Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godka krakowska, czyli każdy ma jakiegoś hyzia

Barbara [email protected]
Młodzi ludzie od początku angażują się w festiwalowe konkursy
Młodzi ludzie od początku angażują się w festiwalowe konkursy Fot. Barbara Ciryt
Obyczaje. Odkrywamy piękno mowy dziadków i pradziadków. Są w Krakowie i w powiecie krakowskim osoby, które potrafią posługiwać się tym językiem lub chcą się go uczyć. Dla nich organizujemy festiwal

Godkę krakowską promujemy od pięciu lat. W tym roku porozmawiamy sobie po krakowsku w Skale. Tam 5 czerwca w hali sportowej Stowarzyszenie Bene Tibi organizuje V Festiwal Godki Krakowskiej. Dla jego uczestników zostało przygotowanych wiele konkursów: filmowy, fotograficzny, teatralny, plastyczny, krasomówczy.

Inicjatorem festiwalu jest Zbigniew Grzyb, propagator godki i kultury krakowskiej. Prowadzi bloga Wislon.tv, którego bohaterami są tam Wiślanie i ich potomkowie krakowiacy. Opowiada nam gwarą skąd ten pomysł. Opowiada nam gwarą skąd ten pomysł.

- Kozdyn mo jakiegosik hyzia. I jo tyz mom. Hyź, to po dzisiyjsymu rzyc - hobby. Łod downa starom sie zeby nasa godka krakowska nie umarła, bo to nasa dziedzina, cynś nasy krakowski historyji i nasy tradycyji. Umze godka, umrom i krakowiany, łostanie ino masa ludzi, chtóre zywiom w __Krakowie abo wedle Krakowa, bez wiydzy łod kogo swój ród wiedom ani kiym som - przekonuje wiarygodnie Zbigniew Grzyb. - W casach chtóre już łodesły, władza robiyła wsyśko, aby wyplenić nase godke. Nie wolno w skołach było niom godać. Tyn kto godoł był łobśmiony, ze nie jes nowoczesny, ze jes wiejski. Za godanie w skołach były tyz kary. Nieroz prali po łapach chabinom, aze furcało! Tak, ze Krakowiany stydały się swoji godki. Ale kaj by my nie byli, w jakiym inksym regijonie Polski, to łod razu powiedzom, że my som Krakowiony. Locego? Ano lotego, ze zdradzo nos nasa godka - zauważył pomysłodawca festiwalu.

Teraz dzięki festiwalowi stara się wskrzesić gwarę krakowską. W tym święcie dawnej mowy mogą w nim wziąć udział mieszkańcy Krakowa, okolicznych gmin i powiatów, wszyscy, którym zależy na kultywowaniu lokalnej tradycji i gwary.

Całe przedsięwzięcie będą bezpośrednio tworzyć ci, którzy zdecydują się wziąć udział w przygotowanych konkursach.

Konkurs filmowy na notację, czyli zapis video ciekawej wypowiedzi lub wydarzenia, skierowany jest do młodszego pokolenia. Polega na filmowym zapisie gwarowej opowieści. Przewodniczącym jury oceniającym nadesłane prace jest wybitny twórca prof. Jerzy Stuhr. Nagrody ściśle łączą się z formułą tego konkursu i są ufundowane przez TVP Kraków.

Konkurs teatralny jest związany z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego. „Wesele” to motyw przewodni tegorocznego festiwalu i scenę z tego dramatu należy wystawić w konkursie teatralnym, skierowanym do młodzieży szkolnej. Młodym wykonawcom podczas występów partnerować będą zawodowi aktorzy z krakowskich teatrów, a mistrzem ceremonii wybrano reżysera i dyrektora Teatry Stu Krzysztofa Jasińskiego.

Konkurs fotograficzny - to propozycja, w której swoje możliwości może sprawdzić każdy bez względu na wiek. Wystarczy przysłać zdjęcie, na którym uwieczniona jest „Krakowska rodzina”. Zadaniem tu jest pokazanie, że właśnie ta - wybrana rodzina jest naprawdę krakowska. Wszystko zależy od inwencji autora, a pomysłowość oceni jury pod przewodnictwem znanego scenografa i wykładowcy krakowskiej ASP Ryszarda Melliwy.

Konkurs „Gawędy Ludowej” jest skierowany do przedstawicieli każdego pokolenia. Prezentowana wypowiedź powinna mieć charakter opowiastki, może dotyczyć dowolnej sfery życia. Ważne jest to, żeby była opowiedziana z zachowaniem języka gwarowego wraz z charakterystycznym dla niego sposobem artykulacji. Zwycięzca 5 czerwca, na festiwalowej scenie wygłosi swoją gawędę. Nagrodę wręczy krakowska aktorka i filantropka Anna Dymna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski