Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godka krakowska w filmie dokumentalnym

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Jest wciąż okazja, żeby uczyć się i przypominać o gwarze krakowskiej. Od pięciu lat jest organizowany Festiwal Godki Krakowskiej. W tym roku został zorganizowany w Skale i był okazją do przygotowaniu filmu dokumentalnego „Rzecz o godce” na temat mowy przodków. Zostanie wyemitowany 11 lipca o godz. 21 na antenie TVP Kraków.

Festiwal i film jest częścią projektu „Godka krakowska” realizowanego w ramach programach „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Film jest próbą zainteresowania młodych ludzi mową ich przodków, tożsamością, korzeniami, w taki sposób, by w przyszłości mogli być dumni ze swojego pochodzenia. Film jest także opowieścią o pięknie regionu w którym narodziła się ta wyjątkowa, specyficzna mowa.

Jeden film to nie wszystko. TVP Kraków proponuje także obejrzenie reportażu z Małopolskiego Festiwalu Godki Krakowskiej. Zostanie wyemitowany 18 lipca o godz. 21. Festiwal zgromadziła mieszkańców Krakowa, podkrakowskich gmin i innych stron Małopolski jako uczestników i obserwatorów.

Dawna mowa okazała się świetną okazją do zabawy. Pogoda dopisała, poznaliśmy laureatów wielu konkursów. Organizatorami V edycji Festiwalu Godka Krakowska było Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Lokalną Grupą Działania Jurajska Kraina. Wspierali je krakowscy artyści w rolach jurorów. Byli m.in. Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Krzysztof Jasiński. Liczni aktorzy: Beata Rybotycka, Agata Myśliwiec, Juliusz Chrząstowski, Grzegorz Mielczarek i Dariusz Gnatowski pomogli przy realizacji konkursu teatralnego. Muzycznie publiczność bawiły zespoły grające „po krakowsku” choć jeden tradycyjnie, inne nowocześnie.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i powiatu krakowskiego, a dofinansowany został w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Stowarzyszenie Bene Tibi z Lokalną Grupą Działania Jurajska Kraina mogli liczyć na partnerów: Telewizję Kraków, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale, Katedrę Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Krakowskiego, Krakowskie Studio Teatralne Drama, Teatr STU. Patronat medialny sprawowali TVP Kraków i „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski