18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka z wyobraźnią

MAS
Prof. Elżbieta Nachlik Fot. Jan Zych
Prof. Elżbieta Nachlik Fot. Jan Zych
- Nowy kierunek studiów - gospodarka przestrzenna - pojawi się w ofercie Politechniki Krakowskiej w roku akademickim 2012/2013. Co zdecydowało o jego uruchomieniu?

Prof. Elżbieta Nachlik Fot. Jan Zych

ROZMOWA. Z prof. ELŻBIETĄ NACHLIK, dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, o nowym kierunku studiów

- Zapotrzebowanie na absolwentów kierunku gospodarka przestrzenna, ale specjalizujących się w zakresie infrastruktury komunalnej, planowania układów komunikacyjnych oraz przeciwdziałania naturalnym zagrożeniom w warunkach rozwoju - w tym planowania ochrony przed powodzią. Nowe warunki i wyzwania rozwoju zadecydowały o tym, że struktury samorządowe poszukują specjalistów w zakresie gospodarki przestrzennej, ale o wykształceniu technicznym, ukierunkowanym zwłaszcza na szeroko rozumianą gospodarkę komunalną, transport i specjalizujących się w rozwiązaniach zmniejszających zagrożenia powodzią, suszą i inne zagrożenia dla środowiska. Dotychczas większość specjalistów z zakresu gospodarki przestrzennej to nie inżynierowie, a absolwenci uniwersytetów ekonomicznych i absolwenci wydziałów geograficznych uniwersytetów lub inżynierowie, ale po wydziałach geodezyjnych uniwersytetów rolniczych, ukierunkowani na problematykę wymiany gruntów i gospodarowania terenem, w tym wymianę gruntów i kataster wodny. Brakuje specjalistów, których wykształcimy na Politechnice Krakowskiej.

- Jakie predyspozycje powinien mieć potencjalny student nowego kierunku? Czy koniecznie powinien mieć tzw. ścisły umysł?

- Nie, ścisły umysł kojarzy się i wiąże z kierunkami technicznymi, bardziej monotematycznymi. Nasz nowy kierunek - gospodarka przestrzenna - jest interdyscyplinarny, ukierunkowany na inżynierię w przestrzeni. Oznacza to, że wymagana jest podstawowa znajomość matematyki i fizyki, aby poznać i umieć zastosować określone rozwiązania techniczne, ale jeszcze ważniejsza jest wyobraźnia przestrzenna, chęć i umiejętność poznania i zastosowania uwarunkowań terenowych - naturalnych i technicznych - w kształtowaniu wykorzystania terenu i jego zabudowy, a także chęć poznania i zastosowania uwarunkowań ekonomicznych i środowiskowych w tym zakresie.

- Jak będzie wyglądać rekrutacja na studia? Czy warto zdawać maturę na poziomie rozszerzonym? Ile osób planuje się przyjąć na I rok studiów?

- Zasady rekrutacji na gospodarkę przestrzenną są identyczne jak na kierunkach inżynieria środowiska i ochrona środowiska, prowadzonych na naszym wydziale. Brane są pod uwagę wyniki "nowej matury" z matematyki, albo fizyki z astronomią, albo chemii, albo biologii, albo geografii. Punkty z egzaminu rozszerzonego liczą się podwójnie. Dopuszczamy także tryb naboru dla kandydatów ze "starą maturą". Szczegóły dotyczące warunków rekrutacji można uzyskać drogą internetową lub telefonicznie. Planujemy przyjąć 72 osoby, po 36 osób ukierunkowanych na dyplomowanie na Wydziałach Inżynierii Środowiska i Inżynierii Lądowej, które wspólnie będą prowadzić kierunek. Według naszego rozeznania w samorządzie lokalnym i na podstawie liczby chętnych na studia podyplomowe, zapotrzebowanie na naszych absolwentów może być wyższe, wiec w przyszłości możemy zwiększyć limity przyjęć. O tym zdecyduje m.in. powodzenie nowego kierunku w trakcie tegorocznej rekrutacji.
- Gospodarka przestrzenna będzie kierunkiem międzywydziałowym, prowadzonym wspólnie przez Wydział Inżynierii Środowiska i Wydział Inżynierii Lądowej przy współpracy Wydziału Architektury PK.

- Każdy z wydziałów zajmie się tematami zgodnymi ze swoimi kompetencjami. Ogólnie na Politechnice Krakowskiej sprawami infrastruktury komunalnej i przeciwdziałania zagrożeniom zajmują się specjaliści z Wydziału Inżynierii Środowiska. Transport, ciągi komunikacyjne i podstawy budownictwa to będzie obszar, którym zajmą się dydaktycy z Wydziału Inżynierii Lądowej. Zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym oraz urbanistyką i architekturą to domena pracowników Wydziału Architektury. Zaprosimy do współpracy także specjalistów zewnętrznych, na przykład z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Gdzie znajdą pracę absolwenci gospodarki przestrzennej?

- Nasi absolwenci znajdą zatrudnienie w strukturach i jednostkach samorządu lokalnego i regionalnego, w zarządach gospodarki komunalnej, wodnej i drogowej, w biurach projektów i innych branżowo związanych z gospodarką przestrzenną. Będą szczególnie dobrze przygotowani do pracy, bo Politechnika Krakowska ma i tradycje, i możliwości w zakresie realizowania kierunków inżynieryjnych.

Rozmawiała (MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski