Gorlice. Niektóre szkoły prowadzone przez powiat mają...

Gorlice. Niektóre szkoły prowadzone przez powiat mają jeszcze wolne miejsca

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Gorlice. Niektóre szkoły prowadzone przez powiat mają jeszcze wolne miejsca
Powiatowe szkoły czekają na gimnazjalistów. Są jeszcze wolne miejsca. Do końca sierpnia trwać będą nabory.
Gorlice. Niektóre szkoły prowadzone przez powiat mają jeszcze wolne miejsca
- Zakończył się elektroniczny nabór uczniów do klas pierwszych naszych szkół na kolejny rok szkolny - mówi Tadeusz Mikrut, naczelnik Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach. - Absolwenci gimnazjów mogli wybrać w systemie trzy szkoły, określając swoje preferencje. W ten sposób wiemy, że teraz zgłosiło się do naszych szkół 987 kandydatów - dodaje.

Do zakończonych niedawno egzaminów gimnazjalnych w szkołach całego powiatu przystąpiło 1040 uczniów.

Jeśli porównamy to z liczbą tych, którzy zadeklarowali chęć nauki w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych, to wynika z tego, że 53 młodych ludzi trafi to innych placówek. Choćby szkół rolniczych w Hańczowej czy Bystrej, które są prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa. Starostwo ma pod swoją opieką dziewięć szkół, w których jest około 1200 miejsc.

- Tylko w dwóch z nich mamy zapełnione miejsca - podkreśla naczelnik. - To I LO im M. Kromera w Gorlicach i również gorlicki Zespół Szkół nr 1. Chęć nauki w Kromerze zgłosiło 189 absolwentów gimnazjów, na „górkę” chce iść w sumie 267 osób, z tego 128 wybrało liceum ogólnokształcące, a pozostali technikum - dopowiada.

Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic

Teraz kandydaci będą uzupełniać swoje wnioski o świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego, mają na to czas jeszcze tylko do najbliższego wtorku. Potem, do 10 lipca, komisje rekrutacyjne podadzą listy kandydatów przyjętych do szkół, a 22 sierpnia zakończy się postępowanie uzupełniające.

- Patrzymy bez większych obaw na te wyniki - dodaje Karol Górski, starosta powiatowy. - Nie mamy w planach żadnych zmian w strukturach szkół. Przecież za rok będziemy mieć w naszych szkołach aż dwa roczniki, więc potrzeba będzie więcej miejsc - dodaje.

Zadowolenia z poziomu tegorocznej rekrutacji nie kryje Jan Drożdż, dyrektor I LO im. M. Kromera w Gorlicach.

- Co roku w powiecie ubywa około 100 gimnazjalistów - mówi. - Nam jednak udaje się utrzymać rekrutację powyżej naszej granicy. To obecnie jest 180 osób. Na nowy rok przygotowaliśmy 196 miejsc, więc teoretycznie mamy jeszcze siedem wolnych. Ale proszę zauważyć, że chęć nauki w naszej szkole zadeklarowało aż 372 gimnazjalistów, a dla 189 był to pierwszy wybór - dodaje.

Zapytany, z czego wynika to stałe i niesłabnące zainteresowanie Kromerem, bez wahania mówi, że to jakość nauczania.

- Osiągnięcia naszych uczniów w olimpiadach i konkursach mówią same za siebie - podkreśla dyrektor. - To przyciąga zdolną młodzież z całego powiatu. Mamy też bogatą ofertę, to przecież aż osiem oddziałów. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie, tak by rozwijać swoje zdolności i dobrze przygotować się do kolejnego etapu nauki już po maturze - mówi z przekonaniem.

O ile Kromer ma jeszcze, teoretycznie, wolne miejsca to w ZS nr 1 jest pełno. Technikum, które ma 102 miejsca dla pierwszaków, na ten moment obłożone jest 139 miejscami. Wszystkich chętnych do tej szkoły jest 335. W tamtejszym liceum ogólnokształcącym chęć nauki zadeklarowało 356 gimnazjalistów. Jest tam tylko 128 miejsc i dokładnie tyle uczniów wybrało je w swoim pierwszym wyborze. Również w technikum ekonomicznym zapełnionych jest 100 miejsc, dokładnie tyle ile przygotowała szkoła. Najsłabiej wypadła rekrutacja do szkół branżowych. W tej prowadzonej przez Cech Rzemiosł na 60 miejsc zgłosiło się jedynie 15 chętnych.

Są chlubą swoich szkółGala olimpijczyków
W tym tygodniu odbyło się uroczyste spotkanie z laureatami olimpiad, turniejów przedmiotowych oraz z najlepszymi sportowcami szkół ponadgimnazjalnych powadzonych przez powiat gorlicki.

Listy gratulacyjne dostali najlepsi uczniowie oraz ich rodziców i nauczyciele.
Wielu z nich to uczniowie ze szkół, które cieszą się największym „wzięciem” wśród gimnazjalistów. Takim jest m.in. Jaromir Tomasik z Kromera to laureat Olimpiady Biologicznej i reprezentant Polski na Międzynarodową Olimpiadę Biologiczną w Teheranie. Zdobył indeksy na wszystkie uczelnie medyczne. Paweł Marszał to laureat XI Ogólnopolskiej Olimpiady O diamentowy indeks Akademii Górniczo-Hutniczej. Ma już oczywiście indeks w kieszeni.

Aleksandra Grzanka z ZS nr 1 w Gorlicach to laureatka Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej dla klas maturalnych otrzymała indeks na Uniwersytet Jagielloński.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze