Gorlickie. Dwa roczniki w szkołach. Jeszcze nie wiadomo, czy...

Gorlickie. Dwa roczniki w szkołach. Jeszcze nie wiadomo, czy starczy dla nich miejsc w klasach

Lech Klimek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Ubiegłoroczni absolwenci gimnazjów nie musieli konkurować o miejsca w liceach i technikach z o rok młodszymi kolegami

Ubiegłoroczni absolwenci gimnazjów nie musieli konkurować o miejsca w liceach i technikach z o rok młodszymi kolegami ©Lech Klimek

W tym roku z podstawówek i gimnazjów wyjdzie 2236 uczniów, tyle samo zdawało będzie egzamin, który ma być przepustką do dalszej nauki w szkołach średnich. Według danych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w ubiegłym roku do egzaminu gimnazjalnego w powiecie przystąpiło 1157 uczniów.
Ubiegłoroczni absolwenci gimnazjów nie musieli konkurować o miejsca w liceach i technikach z o rok młodszymi kolegami

Ubiegłoroczni absolwenci gimnazjów nie musieli konkurować o miejsca w liceach i technikach z o rok młodszymi kolegami ©Lech Klimek

- Szkopuł w tym, że organizując nabór, nie można tych uczniów włożyć do jednego przysłowiowego worka. Program gimnazjum różni się przecież od programu realizowanego w szkołach podstawowych, dlatego uczniowie ci będą rekrutowani do szkół ponadpodstawowych niezależnie. Jedni zdawać będą egzamin gimnazjalny, drudzy - ten na zakończenie szkoły podstawowej - tłumaczy Tadeusz Mikrut, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Tym samym w naszych szkołach średnich stworzone zostaną równolegle oddziały dla absolwentów gimnazjum i podstawówek. - W szkołach powiatowych trwają przymiarki do uruchomienia od 1 września 2019 r. 32 oddziałów kształcących na podbudowie programowej gimnazjum i tyle samo na podbudowie szkoły podstawowej. Szczegółową ofertę szkoły przedstawią w najbliższym czasie, po wejściu w życie odpowiednich przepisów - dodaje naczelnik.

W Bobowej nie będzie najmniejszego problemu


Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej przygotowuje się na wrześniowe rozpoczęcie roku. - Myślę, że nie będziemy mieć większych problemów - mówi Urszula Jabłońska, dyrektor szkoły - Takie placówki jak nasza, zostały silnie dotknięte niżem demograficznym. Teraz w nowym roku bez problemów przyjmiemy dwa roczniki, tym bardziej że coraz większa grupa młodych ludzi wybiera naukę w większych ośrodkach niż Bobowa - dodaje.

Szkoła ma zarówno możliwości lokalowe, jak i kadrę pamiętającą czasy, gdy do szkół ponadpodstawowych szły dzieci po klasie 8. szkoły podstawowej. - Sama uczyłam w czteroletnim liceum - podkreśla z uśmiechem dyrektorka.

Szkoła czeka jeszcze na decyzję, ile oddziałów ma przygotować na przyjęcie uczniów. Nie będzie problemów zarówno w liceum, jak i w technikum.

W gorlickim Kromerze i na górce jeszcze nie wiadomo


W Kromerze szczegóły dotyczące profili kształcenia oraz planów nauczania są w końcowej fazie planowania i wkrótce zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły wraz z regulaminem.

- Małopolskie Kuratorium Oświaty wydało już rekomendacje dotyczące nowego roku szkolnego - informuje Jan Drożdż, dyrektor Kromera. - W odniesieniu do naszej szkoły sugeruje utworzenie 6 oddziałów dla absolwentów gimnazjum i 6 oddziałów dla absolwentów szkoły podstawowej. Taką też przygotowujemy ofertę - dodaje.

W szkole trwają też prace nad materiałami promocyjnymi osobnymi dla obydwu grup kandydatów.

Na „Górce” już w ubiegłym roku był problem z rekrutacją, nie wszyscy chętni dostali się do tej szkoły.

- Naprawdę ciężko cokolwiek jeszcze powiedzieć - mówi Janusz Kryca, dyrektor. - Nadal czekamy na rozporządzenie ministerstwa, dotyczące szkolenia zawodowego. To dla nas sprawa kluczowa. Gdy je dostaniemy, podejmiemy decyzje - dodaje.

Dyrektor Kryca podkreśla też, że nie chciałby w swojej szkole prowadzić zajęć lekcyjnych do godzin wieczornych, to jego zdaniem byłoby bardzo złe dla młodzieży. - Szkoła nie jest z gumy - mówi dyrektor. - Nie wyczarujemy dodatkowych sal lekcyjnych - kończy.

Warto wiedzieć


Kręte ścieżki reformy edukacji

W roku szkolnym 2019/2020 w jednej szkole spotkają się - absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej. Będą miały oddzielną rekrutację. Obie grupy uczniów będą realizowały odrębne programy nauczania. W roku szkolnym 2019/2020 naukę w 3-letnim liceum rozpocznie ostatni rocznik gimnazjalistów, a w 4-letnim liceum pierwsi absolwenci 8-klasowej szkoły podstawowej. Każda z tych grup uczniów przystąpi do egzaminu maturalnego po 12 latach nauki (6+3+3 lub 8+4). Egzamin maturalny będzie inny. Uczniowie, którzy skończą 4-letnie liceum ogólnokształcące, będą go zdawali według nowych zasad. W 2022 roku absolwentami liceum ogólnokształcącego będą dzieci z rocznika 2003 i 2004 (6-latki), czyli uczniowie, którzy w obecnym roku szkolnym ukończyli klasę VI szkoły podstawowej, a w 2023 z rocznika 2004 i 2005 (6-latki), które w tym roku szkolnym ukończyły klasę V szkoły podstawowej.


ZOBACZ KONIECZNIEFLESZ: Rolnicy mają dość. “Stop syfowi z zagranicy”Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze