Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górale z Indii, Gruzji, Włoch, a nawet z Senegalu. Zakopane zaprasza na festiwal folkloru ziem górskich

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
12 zespołów z całego świata, do tego cztery najlepsze zespoły z Polski. Będzie reprezentacja górali z Europy, Azji, a nawet z Afryki. Zakopane przygotowuje się do 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich – najważniejszego wydarzenia kulturalnego pod Giewontem.

Tegoroczny Festiwal Folkloru odbędzie się od 18 do 24 sierpnia. O tym co będzie się działo w czasie tych dni organizatorzy wydarzenia – miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury – mówiło w czasie „posiadów przy watrze”, które odbyły się na terenie Bąkowej Zohyliny Wyżniej. Wydarzenie miało miejsce na miesiąc przed festiwalem.

W czasie posiadów goście mogli zobaczyć przedsmak tego co nas czeka w czasie festiwalowego tygodnia – zatańczyli i zaśpiewali członkowie zespołu regionalnego Giewont.

- Festiwal Folkloru jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Pokazuje bowiem, że górale z całego świata chcą podtrzymywać swoją tradycję. To jest dla nas fundament wychowania naszej młodzieży, aby nasza tradycja nie zaginęła, ale była pokazywana właśnie innym regionom świata – mówił na spotkaniu Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

W tym roku wystąpią zespoły z różnych kontynentów. W Zakopanem będzie można zobaczyć zespoły z Macedonii, Turcji, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Włoch, Gruzji, Węgier, Słowacji, ale także z dalekich Indii, czy afrykańskiego Senegalu. - Wystąpią także zespoły z Polski, które zostaną wybrane w trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu – mówiła Hania Ryba, dyrektor artystyczna tegorocznego festiwalu folkloru ziem górskich.

Zespoły – te z Polski i zza granicy - wezmą udział w najważniejszej części festiwalu: w konkursie o złotą, srebrną i brązową ciupagę. Będą one przyznawane w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej, oraz prezentujących folklor w formie stylizowanej.

- Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są tradycje pasterskie w folklorze muzycznym. Nie może więc zabraknąć muzyki pasterskiej, zwyczajów związanych z pasterstwem. Temu też będzie poświęcona konferencja naukowa w Czerwonym Dworze. Konferencja odbędzie się w sobotę 19 sierpnia. Wezmą w niej udział rozmaicie naukowcy, którzy przybliżą m.in. tradycyjne instrumenty, które wykorzystywali górscy pasterze świata – mówi dyrektor artystyczna festiwalu.

Jak dodaje Hanna Rybka, celem festiwalu jest dbanie o autentyczną kulturę góralską. - By pokazywać to co się wyniosło z domu naszych ojców, dziadków. Dlatego najbardziej zależy nam na zespołach, które prezentują folklor autentyczny – mówi dyrektor artystyczna.

W ramach festiwalu odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Kapel Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, który będzie oceniany przez międzynarodowe jury. W ramach zaś imprez towarzyszących będą dodatkowe koncerty – Na Folkową Nutę. W tym roku wystąpi słynny zespół Krywań, który obchodzi 50-lecie działalności. – Wystąpi także wielka gwiazda, która gra muzykę romsko-rumuńską - zespół Fanfare Ciocărlia, który koncertuje po całym świecie – mówi Hanka Rybka.

Do tego w trakcie festiwalu odbędzie się kiermasz twórców ludowych, warsztaty dla starszych i młodszych. Będzie można nauczyć się jak powstają instrumenty pasterskie, torby z wełny, rękawiczki góralskie i wiele innych. W wiosce festiwalowej zaś w każdy dzień będą odbywały się wieczory integracyjne przy ogniskach. Festiwal zaś zainaugurują Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki.

Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, zaznacza, że jest to jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta.

- To potężny kawał historii i wielki wkład w kulturę rodzimą. Od początku istnienia festiwalu, z całego świata do Zakopanego dotarło 700 zespołów, z Polski wystąpiło pod Giewontem 200 zespołów. Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy, bo przypada na jubileusz 90-lecia praw miejskich Zakopanego – mówi Beata Majcher.

Patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornahauser-Duda.

W piątek 14 lipca rozpoczyna się szlak przez Dolinę Strążyską. Ma być on dostosowany dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich

Rozpoczyna się remont szlaku w Dolinie Strążyskiej. Zostanie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski