Górale wymieniają swe stare piece, więc ekolodzy bardzo się...

Górale wymieniają swe stare piece, więc ekolodzy bardzo się cieszą

Łukasz Bobek

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

- Dobrze, że w Zakopanem zaczęto myśleć poważnie o walce ze smogiem - mówi Marcin Józefiak
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Łukasz Bobek, Tomasz Mateusiak

Podhale. Mieszkańcy Podhala nie przespali lata. Coraz więcej osób decyduje się wymienić piece grzewcze. Widać to zwłaszcza w Zakopanem.
- Nareszcie coś się ruszyło na Podhalu, jeśli chodzi o wymianę starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne - cieszy się Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, która od lat walczy o poprawę powietrza nie tylko w górach.

Rzeczywiście, Nowy Targ i Zakopane nie przespały lata. Miejscowe samorządy wydatnie pomogły góralom wymieniać piece na bardziej ekologiczne.

Długa kolejka po dotację

- W Nowym Targu już wymieniono 58 pieców, z czego 56 na piece na ekogroszek i dwa na gaz - wylicza Sylwester Magiera z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miasta. - To efekt programu dofinansowania do 85 procent kosztów inwestycji, na jakie udało nam się pozyskać pieniądze.

Urząd zdobył kasę - ponad


1 mln 100 tys. zł, a drugie tyle dołożył na wymianę 170 palenisk, więc niebawem kolejne 112 starych pieców zniknie ze stolicy Podhala.

- Chętnych na dofinansowanie jest bardzo wielu. W kolejce czeka ponad 300 osób. Dlatego staramy się teraz o środki z kolejnego programu, gdzie będzie można uzyskać do 8 tys. zł pomocy. Gdybyśmy dostali pieniądze, moglibyśmy wymienić kolejne 225 pieców - mówi urzędnik.

W Nowym Targu do wymiany pozostanie jeszcze około 2000 pieców.

Zakopiańczycy idą w gaz

Wymianę pieców widać także pod Giewontem. - Z informacji, jakie dotarły do naszego urzędu, wynika, że w tym roku w Zakopanem wymienionych zostanie 110 pieców - mówi Andrzej Fryźlewicz, naczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu miasta pod Giewontem. - Z tego 22 zostały wymienione w ramach miejskiego programu dofinansowania wymiany na piece niewęglowe. W ramach tego programu w sumie wymienionych zostanie 40 palenisk. Karpacka Spółka Gazownicza zaznacza, że na gaz przeszło 35 gospodarstw. Z kolei na ogrzewanie geotermalne zdecydowało się 10 osób, ale do końca roku podłączonych zostanie kolejne 30 domów - dodaje.

Sukces samorządów

Fryźlewicz ocenia, że dla Zakopanego to duży postęp, jeśli chodzi o wymianę pieców. Podobnie uważa Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. - To rzeczywiście progres, jeśli chodzi o podhalańskie miasta. Widać, że miejscowe samorządy wzięły się do pracy - mówi.

Dodaje, że największa fala wymiany pieców dopiero przed nami. - Zakopane przecież złożyło duży wniosek o pozyskanie 10 mln zł na wymianę kilkuset pieców - zaznacza.

Andrzej Fryźlewicz podkreśla jednak, że decyzja o tym, czy środki zostaną miastu przyznane, będzie znana w przyszłym roku.

Ruszają kontrole palenisk


Wraz z nastaniem okresu grzewczego pod Giewontem ruszają kontrole pieców.

- Tym razem jednak, po raz pierwszy, będziemy pobierać popiół do badań laboratoryjnych. Próbki będą wysyłane do Politechniki Krakowskiej. Jeśli okaże się, że w piecu były spalane śmieci, ich właściciele będą musieli liczyć się z mandatem - zapowiada Marek Trzaskoś, komendant straży miejskiej w Zakopanem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo