Gorlice. W powiecie średnia kasa. Radni nie zarabiają...

Gorlice. W powiecie średnia kasa. Radni nie zarabiają kokosów

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Paweł Śliwa (z prawej) - otrzymał w ciągu dwóch lat ponad półtora miliona złotych. Jest wiceprezesem zarządu ds. innowacji w PGE

Paweł Śliwa (z prawej) - otrzymał w ciągu dwóch lat ponad półtora miliona złotych. Jest wiceprezesem zarządu ds. innowacji w PGE ©archiwum

Radnym powiatowym daleko do krezusów. Ich dochody nawet się nie zbliżają do tych, jakie osiągają ich koledzy, radni choćby wojewódzcy, zasiadający we władzach spółek skarbu państwa. Nasi, nie mając znaczących dochodów, muszą wspierać się kredytami. Janusz Augustowski wziął 202 tysiące na zakup mieszkania. Będzie to spłacał przez 183 miesiące. Sporo zobowiązań ma też Jadwiga Wójtowicz. Są to kredyty i poręczenia majątkowe na łączną kwotę 1 039 200,22 złote. To nieco więcej niż w ciągu roku zarobił Paweł Śliwa.
Paweł Śliwa (z prawej) - otrzymał w ciągu dwóch lat ponad półtora miliona złotych. Jest wiceprezesem zarządu ds. innowacji w PGE

Paweł Śliwa (z prawej) - otrzymał w ciągu dwóch lat ponad półtora miliona złotych. Jest wiceprezesem zarządu ds. innowacji w PGE ©archiwum

Pochodzący z naszego powiatu radny sejmiku wojewódzkiego Paweł Śliwa to jeden z najlepiej zarabiających samorządowców. Według deklaracji, którą można znaleźć w BiP jego przychód z pracy dla PGE to 1 016 873, 55 złotych. Radny podaje też, że ten menadżerski kontrakt dał mu dochód w wysokości 1 mln 15 tys. złotych.

Nasi powiatowi radni mogą jedynie pomarzyć o takich zarobkach. Oczywiście wielu ma dochody wyższe, niż wynosiła w 2017 roku średnia krajowa, ale i tak żaden nie aspiruje do miana krezusa. By osiągnąć mityczny poziom średniej, trzeba było w ubiegłym roku zarobić 50 610,12 złotych, oczywiście brutto.

Wśród radnych jest trzech lekarzy. Wydawać by się mogło, że przedstawiciele tego zawodu zarabiają daleko więcej, niż wynosi średnia. Oczywiście ich dochody przekraczają najniższe wynagrodzenie jednak daleko im do tych, jakie osiąga radny wojewódzki Paweł Śliwa.

Tomasz Płatek może się pochwalić zarobkami 273 080,55 złotych. Składają się na to etat w szpitalu i prywatna praktyka lekarska. Kolejny lekarz w radzie, Andrzej Matusik deklaruje, że zarobił 180 593, 81 złotych. Trzeci medyk Grzegorz Tomasik osiągnął dochody w wysokości 99 050,46 złotych. Do tych kwot dochodzą oczywiście również jeszcze diety radnych. To w Gorlicach kwoty niewiele przekraczające 12 tysięcy, choć najczęściej jest tego mniej.

W powiecie radnymi są też osoby, które pracują w instytucjach państwowych, choć na poziomie lokalnym. Jadwiga Wójtowicz, szefowa powiatowego sanepidu zarobiła na tym stanowisku 77 482 złote. Janusz Augustowski, który kieruje gorlickim oddziałem KRUS, dostał za swoją pracę trochę mniej, bo 75 900 złotych. Również w KRUS, tyle że w wojewódzkiej centrali pracuje Zygmunt Fryczek. Z jego deklaracji wynika, że w ubiegłym roku zarobił na etacie 126 241, 22 złote, a dodatkowy dochód w wysokości 7958,40 dały mu umowy o dzieło i zlecenia.

Jakiejś wielkiej kasy nie uzyskał też Karol Górski, starosta powiatowy. W jego deklaracji odnajdujemy kwotę 159 258, 48 złotych. Były to jego jedyne dochody. Więcej od starosty miał natomiast Jerzy Nalepka, wicestarosta. Na jego konto wpłynęło 163 292, 98 złotych z kasy starostwa (w tym nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy) i dodatkowo 29 355, 05 ZUS przelał małżonce tytułem emerytury.

Przewodniczący rady powiatu, Marek Bugno pracuje w dwóch miejscach na pół etatu. Jego dochody z tego tytułu nie przekroczyły 100 tysięcy. Z deklaracji wynika, że zarobił 94 543, 26 złotych. W ubiegłym roku sprzedał też akcje, co dało mu dodatkowo 8 367, 54 złote. Pierwszy z jego zastępców, Roman Dziubina to emeryt. Z tego tytułu zakład ubezpieczeń społecznych przekazał mu 43 045,18 złotych. Dodatkowe 7 200 to umowy o dzieło i jeszcze 18 983 za sprzedaż mieszkania. Jan Przybylski to drugi wiceprzewodniczący. On prowadzi własną działalność gospodarczą. Niby osiągnął przychód w wysokości 235 195,82 złotych, ale koniec końców jego dochód to było jedynie 27 tysięcy. Pan Jan trochę chorował i dostał zasiłek chorobowy w wysokości 2 737, 28 złotych.

Jerzy Urbanek na dyrektorskim stołku w szkole podstawowej w Bobowej i jako instruktor siatkówki w Bieczu zarobił 102 081,21 złotych. Ponad 4 tysiące z tego to umowy zlecenie.

Pozostali radni niezależnie od tego, czy są emerytami, czy też nadal pracują, też nie mają dochodów, które mogłyby ich zakwalifikować jako bogaczy. Zarabiają i żyją podobnie jak mieszkańcy powiatu, często na bieżąco i z kredytem w banku.

Kasa z państwowych spółek


Radni potrafią się dobrze ustawić

Agencja Informacyjna Polska Press dotarła do listy przygotowanej przez ludowców, na której znajdują się już 53 nazwiska radnych z PiS z terenu całej Polski. Zarobki ludzi tej partii są naprawdę pokaźne.

Wysoko na liście zarobkowych rekordzistów z szeregów PiS jest radny małopolskiego sejmiku, jego wiceprzewodniczący Zdzisław Filip, jego dwuletnie dochody z tytułu szefowania spółce Tauron Wydobycie to 861 tys. zł.

Radnych z naszego regionu jest w tym gronie znacznie więcej. Działacze PSL jako radnych PiS z gigantycznymi dochodami za dwa ostatnie lata wskazali także Grzegorza Kądzielawskiego, radnego sejmiku (Grupa Azoty - 627 tys. zł) i radnych Krakowa Mariusza Kękusia (Kopalnia Soli Wieliczka - 488 tys. zł), Mirosława Gilarskiego (PKP Utrzymanie - TELKOL - 484 tys. zł) i Włodzimierza Pietrusa (TAURON Dystrybucja i Nowe Centrum Administracyjne - 461 tys. zł).

Sprostowanie artykułu „Gorlice. W powiecie średnia kasa. Radni nie zarabiają kokosów” z dnia 17 lipca 2018r.

Wbrew informacjom zawartym w artykule, w 2017r. uzyskałem dochód w wysokości 163 292,98 zł, na który składa się m. in. nagroda z okazji 40- lecia pracy zawodowej. Nadal jestem osobą czynną zawodowo, a zawarta w oświadczeniu majątkowym oraz w PIT- 37 kwota 29 355,05 zł wypłacona przez ZUS, to emerytura mojej żony.

Jerzy Nalepka
Wicestarosta Powiatu Gorlickiego


ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program: spółka, w której jest więcej polityków niż pracowników

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?