Gorlice. To będzie kolejny tydzień pozytywnych inicjatyw....

Gorlice. To będzie kolejny tydzień pozytywnych inicjatyw. Młodzi ludzie udowodnią, że uśmiech i dobre słowo to świetna waluta

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Tatiana Rusnok, Kornelia Śliwka i Celina Poloczek pracowały w Gorlicach w ubiegłym roku

Tatiana Rusnok, Kornelia Śliwka i Celina Poloczek pracowały w Gorlicach w ubiegłym roku ©Lech Klimek

Od poniedziałku ruszy Tydzień Pozytywnych Inicjatyw. W mieście będzie działać grupa młodzieży. Ich główne zadanie to pomoc starszym i zajmowanie się dziećmi, które spędzają lato w mieście.
Tatiana Rusnok, Kornelia Śliwka i Celina Poloczek pracowały w Gorlicach w ubiegłym roku

Tatiana Rusnok, Kornelia Śliwka i Celina Poloczek pracowały w Gorlicach w ubiegłym roku ©Lech Klimek

- Myślę, że kolejny, a dokładnie piąty już raz, uda nam się zaskoczyć gorliczan - mówi Daniel Janik ze Stowarzyszenia Ponad Ograniczeniami, jeden z twórców pomysłu Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach. - Nasza akcja ma na celu inspirowanie ludzi do pozytywnych działań na rzecz drugiego człowieka, ale też lokalnej społeczności - dodaje.

W Gorlicach stawią młodzi z różnych części kraju, by razem z rówieśnikami z Gorlic i okolic zaskoczyć mieszkańców. - Udało się nam zarazić naszym pomysłem młodzież głównie z południa Polski - relacjonuje Janik. - Przyjadą tu do nas głównie z Podkarpacia, choć spora grupa pochodzi z Małopolski. W tym roku będzie z nami trzydziestu pięciu wolontariuszy - informuje.

Wolontariusze Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw będą mieć swoją bazę na boisku Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. To z tego miejsca codziennie rano będą wyruszać do pracy na gorlickich osiedlach. Wśród wolontariuszy będą Tatiana Rusnok, z Wisłoczka, niedaleko Rymanowa i Celina Poloczek z Woli Piotrowej na Podkarpaciu. Były już w naszym mieście rok temu.

- Wybrałyśmy taki sposób na część swoich wakacji, bo, sprawia nam to po prostu radość - mówią z uśmiechem. - Wytrzepać dywan, umyć okna czy posprzątać w domu, to nic trudnego a satysfakcja, jaką daje pomaganie, nie da się wycenić, trzeba samemu spróbować - podkreślają. Celina była w Gorlicach już sześć lat temu, jeszcze zanim zaczęła się ta akcja.

- Uczestniczyłam we wszystkich jej edycjach i jestem pewna, że nadal będę tu przyjeżdżała - dodaje.

W bazie odbywać się będą zajęcia przeznaczone dla dzieci. - Rodzice, mając już doświadczenie z poprzednich lat, gdy bez strachu powierzali nam swoje pociechy - opowiada Daniel Janik. - Wiedzą, że będą z nami bezpieczne i pożytecznie spędzą czas. Wszystko, co robimy, to propagowanie prostych haseł: miłość, dobroć, uczciwość, szacunek, współczucie - dopowiada.

Organizatorzy mają nadzieję, że poprzez swoje działania wskażą młodym ludziom inny od powszechnie przyjętego sposób na życie, zdrowe, wolne od nałogów i wszelkich uzależnień.

Nowością w tym roku będzie gra terenowa Panoo, w której mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani bez względu na wiek.

- Oczywiście maluszki mogą brać udział z rodzicami - dodaje Daniel Janik. - Warto się sprawdzić i zrobić coś fajnego z dziećmi - zachęca.

W piątek i w sobotę wieczorem kolejno w klubie młodzieżowym Kontrast oraz w czasie wieczoru uwielbienia w Domu Nauczyciela pojawi się gość specjalny, pedagog, autor i raper, Dobromir Makowski, który podzieli się z gorliczanami swoją niesamowitą historią i zachęci do życia z pasją.

Na zakończenie, w niedzielne popołudnie w bazie odbędzie się wspaniały, pełen atrakcji piknik rodzinny.

W czasie Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw młodych wspiera zawsze spora grupa dorosłych. To oni głównie prowadzą zajęcia dla dzieci.

- Wielu z nas wykorzystuje w ten sposób swój urlop - mówi Daniel Janik. - Ta praca daje nam wielki zastrzyk pozytywnej energii na kolejne miesiące roku - kończy.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Owady, które zmieniają lato w horror

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?