MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorączka czarnego złota w Małopolsce. Pod ziemią "płynęły" miliony dolarów. Tu wydobywano ropę naftową!

Kaja Ostrowska
Zbieracze ropy naftowej.
Zbieracze ropy naftowej. NAC
Mało osób o tym pamięta, ale najstarszy na świecie szyb naftowy znajduje się w Polsce we wsi Siary pod Gorlicami! Został wykopany ręcznie w 1852 i dał początek wydobyciu ropy naftowej w kopalni „Pusty Las” założonej przez księcia Stanisława Jabłonowskiego. Z kolei jedną z najstarszych rafinerii na świecie - znajdujący się w Gorlicach Glimar w Gliniku Mariampolskim - uruchomiono w 1884 roku. Rafineria ta działała aż do 23 grudnia 2004. Pod ziemią "płynęły" miliony dolarów. Zobaczcie, jak dawniej na terenie obecnej Małopolski wydobywano ropę naftową.

W 1853 roku aptekarz Ignacy Łukasiewicz dokonał destylacji ropy naftowej, umożliwiając stosowanie jej w lampach i do napędu maszyn. To za jego sprawą w 1854 r. u zbiegu obecnych ulic Węgierskiej oraz Kościuszki w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. W związku z tym odkryciem - jeszcze przed końcem XIX stulecia - Galicja stała się trzecim światowym wydobywcą czarnego złota.

Jak grzyby po deszczu zaczęły na ziemi gorlickiej powstawać szyby naftowe. Najwięcej w Siarach, Sękowej, Libuszy, Lipinkach, Wójtowej, Ropie, Męcinie Wielkiej, Ropicy Ruskiej i Krygu, gdzie odkryto najobfitsze złoża ropy naftowej.

"Poszukiwania złóż ropy naftowej i ich eksploatacja gruntownie zmieniła krajobraz Małopolski Wschodniej z wiejskiego na przemysłowy. W krótkim czasie szyby naftowe zapełniły okoliczne pola" - czytamy w pracy "Rozwój i upadek przemysłu naftowego w Galicji" autorstwa Krzysztofa Lorenza, Jarosławy Szwed-Lorenz i Stanisława Ślusarczyka.

Kolebka światowego przemysłu naftowego

W 1881 r. powiat gorlicki był na pierwszym miejscu wśród wszystkich powiatów wydobywających ropę naftową, a produkcja roczna wynosiła 73 tys. cetnarów metrycznych ropy. Było też czynnych w tym czasie na ziemi gorlickiej 13 destylarni ropy naftowej, a wśród nich największa w owym czasie rafineria w Libuszy należąca do Adama Skrzyńskiego.

W 1883 roku w Gorlickiem było około tysiąca szybów, przy których pracowało trzy tysiące ludzi. Rafineria w Gliniku Mariampolskim była jedną z trzech największych rafinerii galicyjskich. W 1885 roku Spółka "Bergheim i Mac Garvey" rozbudowała destylarnię i przekształciła ją w duży zakład przeróbki ropy naftowej. Rozwój przedsiębiorstwa trwał do listopada 1914 r., kiedy to w wyniku działań wojennych i ciężkiego ostrzału zostało w znacznej części zniszczone. Odbudowa rafinerii rozpoczęła się w 1915 r., a już w 1928 r. rafineria weszła w skład koncernu "Małopolska", który przetwarzał około 40% ropy zużywanej w Polsce.

Rafineria ropy naftowej
NAC
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gorączka czarnego złota w Małopolsce. Pod ziemią "płynęły" miliony dolarów. Tu wydobywano ropę naftową! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski