Gorlickie. Trzy interwencje straży po ulewnych deszczach....

Gorlickie. Trzy interwencje straży po ulewnych deszczach. Woda w rzekach i potokach powoli opada

Halina Gajda

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Ropa w Gorlicach, 19 lipca 2018
1/9
przejdź do galerii

Ropa w Gorlicach, 19 lipca 2018 ©fot. halina gajda

Całonocne opady deszczu sprawiły, że podniósł się stan wód na rzekach i potokach Gorlickiego. Strażacy trzykrotnie interweniowali, ale na szczęście, tylko w niegroźnych przypadkach.
Zobacz galerię

Gorlickie, jak i cały region od kilkunastu godzin zasnuty jest chmurami. Poziomo wody na Ropie podniósł się widocznie, ale rzeka nigdzie nie wystąpiła z brzegów. W mieście, na uregulowanym odcinku, sięga mniej więcej do połowy murków. Niesie niestety wiele śmieci, sporo jest też konarów drzew.

CZYTAJ TAKŻE:
Ulewy w Małopolsce. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [ZDJĘCIA]

- Mieliśmy trzy interwencje, ale na szczęście drobne – mówi Marcin Barczyk z PSP w Gorlicach. - Dotyczyły podtopienia budynku i zalanych piwnic – dodaje.

Spokojnie jest na Białej Tarnowskiej w gminie Bobowa. Wacław Ligęza, burmistrz gminy powiedział nam, że mimo wszystko poziom wody jest cały czas monitorowany: trzymamy rękę na pulsie, obserwujemy.- Powoli opada woda w naszych dużych potokach – na Brzance i Stróżniance – dodaje.

Wyjątkowo spokojna jest też Stróżowianka w Gorlicach. Potok, w przeszłości wielokrotnie występował z brzegów i zalewał drogę wojewódzką, ale tym razem jego poziom jest niski.

Eugeniusz Gil z szymbarskiej stacji PAN powiedział nam, że w ciągu ostatniej doby, w Gorlickiem spadło około 31 litrów wody na metr kwadratowy.

- To poziom nieco wyższy od średniego – komentuje.

Maria Gubała, koordynatorka zespołu ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego starostwa w Gorlicach potwierdza: poziom wód na rzekach jest poniżej stanu ostrzegawczego.

- Większość opadów przyjął zbiornik w Klimkówce - wyjaśnia koordynatorka. - Wczoraj, zanim zaczęło padać, dopływ wynosił 2,8 metra sześciennego na sekundę. Dzisiaj (19 lipca) o godz. 6 było to 25,3 metra sześciennego na sekundę - dodaje.

Prognoza pogody: obowiązuje od godz. 7:30 19 lipca, do godz. 7:30 20 lipca
W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu, na południu i wschodzie województwa okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami burze. Prognozo-wana suma opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, na Podhalu i w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 13°C do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 11°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, północny i północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.
W nocy zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu. Prognozowana suma opadów na południu województwa do 15 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C, na Podhalu i w rejonach podgórskich od 13°C do 15°C, na szczytach Beskidów od 10°C do 13°C, w partiach szczytowych Tatr około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-zachodni.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


ZOBACZ WIDEO: Ulewne deszcze i burze w Małopolsce

Autorzy: videoactive.pl, Julia Karasiewicz, Józef Budacz, Janusz Bobrek, TVN24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?