Golenia piąty w Polsce

Paweł Panuś
We Wrocławiu zakończyły sie mistrzostwa Polski juniorów i młodzików w szachach szybkich i błyskawicznych. Udanie zaprezentowali się w nich młodzi zawodnicy z Wieliczki.

W słynnej Hali Stulecia zasiadało przy szachownicach prawie 850 uzdolnionych szachistów z całej Polski. Wielicki klub reprezentowało wielu młodych szachistów, którzy znowu pokazali swoje nieprzeciętne umiejętności szachowe, a ich dobry występ przyczynił się niewątpliwie do zajęcia przez województwo małopolskie pierwszego miejsca w klasyfikacji województw.

Wojciech Golenia zajął w szachach błyskawicznych bardzo wysokie piąte miejsce z 15 pkt. Konkurencja była duża, bo w tej grupie wiekowej (C-12) startowało ponad 100 zawodników z różnych stron Polski. W tej samej grupie wiekowej jego brat Jan wywalczył 12,5pkt., zaś Jan Paweł Gawor 11,5 pkt. zajmując dalsze pozycje.

W turnieju szachów szybkich chłopcy znaleźli się w pierwszej trzydziestce: Jan Paweł Gawor i Jan Golenia uzyskali po 7 pkt., a Wojciech Golenia zdobył 6,5 pkt.

Pięknie zagrała także Marcelina Tracz, która w grupie D-18 w szachach szybkich zajęła ósme miejsce z 6,5pkt, a w błyskawicznych 22 pozycję z 9,5 pkt. W tej grupie walczyło 30 młodych kobiet. Należy zaznaczyć, że Marcelina w obu turniejach była najlepszą reprezentantką województwa małopolskiego.

Dobrze radziła sobie również Michalina Dębowska reprezentując nasz klub w grupie D-14 , gdzie grało prawie 60 zawodniczek z całej Polski. W szachach szybkich Michalina zajęła 16 miejsce z 6,5 pkt., a w błyskawicznych uzyskała 10 pkt. i uplasowała się na dalszej pozycji.

W grupie C -10, gdzie w szachach błyskawicznych grało ponad 100 chłopców dobrze wypadł Florian Wrona, który uzyskał 7,5 pkt. i zdobył 14 miejsce, Oliwier Klimczak był 27 z 7pkt., a Wiktor Salawa uzyskał 4,5pkt. i uplasował się na dalszej pozycji.

W szachach szybkich chłopcy zdobyli: Florian 6,5pkt., Oliwier 6 pkt., a Wiktor 5 pkt.

Zawody grano systemem szwajcarskim. Turniej Szachów Szybkich rozgrywano na dystansie 11 rund, a Turniej Błyskawiczny Juniorzy grali na dystansie 22 partii, a Młodzicy na 11. Sędzią głównym Mistrzostw był Aleksander Sokólski, którego wspomagali w poszczególnych grupach sędziowie pomocniczy.