Gorycka zwycięstwo zadedykowała mamie

(ART)
Wystartowało 1800 kolarzy
Wystartowało 1800 kolarzy Fot. Wojciech Matusik
Kolarstwo górskie. Druga eliminacja popularnego cyklu na długich dystansach Skandia Maraton Lang Team przyciągnęła do Krakowa 1800 zawodników. To rekord imprezy pod Wawelem.

Na najbardziej prestiżowym dystansie grand fondo (85 km) najszybszy był Piotr Konwa (4F Scott Racing Team), który 85-kilometrową trasę pokonał w 3:09.21 godz. Do końca walczył o zwycięstwo z Bartoszem Banachem (Hotel Cztery Brzozy Gdańsk), którego wyprzedził o 8 sekund. Trzeci finiszował uznany maratończyk, już 42-letni Andrzej Kaiser (Euro Bike Kaczmarek Electric Team), ze stratą 32 s do triumfatora.

Z kolarzy z Małopolski z dobrej strony pokazał się Bogusław Ostrowski (SCHC Team Chrzanów). Do mety dotarł 12., a biorąc pod uwagę kategorie wiekowej, zajął 2. miejsce w M-5 (51-59 lat). Czwarty w tej grupie był jego kolega z drużyny, Ryszard Piechówka. W M-6 3. lokatę wywalczył pochodzący z Zakopanego Marcin Syrzistie (Joy Ride).

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się faworytka, Paula Gorycka (4F Scott Racing Team, 3:33.48 godz.). Pochodząca z Suchej Beskidzkiej zawodniczka trzy lata temu startowała w „klasycznym” MTB na igrzyskach w Londynie, a przed tygodniem zajęła 12. miejsce w mistrzostwach Europy w maratonie.

– _Większość maratonów, w których startuję, traktuję treningowo, ale dzisiaj jechałam pod naprawdę sporą presją... Mama powiedziała, że nie wyobraża sobie, żebym zajęła w Krakowie inne miejsce niż pierwsze (było nie było, to w końcu moje tereny). No więc, Mamo, melduję wykonanie zadania i __dedykuję Ci tę wygraną _– napisała Gorycka na swoim profilu na Facebooku.

Na dystansie medio (58 km) zawodnicy z naszego regionu też byli w czołówce. Wyróżnili się kolarze AGH Cycling Team Kraków – wyścig mężczyzn wygrał Artur Miazga, czwarty był Karol Rożek, a w gronie kobiet 2. lokatę zajęła Karolina Kukuła. W kategorii M-4 najlepszy okazał się krakowianin Marcin Reczyński (NetApp Arrow Team, 11. w open), w M-1 2. był Stanisław Nowak (Iskra Głogoczów). Marta Lach (Sokół Kęty) finiszowała 4. w open kobiet, a była najlepsza spośród juniorek (K-1).

W najstarszej grupie pojechał weteran Zbigniew Krzeszowiec, przed laty czołowy polski kolarz szosowy. 67-latek uzyskał 65. czas dnia, 2. w swej grupie M-6.

Na najkrótszym dystansie (mini) zwyciężył Arkadiusz Petka (Lew Lębork), który o 3 sekundy wyprzedził zawodnika z naszego regionu, Tomasz Sikorę (Iskra Głogoczów).