Gorlice. Cmentarne perypetie. Czekamy na decyzję w sprawie...

Gorlice. Cmentarne perypetie. Czekamy na decyzję w sprawie remontu drogi wojewódzkiej

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Nowy cmentarz ma powstać przy ul. Dukielskiej. Jeszcze w tym roku ma powstać odcinek drogi prowadzący do przyszłej nekropolii

Nowy cmentarz ma powstać przy ul. Dukielskiej. Jeszcze w tym roku ma powstać odcinek drogi prowadzący do przyszłej nekropolii ©archiwum

Nikt nie jest w stanie precyzyjnie powiedzieć, kiedy powstanie nowa gorlicka nekropolia. Projekt już jest, teraz kończą się ostanie uzgodnienia. Potrzebny będzie też inwestor.
Nowy cmentarz ma powstać przy ul. Dukielskiej. Jeszcze w tym roku ma powstać odcinek drogi prowadzący do przyszłej nekropolii

Nowy cmentarz ma powstać przy ul. Dukielskiej. Jeszcze w tym roku ma powstać odcinek drogi prowadzący do przyszłej nekropolii ©archiwum

Rozpoczęcie budowy nowego cmentarza przy Dukielskiej uniemożliwia jednak zjazd z drogi wojewódzkiej nr 993. Konieczna jest tam budowa skrzyżowania.

Ciernista droga do drogi


- Przebudowa drogi wojewódzkiej ma być inwestycją prowadzoną przez Gorlice - mówi Roman Leśniak, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. - Będzie rozłożona na dwa etapy. Ten pierwszy ma kosztować 600 tysięcy i pokryjemy go po połowie - dodaje.


Projekt zjazdu z drogi w stronę cmentarza ma powstać w Gorlicach. Będzie to tak naprawdę rozbudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej o skrzyżowanie: - Można spokojnie powiedzieć, że pierwszy etap powinien zakończyć się z końcem tego roku - podkreśla rzecznik. - Mamy na inwestycje zabezpieczone środki i z dostępnej dokumentacji wynika, że czekamy tylko na wydanie zezwolenia - dodaje.

I tutaj zaczynają się schody.

Ustawowy termin na wydanie takiej decyzji wynosi 90 dni od dnia złożenia wniosku o jej wydanie. Do tego czasu nie wlicza się jednak trwania dodatkowych uzgodnień czy poprawek w projekcie. Decyzja leży po stronie wojewody, a przedłużyć ją może uzgadnianie wszystkiego z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Ten ma na nią 45 dni. Koniec końców wszystko może trwać blisko... 5 miesięcy!

Poszukiwany partner


Nowa nekropolia ma powstać w partnerstwie publiczno-prywatnym. W minionym roku radni dali burmistrzowi zielone światło, by podjął działania w tej sprawie.

- Równolegle z pracami projektowymi trwa poszukiwanie partnera do przedsięwzięcia - tłumaczy burmistrz Rafał Kukla. - Nie robimy tego sami jako urząd. Zajmuje się tym firma doradcza, wyłoniona w przetargu - dodaje.

Firma nie rozpoczęła jeszcze ostatecznej procedury wyłaniającej inwestora. Można powiedzieć, że dotychczas badała rynek.

- Z przekazanej nam informacji wynika, że było zainteresowanie i sporo konkretnych pytań - opowiada burmistrz. - Oczywiście można by wdrażać całą procedurę, ale postanowiliśmy wstrzymać się do czasu, gdy będą wszystkie pozwolenia, w tym oczywiście to kluczowe, dotyczące drogi, bo pozwolenie na samą budowę już mamy i to od dłuższego czasu - dodaje.

Na pytanie, kiedy inwestycja rozpocznie się w terenie, odpowiada wprost: przed nami jeszcze kilka etapów procedur przygotowawczych. O ile projektowany cmentarz obejmuje cały teren pod niego przeznaczony, to zagospodarowywany będzie sektorami. - Nie ma potrzeby budowania od razu wszystkich alejek czy kopania grobów zaplanowanych w projekcie - mówi obrazowo. - To będzie działo się na bieżąco - dodaje.

Samodzielna realizacja budowy byłaby dużym obciążeniem dla budżetu miasta.

- Jednym z głównych założeń potencjalnej umowy z partnerem prywatnym będzie klauzula o tym, że realizacja inwestycji i jego użytkowanie nie spowodują negatywnych skutków dla mieszkańców miasta, jeśli chodzi o ceny i jakość usług cmentarnych i pogrzebowych - dodaje na koniec.

Tymczasem gorliczanie nadal odbywają swoją ostatnią drogę na stary cmentarz komunalny. Jest tam jeszcze miejsce na około 390 pochówków, a roczne zapotrzebowanie to 130.

Warto wiedzieć


Pola grzebalne, Kolumbarium

Projekt zakłada budowę kaplicy, domu pogrzebowego z kostnicą. Zagospodarowany zostanie również teren przed wspomnianymi obiektami tak, by kondukt mógł dotrzeć na miejsce pochówku. Od głównej alei odchodziły będą boczne. Wyznaczone zostaną oczywiście pola grzebalne dla tradycyjnych pochówków, gdy do ziemi składa się trumnę, ale też takie, gdy składana jest urna.

Jeśli ktoś będzie miał życzenie, do wyboru będzie też kolumbarium.

Cmentarz to inwestycja na lata


Inwestycja będzie realizowana etapami, bo nie ma potrzeby, by zagospodarowywać od razu cały teren. Kolejne alejki, groby będą wykonywane na bieżąco.

Nowa miejska nekropolia będzie miała swój początek na wysokości ulicy Łąkowej. Widok z niego rozpościerał się będzie na dolinę Sękówki.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?