Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo w sztuce, sztuka w górnictwie

(DMA)
Rysunek wykonany przez Aleksandra Gryglewskiego
Rysunek wykonany przez Aleksandra Gryglewskiego FOT. MŻK
Muzeum Żup Krakowskich. Spotkanie ze sztuką w średniowiecznej siedzibie żupnika w Wieliczce warto rozpocząć od niezwykłej wystawy. – „Górnictwo w sztuce, sztuka w górnictwie” prezentuje bowiem dzieła artystów, których ukształtowała kopalnia, miejsce tajemnicze i fascynujące – mówi prof. Antoni Jodłowski, dyrektor muzeum.

Taką osobą był m.in. warszawski malarz Aleksander Gryg­lewski. – Gdy w 1868 r. rozeszła się informacja o niebezpiecznym wycieku słodkiej wody, który miał zagrozić istnieniu kopalni, warszawskie czasopisma „Kłosy” i „Tygodnik Ilustrowany” wysłały go do Wieliczki – przypomina Marek Skubisz, kurator wystawy.

Podziemny i mroczny świat wywarł na nim tak wielkie wrażenie, że wykonał nie tylko rysunki – ilustrujące obszerne artykuły relacjonujące „katastrofalny” wypływ wody w poprzeczni Kloski – ale namalował także dwa obrazy olejne. – Może są niepozorne, ale dotyczące dramatycznych wydarzeń – podkreśla autor wystawy.

Najstarszy obraz na wystawie, pochodzący z 1850 roku, namalowany został na blasze i przedstawia zwiedzanie przez ówczesnych turystów komory z solnym jeziorem.

Marek Sku­bisz zachwala również malowane tuszem na papierze prace Ferdynanda Olesińskiego, syna wielickiego sztygara. – Warto je obejrzeć, bo ten uczeń Jana Matejki rzadko podejmował temat górnictwa – przypomina. Jest tu również szkic postaci górnika Jacka Malczewskiego, a także wnętrze komory namalowane ręką Piotra Stachiewicza.

Ów niesamowity baśniowy świat odnajdziemy także w fantastycznym malarstwie Teofila Ociepki, najwybitniejszego obok Nikifora przedstawiciela sztuki intuicyjnej w Polsce. – Na obrazach sceny prac górniczych sąsiadują z wyobrażeniami gigantycznych potworów o jaszczurczych ciałach, także fantastycznych roślin, a wszystko to w rajskiej scenerii – mówi prof. Antoni Jodłowski.

– Ociepka balansuje na pograniczu jawy i snu – dodaje Danuta Krzysztofek. Przypomina też, że kopalnia stanowi wielką inspirację twórczą, a najdoskonalszym tego przykładem są prezentowane prace zarówno malarzy, jak i rzeźbiarzy.

– Sztuka artystów nieprofesjonalnych oparta jest na głębokich wartościach, takich jak dom, rodzina, praca i wiara, to podziemny świat, w którym – oprócz wszech­obecnego mroku – są wielkie emocje i niecodzienne doznania – zapewnia kuratorka wystawy.

Warto wspomnieć, że dzisiaj, w czasie Nocy Muzeów, o godz. 19, a także 28 maja o godz. 18 po wystawie oprowadzać będą jej autorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski