Gorący kanclerski stołek

Bogusław Kwiecień
Adam Bilski był kanclerzem PWSZ od jej powstania w 2005 roku do kwietnia 2013 Archiwum
Oświęcim. W ciągu półtora roku stanowisko kanclerza PWSZ w Oświęcimiu zajmowały trzy osoby. Rektor uczelni Witold Stankowski twierdzi, że nie wpływa to negatywnie na wizerunek szkoły

Niespełna rok na stanowisku kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu wytrwał Waldemar Tański. Kilka dni temu złożył rezygnację. Wcześniej przez pięć miesięcy obowiązki kanclerskie pełnił Jerzy Wiśniewski, poprzednio wykładowca zarządzania nieruchomościami w Wyższej Szkole Bankowej Chorzowie, który zajął miejsce Adama Bilskiego, piastującego tę funkcję od powstania uczelni w 2005 roku.

- Dotychczasowy kanclerz złożył prośbę o rozwiązanie stosunku pracy i ta prośba została przyjęta - stwierdził krótko prof. Witold Stankowski, rektor PWSZ w Oświęcimiu na pytanie o odejście Waldemara Tańskiego. Nie chciał się wypowiadać na temat powodów rezygnacji.

Z samym zainteresowanym nie udało się nam nawiązać kontaktu. Nie odbierał telefonu.
Zaskoczenie jego rezygnacją jest tym większe, że przed rokiem rektor bardzo chwalił kompetencje kanclerza.

- Ma wiedzę i doświadczenie w zakresie planowania, kształtowania i realizacji strategii instytucji, a także przygotowania, zarządzania i realizacji projektów unijnych - mówił wówczas rektor.

Dwóch kanclerzy
Zdaniem pierwszego kanclerza uczelni Adama Bilskiego, powodem ustąpienia Tańskie-go mógł być problem z dogadaniem się z rektorem. Prof. Stankowski kieruje uczelnią od 1 września 2012 r. Osiem miesięcy później oświadczył, że stracił zaufanie do Bilskiego. Jako przyczynę podawano wtedy kwestię dotacji - 128,5 tys. zł na kształcenie i rehabilitację studentów niepełnosprawnych, które udało się zdobyć PWSZ w Oświęcimiu.

Zaledwie trzy tysiące z tej kwoty poszły na konserwację windy, z której korzystają niepełnosprawni studenci. Resztę przeznaczono na pensje dla wykładowców. W tej sytuacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zażądało zwrotu pieniędzy.

Bilski bronił się, że decyzja o wydatkowaniu dotacji należała do poprzedniego rektora prof. Lucjana Suchanka. Te tłumaczenia nie przekonały obecnego rektora. Kiedy Bilski przebywał na chorobowym, prof. Stankowski obowiązki kanclerza powierzył Jerzemu Wiśniewskiemu. Przez kilka miesięcy uczelnia miała formalnie dwóch kanclerzy.

Rektor przekonywał, że nie mógł czekać na powrót Bilskiego z L4, by zapewnić sprawne funkcjonowanie instytucji. Ostatecznie przed rokiem Bilski otrzymał wypowiedzenie, ale wciąż nie daje za wygraną. - Wystąpiłem do sądu o przywrócenie mnie do pracy. Sprawa jest w toku - dodaje były kanclerz.

Nowe kierunki
Czy perypetie z kanclerzami nie odbiją się negatywnie na wizerunku uczelni i jej funkcjonowaniu w zbliżającym się roku akademickim?

Rektor przekonuje, że szkoła nie pozostanie długo bez kanclerza.

- Wkrótce ogłosimy konkurs na to stanowisko - zapowiada prof. Witold Stankowski.

Władze uczelni w Oświęcimiu podkreślają, że z roku na rok coraz więcej młodych ludzi po szkołach średnich kontynuuje naukę w PWSZ. W 2012 w oświęcimskiej uczelni zaczęło studia 414 osób, a przed rokiem na pierwszy rok studiów przyjęto 440.

- Tegoroczna rekrutacja jeszcze trwa i za wcześnie podawać ostateczne liczby - zaznacza Monika Bartosz, rzeczniczka PWSZ.

Jak jednak dodaje, zainteresowanie jest duże, szczególnie nowymi kierunkami. Na otwartych w lutym pierwszych w Oświęcimiu studiach inżynierskich naukę podjęło ponad 30 osób. Ze wstępnych danych wynika, że od października na zarządzaniu i inżynierii produkcji chcą studiować 52 w systemie dziennym i drugie tyle w zaocznym.

W tym roku akademickim na oświęcimskiej uczelni ruszają także pierwsze studia magisterskie na politologii. W tej chwili jest 50 chętnych, ale może być więcej.

- To pierwszy kierunek u nas, który umożliwia, po uzyskaniu licencjatu, dalsze studia na miejscu. Zainteresowanie wśród absolwentów jest duże, także tych z poprzednich lat - zaznacza Bartosz.

W ten sposób młodzi ludzie mogą zdobyć tytuł magistra bez dojeżdżania do uczelni w Krakowie czy na Śląsku.
Kolejny otwierany od października kierunek na oświęcimskiej PWSZ to praca socjalna. Uczelnia, aby przyciągnąć przyszłych studentów, proponuje m.in. bogaty program praktyk i staży zawodowych, naukę dwóch języków obcych i semestralny wyjazd na zagraniczny staż do Niemiec (z miesięcznym stypendium w wysokości 300 euro).

Fakty
Ważna postać
* Kanclerz to jedna z ważniejszych osób na uczelni. Do jego zadań należy m.in. nadzór nad finansami, majątkiem, obsługą administracyjną, w tym polityką kadrową i płacową w stosunku do pracowników nie będących nauczycielami akademickimi. Kanclerz odpowiada także za sprawny obieg informacji i dokumentacji, utrzymanie czystości i porządku oraz inicjowanie i realizację działań mających na celu utrzymanie sprawności eksploatacyjnej i rozbudowę bazy uczelni.

W przypadku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu chodzi m.in. o adaptację na potrzeby uczelni trzeciego budynku po dawnych zakładach monopolu tytoniowego, gdzie planowana jest m.in. nowa siedziba biblioteki.

* Kierunki licencjackie na PWSZ: filologia angielska, filologia germańska z językiem angielskim, pedagogika, pielęgniarstwo, politologia, wychowanie fizyczne, zarządzanie administracją publiczną

* kierunek inżynierski: zarządzanie i inżynieria produkcji;

* kierunek magisterski: politologia

* Od 2008 do 2013 roku mury oświęcimskiej uczelni opuściło 1849 absolwentów. Zakończenie studiów i pożegnanie kolejnej ich grupy zaplanowano na 29 września.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie