdą był Zbigniew Wodecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski