Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorąca atmosfera wokół planów przebudowy węzła Kraków Południe. Najwięcej emocji budzi sprawa ronda [PROJEKTY]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Spotkanie w sprawie przebudowy węzła Kraków Południe
Spotkanie w sprawie przebudowy węzła Kraków Południe Marcin Banasik
Około 60 osób zebrało się w sali budynku "Opatkowianki" na spotkaniu poświęconym planowanej rozbudowie węzła Kraków Południe. Budowa estakady i ronda budzi ogromne emocje u osób, które mieszkają w sąsiedztwie węzła. Obawiają się oni, że nowe rozwiązania zamiast odciążyć ruch przy ich domostwach sprawią, że codzienne życie będzie tam jeszcze bardziej uciążliwe.

FLESZ - Dozór sanitarny zamiast kwarantanny po kontakcie z zakażonymi "Deltą"

od 16 lat

Sala w środowe popołudnie szybko wypełniła się osobami zainteresowanymi inwestycją. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i biura projektowego co chwilę wysłuchiwali mieszkańców, którzy uważają, że część zaproponowanych rozwiązań jest nie do przyjęcia i proponowali swoją wizję przebudowy węzła.

Rozdzielić ruch tranzytowy od lokalnego

Jak wyjaśnia GDDKiA, głównym założeniem inwestycji jest rozdzielenie ruchu tranzytowego z autostrady A4 w kierunku DK7 (zakopianki) od ruchu lokalnego, obsługującego zarówno dojazd do zlokalizowanych w okolicy osiedli, jak i punktów handlowo-usługowych (chodzi o posesje zlokalizowane bezpośrednio przy DK7, a także ulice Taklińskiego, Poronińskiej, Ważewskiego i Opatkowickiej).

We wszystkich trzech wariantach przebudowy przewiduje się budowę estakady w poziomie „+1", prowadzącej ruch tranzytowy nad poziomem „0". Poziom zero służyłby natomiast do obsługi ruchu lokalnego (obecna zakopianka). Trzy warianty różnią się głównie pomysłem rozwiązania ruchu na poziomie zero. W dwóch wariantach przewidywane jest tam rondo (w jednym z nich drogi lokalne dochodzące do ronda są jednokierunkowe, w drugim dwukierunkowe), a w trzecim skrzyżowanie. Według planów etap budowy miałaby być realizowany w latach 2025-2027.

Rondo niezgody

Największy niepokój wśród mieszkańców budzi planowana budowa ronda z przejściami dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.

- Zgłosiłam wniosek o przejście piesze podziemne. Uwagi mieszkańców dotyczyły wzmożonego ruchu w okresie budowy na ulicach osiedlowych. Szczególnie braku chodników przy ul. Smoleńskiego – mówi Angelika Kuczaj, radna dzielnicy Swoszowice, na terenie której leży węzeł Kraków Południe.

Przedstawiciele GDDKiA odpowiedzieli, że budowa tunelu jest mało prawdopodobna ponieważ wiązałaby się z bardzo wysokimi kosztami.

Głos zabrał też były wiceprezydent Krakowa Krzysztof Adamczyk, który mieszka w pobliżu węzła.

- Moim zdaniem jedyny wariant do zaakceptowania to rozwiązanie z rondem i drogami dojazdowymi dwukierunkowymi, które zapewnią odpowiednią przepustowość. Jeżeli drogo będą jednokierunkowe, to wyjeżdżający w stronę Krakowa będą musieli nadrabiać dużo drogi – mówił podczas spotkania Krzysztof Adamczyk.

Rondo na wyciągnięcie ręki

Pani Magdalena Dziub mieszka w domu, który jest położony tuż przy planowanym rondzie na skrzyżowaniu ul. Władysława Taklińskiego, Kuszyńskiej i Zakopiańskiej.

- Moim zdaniem tak małe rondo nie jest rozwiązaniem, ponieważ wystarczy jedna kolizja, żeby drogi wokół stanęły w korku. A do kolizji dochodzi tutaj niemal codziennie – mówi Magdalena Dziub.

Kobieta zauważa, że po przebudowie węzła z okien parteru będzie miała głośne rondo na wyciągnięcie ręki, a z okna sypialni widok na ekrany estakady, po której będą pędziły tiry.

Magdalena Dziub uważa, że rondo powinno być większe, ale żeby tak było, GDDKiA musiałoby wykupić najbliższe działki, w tym dom pani Magdaleny.

- Rozmawiałam o tym z przedstawicielami GDDKiA. Powiedzieli, żebym napisała to w ankiecie, którą wypełniliśmy po spotkaniu. Nasze uwagi mają zostać przeanalizowane – mówi mieszkanka.

Kobieta podkreśla, że hałas i drżenia w domu są odczuwalne na co dzień.

- W naszym domu już dzisiaj co tydzień musimy kupować nowe szklanki, a po przebudowie nie będzie lepiej. Mam apel do drogowców, aby nie zapomnieli o ludziach, którzy bezpośrednio mieszkają przy węźle – dodaje mieszkanka.

Obecne na sali osoby zwracały uwagę również na to, że przy rondzie musi być bezpieczne przejście dla pieszych, po którym będą przechodziły m.in. dzieci do szkoły.

Ankieta

Przed spotkaniem informacyjnym między godziną 9 a 13 oraz 14 a 16 w budynku Osiedlowego Stowarzyszenia Sportowego „Opatkowianka” dyżurowali projektanci przebudowy węzła. Podczas dyżuru przyszło ok. 40 osób. Z kolei od 7 do 24 lipca mieszkańcy będą mogli wypełniać ankiety, gdzie mogą napisać swoje uwagi na temat przebudowy węzła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorąca atmosfera wokół planów przebudowy węzła Kraków Południe. Najwięcej emocji budzi sprawa ronda [PROJEKTY] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski