Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka odpadami do ponownej konsultacji

Redakcja
Norbert Rzepisko (pierwszy) na spotkaniu konsultacyjnym będzie chciał poznać koszty działań związanych z ulokowaniem się MZU w strefie Fot. Ewa Tyrpa
Norbert Rzepisko (pierwszy) na spotkaniu konsultacyjnym będzie chciał poznać koszty działań związanych z ulokowaniem się MZU w strefie Fot. Ewa Tyrpa
EKOLOGIA. W sierpniu mieszkańcy gminy Skawina sąsiadujący ze strefą "Skawina- -Zachód" sprawdzą, czy ich wnioski ujęte zostały planie gospodarki odpadami na lata 2009-2012.

Norbert Rzepisko (pierwszy) na spotkaniu konsultacyjnym będzie chciał poznać koszty działań związanych z ulokowaniem się MZU w strefie Fot. Ewa Tyrpa

Przedstawiciele mieszkańców z osiedli Hutników, Przemysłowego, Podbory w Skawinie oraz Borku Szlacheckiego i Kopanki, zgłosili je na czerwcowym posiedzeniu Komisji Ekologiczno-Gospodarczej Rady Miejskiej, podczas omawiania projektu planu gospodarki. Ich uwagi dotyczyły głównie gwarancji, że na terenie punktu zbiórki surowców wtórnych nie powstanie np. spalarnia śmieci. Mieszkańcy domagali się zmniejszenia obszaru pod ten punkt. Będą w nim gromadzone odpady, przeznaczone do ponownego wykorzystania, nieemitujące do atmosfery szkodliwych substancji, m.in. makulatura, metale, szkło, plastik, wielkogabarytowe, jak stare meble oraz sprzęt AGD i gruz, opakowania po farbach, a także zwanych problemowymi, np. akumulatory i zużyty olej silnikowy. Należy zastanowić się nad systemem przyjmowania opon, żeby firmy np. wulkanizacyjne nie zwoziły dużych ilości.
Władze chcą ulokować punkt na 2,5-hektartowej działce, a mieszkańcy woleliby, żeby funkcjonował np. na 30 arach, bo to zagwarantuje tam tylko taką działalność. Jednak ten wniosek może nie być wprowadzony do planu, bo jak powiedział nam Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny, cała działka przeznaczona będzie dla Miejskiego Zakładu Usługowego, który oprócz punktu segregacji, będzie miał tam swoją siedzibę. Zbuduje biurowiec i bazę na sprzęt oraz plac manewrowy dla samochodów.
Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej, autorka planu, zapewniła, że uwagi mieszkańców zostaną uwzględnione i projekt planu w nim przedstawiony będzie w sierpniu na spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami. - Będziemy się chcieli dowiedzieć, jakie są koszty działań związanych z ulokowaniem się tam MZU oraz jakie są możliwości finansowania całej inwestycji zewnętrznymi funduszami - powiedział Norbert Rzepisko, radny i reprezentant mieszkańców z osiedli i wiosek sąsiadujących ze strefą. Oni nadal podtrzymują swą propozycję ulokowania punktu w innym miejscu, bo wystarczająco długo byli i są nadal otoczeni różnymi wysypiskami.
Na ostatniej sesji, radni - w pierwszym czytaniu - dyskutowali nad systemem zbierania surowców wtórnych. Małgorzata Zawartka uważa, że edukacja ekologiczna w przedszkolach i szkołach jest na dobrym poziomie, ale powinna zostać wprowadzona jakaś forma zachęt do zbierania surowców na osiedlach wielorodzinnych. W prywatnych posesjach system działa poprawnie, ale wielu mieszkańców bloków nie segreguje odpadów, tylko wszystkie wrzuca do pojemników ze śmieciami komunalnymi, mimo że stoją też kontenery na surowce wtórne. Agnieszka Generowicz poinformowała, że plany gospodarki nie przewidują na to funduszy, natomiast są one na edukację ekologiczną i na system zbierania odpadów organicznych.
W odpowiedzi na pytanie Franciszka Cierni, który chciał poznać koszty przywożenia do punktu surowców, odpowiedziała: - Segregowane i problemowe będą przyjmowane bezpłatnie, ale należy się liczyć z rosnącymi opłatami za odpady mieszane, zwłaszcza po wybudowaniu spalarni w Krakowie, gdzie w ramach aglomeracji krakowskiej trafiać będą komunalne odpady ze skawińskiej gminy. Jednak po wyselekcjonowaniu z nich organicznych, mieszanych powinno być o połowę mniej, więc mieszkańcy nie będą odczuwać podwyżek cen wywozu śmieci. Zdaniem Norberta Rzepisko najlepszym i najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby płacenie za wywóz zgromadzonych odpadów, a nie uzależnienie opłat od liczby lokatorów, jednak wie on, że nie jest to możliwe. Z drugiej strony, taki sposób, co podkreślił Witold Mazgaj, niósłby ryzyko wyrzucania śmieci do rowów i lasów.
Przyjęcie planu gospodarki odpadami zaplanowano na sesji we wrześniu. Do 10 września radni będą mogli zgłaszać do niego poprawki.
Ewa Tyrpa
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski