Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorące połączenie

Redakcja
Zgodnie z przepisami, sezon grzewczy ma się zacząć już 1 września, czyli w przyszłą sobotę. - Nie oznacza to, że w tym dniu kaloryfery będą już w Krakowie ciepłe, ale na ten dzień ma być gotowy cały układ - powiedziano nam w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. - Od początku tego tygodnia, w uzgodnieniu z dostawcami ciepła, uzupełniane są wodą główne magistrale w Krakowie, także odgałęzienia - w całej sieci.

W przyszłą sobotę wszystko ma być gotowe do ogrzewania Krakowa, ale o ciepło trzeba będzie na razie prosić; obecnie "spinane są dwie główne magistrale, by można było - po raz pierwszy - przerzucać wodę między źródłami"

   - Cały czas pracujemy, by mieć zapewnioną gotowość do sezonu - mówi Krzysztof Cyborowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Firma zapowiada, iż 1 września będzie mogła już rozpocząć, gdyby zaszła taka konieczność, ogrzewanie miasta. W tym roku w Krakowie, po raz pierwszy, ma być możliwe "przerzucenie" ciepła między dwoma częściami miasta - ogrzewanymi z dwóch źródeł - z Elektrociepłowni Łęg oraz ze Skawiny - co jest ogromnie ważne, gdyby kiedyś doszło do awarii u jednego z dostawców ciepła. Na razie będzie jednak możliwy tylko częściowy taki manewr.
   Gotowość, którą wyznaczono na 1 września, oznacza zarazem, iż jeśli jakiś odbiorca chciałby mieć ogrzewanie - będzie mógł wystąpić do MPEC o włączenie ciepła. Indywidualne wnioski administratorów w tej sprawie będą przyjmowane do czasu, gdy zapadnie decyzja o rozpoczęciu ogrzewania całego miasta (sygnałem do tego będzie m.in. to, że przez trzy kolejne dni, o godzinie 19, temperatura spadnie poniżej 10 stopni, a długoterminowe prognozy pogody nie będą optymistyczne). Wtedy sytuacja zostanie odwrócona i ogrzewanie nie zostanie włączone tym odbiorcom, którzy złożą wniosek do MPEC, by tego jeszcze nie robił.
   Już obecnie zamawiane jest ciepło w Elektrociepłowni Łęg
- woda o temperaturze wyjściowej 65 stopni, gdyż potrzebna jest dla mieszkańców korzystających z tzw. centralnej ciepłej wody (w kranie jest wtedy około 50 - 55 stopni). W nadchodzącym sezonie nadal będą trzej dostawcy ciepła, przy czym Łęg jest zdecydowanie dominujący, gdyż może dostarczyć około 1150 megawatów, gdy Elektrociepłownia Skawina (ogrzewanie dla Skawiny i części krakowskich osiedli) około 320, a ciepłownia Huty im. Tadeusza Sendzimira (m.in. niektóre stare nowohuckie osiedla) - 32,5 MW.
   - Najważniejszą inwestycją jest obecnie połączenie układu grzewczego dwóch rejonów Krakowa, magistrali południowej z zachodnią, co stworzy możliwość zabezpieczenia dostaw ciepła z dwóch źródeł, a nie z jednego dla każdego rejonu (części Podgórza i części Śródmieścia)
- jak jest jeszcze obecnie - mówi Krzysztof Cyborowski. - Do tej pory nie było np. możliwości przerzucenia ciepła ze Skawiny w rejon Prokocimia, gdyby taka potrzeba zaszła; mogło tam być tylko ogrzewanie z Łęgu. To całe spięcie będzie częściowo wykonane obecnie, natomiast w pełni będzie już mogło funkcjonować od przyszłego sezonu. Główne prace, związane ze spinaniem magistrali, trwają w rejonie ulicy Walerego Sławka. W ostatnich latach były potężne nakłady na modernizację sieci, węzłów (na oszczędne, reagujące automatycznie na temperaturę zewnętrzną i zamykające dostawę ciepła do obiektów przy wysokich temperaturach) itp. Zmalały ubytki wody i pod tym względem jesteśmy na poziomie światowym.
   W ubiegłym roku ogrzewanie miasta zostało włączone już 21 września, a skończyło się 7 maja. Jednak między majem a wrześniem, jeśli tylko istnieją ku temu warunki techniczne i ekonomiczne - każdy zarządca nieruchomości także może sobie zażyczyć, by ogrzewano jego obiekt. Ze względów finansowych, nie licząc klimatycznych, takich próśb jednak nie ma.
(J.ŚW)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski