Gorlice. Grzyby tylko z atestem! 50 gramów muchomora może...

Gorlice. Grzyby tylko z atestem! 50 gramów muchomora może zabić dorosłego człowieka. Na Dworzysku można kupować bez strachu

Halina Gajda

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

t. Jeleń: na Dworzysko przyjeżdżają tylko doświadczeni grzybiarze. W ostatnich 20 latach nie trafił się ani jeden „trujak”

t. Jeleń: na Dworzysko przyjeżdżają tylko doświadczeni grzybiarze. W ostatnich 20 latach nie trafił się ani jeden „trujak” ©fot. lech klimek

50-gramów muchomora sromotnikowego to śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka. To tyle, co na łyżeczce. Kęs, który może kosztować życie. W naszym regionie sezon na grzyby dopiero się zaczyna. Wszak nie brakuje zwolenników teorii, że najlepsze grzyby, to te jesienne.
t. Jeleń: na Dworzysko przyjeżdżają tylko doświadczeni grzybiarze. W ostatnich 20 latach nie trafił się ani jeden „trujak”

t. Jeleń: na Dworzysko przyjeżdżają tylko doświadczeni grzybiarze. W ostatnich 20 latach nie trafił się ani jeden „trujak” ©fot. lech klimek

Monika Wąsacz ze Zdyni niebezpiecznego sromotnika widziała w lesie niejeden raz. I potwierdza, że najczęściej można pomylić go z kanią, choć zauważa i to, że grzybiarz z doświadczeniem nie będzie miał problemów z odróżnieniem jednego gatunku od drugiego.- Oba mają tak zwaną obrączkę na nóżce, ale w przypadku kani jest ona strzępiasta i taka jakby ruchoma. Z kolei obrączka muchomora jest przyrośnięta na stałe, taka przyklejona - mówi obrazowo.


Ciemniejąca łyżeczka i psujące się mleko to mitZnaki charakterystyczne są doskonale widoczne, ale jest jeden mały szkopuł. Owe cechy owszem widać, ale gdy grzyby są już duże. Małych, takich które tylko wyszły z ziemi, odróżnić nie sposób. A z grzybami nie ma żartów. Co gorsza, pokutują przekonania o różnych „testach”, które można zrobić w domu, żeby odróżnić grzyby jadalne od trujących.

Na przykład: trujące grzyby zabarwiają srebrną łyżeczkę na czarno. To wierutna bzdura! - Zmiana koloru łyżeczki to skutek działania na srebro związków siarki, która występuje w grzybach - tłumaczy Jolanta Niemiec, szefowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej gorlickiego szpitala. - Ciemnienie łyżeczki nie różnicuje grzybów na trujące i jadalne - podkreśla.

To samo dotyczy mleka i przekonania, że skwaśnieje, jeśli wlejemy je do grzybów, które są trujące. Otóż ważenie się mleka powoduje pepsyna i kwasy organiczne, które występują zarówno w jadalnych, jak i trujących gatunkach grzybów.

Jeszcze jedna ważna, konieczna do podkreślenia kwestia - ani marynowanie, ani mrożenie grzybów nie pozbawia ich zawartych w nich toksyn. W przypadku muchomora sromotnikowego żadna obróbka termiczna nie pozbawia go toksyn. Te giną dopiero w 300 stopniach Celsjusza! Jedynie, gdy trafi do suszenia, zaczyna wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.

- Również żaden alkohol nie uchroni nas przed zatruciem grzybami - obala kolejny mit. - Wręcz przeciwnie - utrudnia trawienie grzybów, ponieważ ścina zawarte w nich białko. W przypadku zjedzenia czernidlaka pospolitego, połączenie go z alkoholem powoduje arytmię serca i może nawet prowadzić do zapaści - dodaje.Pamiętajmy, że już 50-gramowy owocnik stanowi śmiertelną dawkę dla dorosłego człowieka. Zawarta w nim amanityna upośledza komórki wątroby, nerek, trzustki.

Na podstawie samego smaku nie można odróżnić gatunków jadalnych od trujących. Na przykład śmiertelnie niebezpieczny muchomor sromotnikowy ma słodki, łagodny smak!

- Rada i sposób na takie jest tylko jedna i zawsze pewna: nie zbieram małych grzybów blaszkowatych - mówi Monika Wąsacz.

Na Dworzysku grzyby tylko z atestemJak w każdym przypadku, nie można popadać w skrajności. Gdy się człowiek nie zna na grzybach, lepiej je po prostu kupić. W pewnym miejscu. Tomasz Jeleń, strażnik miejski, a jednocześnie certyfikowany klasyfikator grzybów, ma w temacie dwudziestoletnie doświadczenie.

W dni handlowe, przychodzi na Dworzysko i sprawdza wszystkie oferowane dosprzedaży grzyby. - Jestem na bazarze tak około godz. 6 - opowiada Tomasz Jeleń. - Każdy, kto przychodzi z grzybami, musi je pokazać. Ja sprawdzam, czy na pewno wszystkie są takie, jak być powinny, wystawiam atest i dopiero wtedy grzyby mogą iść do sprzedaży - podkreśla.

- Jeszcze nie zdarzyło się, żebym musiał kwestionować choćby najmniejszego grzybka - podkreśla. - Grzyby na stoiskach są bezpieczne - podkreśla.

W przypadku podejrzenia zatrucia grzybami, do lekarza należy się zgłosić po wystąpieniu pierwszych objawów. W takich bowiem przypadkach czas odgrywa bardzo ważną rolę! Istotne jest, by lekarzowi udzielić dokładnych informacji o zjedzonych gatunkach grzybów i czasie, który upłyną od chwili ich zjedzenia.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
aDAM

Tyka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

No pojechali z tym artykułem.... pogratulować autorowi szczególnie tej pięknej kureczki (pieprznika jadalnego) jako rydz.... i skończcie z tym muchomorem sromotnikowym i zacznijcie używać...rozwiń całość

No pojechali z tym artykułem.... pogratulować autorowi szczególnie tej pięknej kureczki (pieprznika jadalnego) jako rydz.... i skończcie z tym muchomorem sromotnikowym i zacznijcie używać prawdziwej nazwy muchomor zielonawy ułatwiający identyfikację.... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kyrie Elejson

ŁUKASZ EMSKI (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Przed publikacją takiego bełkotu warto byłoby pokusić się o korektę tekstu kogoś kto ma pojęcie o grzybach. Dawno nie miałem wątpliwej wprzyjemnosci czytania większych herezji. Mózg się lasuje...rozwiń całość

Przed publikacją takiego bełkotu warto byłoby pokusić się o korektę tekstu kogoś kto ma pojęcie o grzybach. Dawno nie miałem wątpliwej wprzyjemnosci czytania większych herezji. Mózg się lasuje czytając te brednie.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Błędy = tragedia

Radek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Rydz to pieprznik jadalny?... Przeciez wy potrujecie ludzi takimi bledami....!!! Pieprznik jadalny to kurka, rydz go wogole nie przypomina... no i masa innych bledow w artykule.... ehhh....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Muchomor zielonawy (sromotnikowy)

Wiesław Kamiński (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Od lat w Polsce obowiązuje nowa nazwa ułatwiająca rozpoznanie śmiertelnie trującego grzyba muchomora zielonawego (sromotnikowego) a Wy media w dalszym ciągu z uporem maniaka prezentujecie tylko...rozwiń całość

Od lat w Polsce obowiązuje nowa nazwa ułatwiająca rozpoznanie śmiertelnie trującego grzyba muchomora zielonawego (sromotnikowego) a Wy media w dalszym ciągu z uporem maniaka prezentujecie tylko starą nazwę muchomor sromotnikowym. Czy rolą mediów nie jest edukacja ? i podawanie aktualnie obowiązującej nazwy ?
Wiesław Kamiński - Grzyboznawca zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
FAKT !

05:58 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Zbierajcie tylko dobrze rozwinięte osobniki !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?