Gorlice. Antropolodzy nadal badają odkryte w Bieczu ludzkie...

Gorlice. Antropolodzy nadal badają odkryte w Bieczu ludzkie szczątki

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Gorlice. Antropolodzy nadal badają odkryte w Bieczu ludzkie szczątki

©archiwum

Ludzkie szczątki odkryte w Bieczu nadal są badane. Dawni mieszkańcy miasta trafią na miejsce wiecznego spoczynku jeszcze w tym roku.
Gorlice. Antropolodzy nadal badają odkryte w Bieczu ludzkie szczątki

©archiwum

Odkrycie w czasie budowy drogi ludzkich kości wzbudziło lokalną sensację, mogło sprawić, że prowadzona w Bieczu wielka inwestycja drogowa zostanie wstrzymana.

- To znalezisko mogło okazać się dla nas pewnym problemem - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Ta inwestycja, jak na warunki naszej gminy była bardzo poważna. Jej całkowity koszt to blisko trzy miliony złotych - dodaje.

Policjanci zabezpieczyli znalezisko. Na miejscu zjawił się też prokurator, ale odkrycie okazało się historyczne i zajęli się nim archeolodzy. Z Rzeszowa natychmiast dojechali kierowani przez Pawła Kocańdę, z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjaliści.

- To właśnie ich prace mogły być dla nas komplikacją - relacjonuje burmistrz. - Szczęśliwie okazało się, że pracowali sprawnie, wszystkie szczątki zostały wydobyte i zabezpieczone. Nasza inwestycja na tym nie ucierpiała i nowa droga już służy mieszkańcom - dodaje.

Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic

Prace archeologów wyraźnie pokazały, że kiedyś znajdował się tam kiedyś cmentarz. Otaczał on najpewniej stary kościół, który najprawdopodobniej znajdował się na terenie, gdzie teraz jest tartak. Tam jednak prace archeologów nie sięgnęły.

- Wszystkie kości, jakie znajdziemy, trafią do Rzeszowa - informował Paweł Kocańda. - Tam zajmą się nimi antropolodzy. Po tym, jak oni je zbadają, będziemy wiedzieć znacznie więcej o osobach, które zostały tu pochowane - dodaje.

Antropolodzy określą precyzyjnie płeć i wiek szczątków. Ich badania powiedzą też sporo o sposobie życia dawnych mieszkańców Biecza. Chorobach, jakie przeszli. Ich praca powie też wiele o miejscach urodzenia ludzi, którzy tu zostali pogrzebani. Wiek znalezisk archeolog określa na okres pomiędzy XV a XVII wiekiem.

- Nadal jeszcze trwają badania - dopowiada burmistrz Biecza. - Ostatnie informacje, jakie do nas dotarły, mówią o ich zakończeniu jeszcze w czasie wakacji, najpóźniej do końca sierpnia - dodaje.

Po zakończeniu wszystkich prac władze Biecza planują, godne pochowanie wszystkich odnalezionych przez naukowców szczątków.

- Odbędzie się to albo na cmentarzu parafialny, albo w klasztornych kryptach - informuje burmistrz. - Mam też nadzieję, że to odkrycie wzbogaci naszą wiedzę, o tym, kim byli i jak żyli nasi bieccy przodkowie - dopowiada.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ksiądz uprawiał seks na ołtarzu

Adam (gość)

Zgłoś naruszenie treści

fakt .pl/wydarzenia/swiat/irlandzki-ksiadz-uprawial-seks-z-mezczyzna-na-oltarzu/53542t9 Ma ktoś linka do filmu z seksu z księdzem? Niekoniecznie z tym księdzem, może sami uprawialiście seks...rozwiń całość

fakt .pl/wydarzenia/swiat/irlandzki-ksiadz-uprawial-seks-z-mezczyzna-na-oltarzu/53542t9 Ma ktoś linka do filmu z seksu z księdzem? Niekoniecznie z tym księdzem, może sami uprawialiście seks z księdzem itd. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?