Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Teraz będzie można chwalić albo mieć pretensje do konkretnych radnych

Lech Klimek
Lech Klimek
archiwum
Koniec z anonimowym głosowaniem radnych. Sejm zmienił ustawę i teraz każdy mieszkaniec Gorlic będzie dokładnie wiedział, jak w każdej sprawie głosowali miejscy rajcowie.

- To powinno być już dawno wprowadzone - mówi gorliczanin Marcin Zabierowski, nie kryjąc zadowolenia. - Przecież nie każdy ma czas, by siedzieć na sesji czy oglądać nieraz kilkugodzinną rejestrację obrad w internecie. Teraz będę mógł wszystko sprawdzić i nic mi nie umknie - dodaje.

Wreszcie będzie jawnie

Od lutego, głosowania mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli nie będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, radni będą głosować imiennie. Wykazy głosowań będą niezwłocznie upubliczniane. Zmiana dotyczy wszystkich szczebli samorządu, a więc w BiP znajdziemy imienne wyniki głosowań zarówno z sesji rady gminy, powiatu, jak i sejmiku województwa.

Zwolennikiem takich zmian od początku tej kadencji samorządu w Gorlicach jest radny miejski Tomasz Szczepanik. Teraz nie kryje satysfakcji z właśnie wprowadzonych przez parlament nowelizacji.

- Chciałem, by system czarno na białym pokazywał, jak głosowali poszczególni radni - mówi Szczepanik.

Według pana Tomasza mieszkańcy powinni otrzymać rzetelne informacje o tym, jak głosują ich przedstawiciele w radzie, którzy przecież są przez nich wybierani i za swą pracę dostają pieniądze. - Wyborcy pod tym względem mogli czuć niedosyt - komentuje radny. - Czasem docierają do nich te dane z mediów, ale dość często są one wybiórcze. Dotyczą jednostkowych głosowań, a przecież rada podejmuje wiele uchwał - dodaje.

Gdy radny Szczepanik pierwszy raz zgłosił inicjatywę, by głosowania były w pełni jawne, burmistrz Gorlic Rafał Kukla stwierdził, że nie widzi potrzeby zakupu sprzętu do elektronicznego liczenia głosów. - Rada Miasta to 21 radnych, więc istnieje możliwość, aby pod każdym głosowaniem protokolant zaznaczał osoby głosujące za, przeciw i wstrzymujące się od głosu, a informację taką umieszczał na stronie internetowej urzędu - mówił Kukla. - Ale to rada powinna sama wypracować sobie odpowiednie procedury, wystarczy jedynie podjąć odpowiednią uchwałę - dodał.

Po wielu miesiącach zastanawiania się na tym zagadnieniem ostatecznie radni miejscy postanowili zająć się jawnością swoich głosowań. Pod obrady na sesji trafił projekt uchwały w tej sprawie. Szybko wyszło na jaw, że większość za jawnością nie jest.

Za drogo, czy nie w smak

Radny Michał Diduch głosował wtedy przeciw projektowi. Stanowczo zaprzeczył, by kierowała nim potrzeba zachowania tajemnicy głosowania. - Jestem po prostu przeciwny zakupowi systemu zliczania głosów - mówi. - Alternatywą byłoby zapisywanie przez protokolanta, kto jak głosował, to by przecież strasznie wydłużyło nasze posiedzenia - dodaje Diduch.

Teraz obawy radnego Diducha zostały rozwiane poprzez sejmową nowelizację ustawy o samorządzie.

- Już w budżecie na poprzednik rok mieliśmy 25 tys. złotych na zakup urządzeń do głosowania elektronicznego - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Wywrócenie przez grupę radnych budżetu w dosłownie ostatniej chwili, sprawiło, że również ten zakup spadł z naszych wydatków. Teraz pewnie nie będzie już wyjścia i trzeba będzie poszukać pieniędzy - dodaje.

Gorliccy radni nie tylko mieli zostać wyposażeni w elektroniczny system głosowania. W budżecie planowano dla nich zakup tabletów.

Taniej będzie zapisywać

- Mielibyśmy już całkowicie transparentny sposób głosowania - mówi Łukasz jewicz. - Elektroniczne czytniki sprawiłyby też, że każdy z radnych dostawałby wszystkie dokumenty sesyjne w formie elektronicznej. Nie trzeba by było tego wszystkiego drukować - dodaje.

Radny Diduch nadal nie jest przekonany do pilnej potrzeby zakupu systemu do głosowania.

- Jest przecież zapisana w ustawie inna możliwość - przekonuje. - Możemy głosować imiennie i zapis tego głosowania natychmiast publikować - dodaje.

WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gorlice. Teraz będzie można chwalić albo mieć pretensje do konkretnych radnych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski