Gorce mistrzem Polski

PAN
Gdy zespoły z Podhala wygrywają w sportach zimowych czy unihokeju to nie dziwi to nikogo, wszak w górach najlepiej przygotować się to startów w tych właśnie dyscyplinach. Jednak gdy zespół z Raby Niżnej sięgnął po tytuł w rugby zaskoczonych tym faktem jest wielu, bardzo wielu.

RUGBY. Zespół z Podhala zaskoczył wszystkich

W Pruszczu Gdańskim odbył się finałowy turniej mistrzostw Polski dzieci i młodzieży w rugby. Po bardzo udanych turniejach eliminacyjnych rugbiści Gorców Raba Niżna udali się na drugi koniec Polski, aby pokazać na co ich stać. Bardzo kosztowny wyjazd opłacił się. Na turniej udało się około 42 zawodników, w związku z czym młodzi górale mogli wystawić nawet po dwie drużyny w kategorii miniżak i żak (wszystko po to, aby najmłodsi doświadczyli udziału w najważniejszych w Polsce dla nich rozgrywkach).

Górale, w związku z najlepszym bilansem punktowym po etapie regionalnym zostali rozstawieni z numerem pierwszy, w każdej kategorii wiekowej i startując w swoich grupach nie zawiedli pokładanych w nich nadziei.

W najmłodszej kategorii mini żaków zespół wygrał wszystkie swoje mecze i w decydującym turnieju zajął I miejsce.

W kategorii żaka, zawodnicy Gorców musieli uznać wyższość mistrzów Polski z poprzedniego sezonu - Budowlanych Łódź. Młodzicy zaś grali mecze w 13-osobowych składach, a zawodnicy Gorców mieli do dyspozycji - z różnych przyczyn - zaledwie 12 zawodników.

Po pierwszym meczu kontuzji nabawił się jeden z graczy co jeszcze pogorszyło sytuację. Mimo to większość drużyn stosowała zasadę fair play i wystawiali tylu zawodników co Gorce. Zaznaczyć należy, że były drużyny w gorszym stanie kadrowym niż my. Mimo bardzo poważnych osłabień "Gorce" zajęły trzecie miejsce w turnieju.

Po podliczeniu punktów we wszystkich kategoriach wiekowych (miniżak, żak, młodzik) okazało się, że zdobyliśmy 249 punktów, a Budowlani Łódź 246 i dzięki temu zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce. Trzecia drużyna straciła do Raby około 100 punktów. Radości po ostatnich meczach nie było końca, bo w tym sezonie to właśnie młodzież z Podhala osiągnęła najlepszy wynik z wszystkich małopolski drużyn w tej dyscyplinie.

Charakter górali można było zobaczyć w meczu młodzików przeciw "Pogoni" Siedlce.

Nasi grali w 11, przeciw 13 zawodnikom z Siedlec, i ten mecz wygrali. Świadczy to o determinacji i podejściu chłopaków do tego co robią. A są to dopiero chłopcy z I i II klasy gimnazjum.

Każda drużyna Gorców zagrała z pełnym zaangażowaniem, i bez taryfy ulgowej. Oby w ich ślady poszli starsi koledzy w kategorii kadetów i wygrali finały mistrzostw Polski w rugby 7-osobowym i Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.