Gminy z północnej Małopolski chcą inwestować w obiekty...

Gminy z północnej Małopolski chcą inwestować w obiekty kultury

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Gminy z powiatu miechowskiego i proszowickiego zamierzają poprawić stan swoich ośrodków kultury. Pomogą dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Gminny Ośrodek Kultury w Koniuszy

Gminny Ośrodek Kultury w Koniuszy ©Aleksander Gąciarz

Zarząd województwa małopolskiego ogłosił ranking gmin, które ubiegają się o środki europejskie na inwestycje związane z poprawą stanu ośrodków kulturalnych. Znalazły się na niej samorządy z powiatów miechowskiego i proszowickiego. Ogłoszona lista nie jest jeszcze równoznaczna z ogłoszeniem wyników naboru - w tej chwili samorządy mogą jeszcze wprowadzać poprawki do w wniosków - ale wygląda na to, że środki w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego pozwolą na dofinansowanie wszystkich zgłoszonych zadań.

Najwyżej, na drugiej pozycji listy, figuruje gmina Miechów, która zamierza przebudować budynek świetlicy wiejskiej w Pstroszycach Drugich oraz utworzyć Centrum Promocji Obszarów Natura 2000. Stara się na to o dotację wynoszącą blisko 370 tys. złotych.

Na 12. miejscu listy znalazła się gmina Koniusza z powiatu proszowickiego, która planuje przebudować Gminny Ośrodek Kultury w siedzibie gminy oraz zagospodarować teren wokół obiektu. Ubiega się na ten cel o kwotę blisko 320 tys. Inwestycja miałaby polegać m.in. na wymianie poszycia dachowego, zakupie przenośnej sceny itp.

Dwa miejsca niżej na liście znajduje się wniosek złożony przez gminę Pałecznica, która zamierza urządzić salę konferencyjną wraz z zapleczem socjalnym na strychu budynku Domu Kultury. Inwestycja obejmuje też wykonanie instalacji wewnętrznych w tym klimatyzacji. Obiekt miałby pełnić rolę konferencyjno-szkoleniową. Wnioskowana kwota dotacji to blisko pół miliona złotych.

Na liście znajdują się jeszcze dwa wnioski przygotowane przez gminy z powiatu miechowskiego. Gołcza zamierza wybudować centrum kultury i ubiega się o dotację wysokości 443,5 tys. złotych. Nowy obiekt miałby stanąć w centrum Gołczy. - Byłoby to miejsce, w którym mogłyby się odbywać m. in. spotkania z ciekawymi ludźmi. W tej chwili taką rolę pełni biblioteka, ale nie jest do tego odpowiednio przygotowana - przekonuje wójt Lesław Blacha.

Wreszcie w gminie Książ Wielki miałaby powstać świetlica wiejska w Mianocicach. Wnioskowana dotacja w tym wypadku to 500 tys. zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kultura w Miechowie to już jest!!!

hehacz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Na dolnym chodniku na ławkach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kultura

anka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

tak,tak na kulturę na wsi i imprez bez liku, zaś w mieście miechowie z braku kanalizacji pompują nocami szamba do rowu albo na rolę sąsiada i dobrze jest grunt to zabawa i sialala

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pytanie

goni pytanie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

A jak tam w Radziemicach ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A Proszowice

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Szkoda, że gmina Proszowice w tych sprawach nie wykazuje inicjatywy. A jest bardzo źle, bardzo fatalnie. Bo słyszałem, że pracownica jednej z bibliotek ma zamiar protestować na całą Polskę, bo w...rozwiń całość

Szkoda, że gmina Proszowice w tych sprawach nie wykazuje inicjatywy. A jest bardzo źle, bardzo fatalnie. Bo słyszałem, że pracownica jednej z bibliotek ma zamiar protestować na całą Polskę, bo w lokalu w którym pracuje nie ma ani kibla ani wody i nikogo to nie rusza. A samorząd jest ponoć głuchy. Ludzie to gdzie my żyjemyzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Proszowice

rewitalizacja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Proszowice maja forsę na rewitalizacje Rynku itp.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No tak

Aśka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

A wieś to co, ma dożynkami cały rok żyć?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo