Gorlice. Jesteśmy najlepsi w województwie! Tegoroczne matury...

Gorlice. Jesteśmy najlepsi w województwie! Tegoroczne matury poszły świetnie! Powiat gorlicki to miejsce, w którym warto się uczyć

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Gorlice. Jesteśmy najlepsi w województwie! Tegoroczne matury poszły świetnie!  Powiat gorlicki to miejsce, w którym warto się uczyć

©Lucyna Nenow / Polska Press

Świetny wynik matur, jaki osiągnęli w tym roku uczniowie z Gorlickiego, pokazuje, że szkoły prowadzone przez powiat dają młodym ludziom dobry start w dorosłe życie.
Gorlice. Jesteśmy najlepsi w województwie! Tegoroczne matury poszły świetnie!  Powiat gorlicki to miejsce, w którym warto się uczyć

©Lucyna Nenow / Polska Press

- Mieliśmy w tym roku 752 absolwentów, którzy przystąpili do matury - mówi Tadeusz Mikrut, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu gorlickiego starostwa. - To tylko o dwie osoby mniej niż rok wcześniej. Tak zwana zdawalność wyniosła u nas 85 procent, a to naprawdę świetny wynik - dopowiada.

W małopolskich liceach egzamin zdało 88 procent osób, w technikach - 76 procent.

- Dane, jakimi obecnie dysponujemy, pokazują dobitnie, że jest naprawdę dobrze - dopowiada naczelnik.
- W naszych liceach maturę zdało aż 94 procent tych, którzy do niej przystąpili. To w naszym województwie najlepszy wynik. W technikach też jest dobrze. Tu mamy 74 procent, co plasuje nas na mniej więcej 7. miejscu w województwie - dodaje z uśmiechem.

To na tle ogólnokrajowych wyników również świetna wiadomość dla tych, którzy nadal się uczą i zdawać będą w kolejnych latach. W Polsce w liceach maturę zdało 85,3 procent a w technikach 69,6 tych, którzy przystąpili do egzaminów. Również, jeśli porównamy to z ubiegłorocznymi rezultatami, to też jest powód do zadowolenia. Wtedy w liceach maturę zdało 89 procent uczniów a w technikach 76 procent.

- Co tu kryć, w powiecie gorlickim warto się uczyć, bo zapewniamy dobry start na studia - podkreśla Tadeusz Mikrut. - Oczywiście te wyniki to tylko statystyka, ale również, gdy spoglądamy na jakość egzaminów, to też nie ma się czego wstydzić. Zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym nasi absolwenci uplasowali się w ścisłej czołówce województwa - dopowiada, nie kryjąc dumy.

W I LO im Kromera w Gorlicach zdawalność jest jeszcze wyższa. Maturę zdało tu 97 procent uczniów.

- Na poziomie podstawowym wszystkie wyniki mamy powyżej średniej zarówno w powiecie, jak i Małopolsce i oczywiście w kraju - mówi z satysfakcją Jan Drożdż, dyrektor liceum. - Trzeba jednak zaznaczyć, że u nas większość abiturientów wybiera maturę na poziomie rozszerzonym. Tu wyniki mamy również w czołówce Małopolski i oczywiście powiatu - dodaje, dyrektor popularnego Kromera.

W technikach bywa zawsze gorzej, ale nie wszędzie.

- Tylko jedna osoba, która u nas zdawała maturę, nie osiągnęła sukcesu, zabrało jej tylko 6 procent - mówi Renata Stępień, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach. - To dało nam zdawalność na poziomie 97 procent. Mamy się czym chwalić. Kilku naszych uczniów zdało na 100 procent, a nie mamy nikogo, kto zaliczył na najniższym dopuszczalnym, czyli 30-procentowym poziomie - dopowiada dyrektorka.

W tej szkole nadal trwa rekrutacja. Jak mówi Renata Stępień, jest jeszcze kilka wolnych miejsc, a patrząc na wyniki szkoły, warto się nią zainteresować.

- Jeszcze w sierpniu będziemy mieć dodatkowy nabór - mówi. - U nas młodzi ludzie nie tylko zdobywają podstawy do rozpoczęcia studiów, ale też konkretny zawód. To bardzo istotne, bo jeśli komuś nie powiedzie się w czasie rekrutacji na wyższe uczelnie, tu może spokojnie szukać swojego miejsca na rynku pracy - dopowiada.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo