Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarstw rolnych mniej, ale są większe

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Młodych kandydatów na rolników interesuje nowoczesny sprzęt
Młodych kandydatów na rolników interesuje nowoczesny sprzęt Aleksander Gąciarz
Powiat proszowicki. Tutejsi rolnicy korzystają z dotacji najaktywniej w Małopolsce

43 rolników z powiatu proszowickiego złożyło w tym roku wnioski o dotacje w ramach programu „Młody rolnik”. To najwięcej w Małopolsce. Na drugim miejscu listy znalazł się powiat miechowski z 33 wnioskami. W powiecie krakowskim było ich 28. - Pomoc przysługuje rolnikom, którzy nie ukończyli 40 lat i zaczynają urządzać swoje gospodarstwo - mówi kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Proszowicach, Józef Krzeczek.

Dotacja wynosi 100 tys. złotych i jest wypłacana w dwóch ratach. Warunkiem jest m. in. to, by składając wniosek posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha, które jednak w ciągu 9 miesięcy od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu dotacji, musi osiągnąć powierzchnię średniej wojewódzkiej, czyli niespełna 4 ha.

- Jest to korzystne, bo wcześniej warunkiem było uzyskanie średniej krajowej. W Małopolsce, gdzie gospodarstwa są małe, było to trudne - dodaje zastępca kierownika biura Danuta Szopa.

Najwięcej wniosków o dotacje w ramach „Młodego Rolnika” pochodzi z gminy Proszowice (12). Następne w kolejności są Koniusza (11) i Nowe Brzesko (6).

Rolnicy proszowiccy najchętniej ubiegają się o wsparcie na modernizację gospodarstw. Z tego powiatu wpłynęło 210 wniosków, przy 180 z powiatu miechowskiego i 162 z powiatu krakowskiego. Aktywnością wykazali się zwłaszcza rolnicy z gminy Koniusza, którzy złożyli 65 wniosków. W gminie Proszowice było ich 48, w Pałecznicy 41, w Radziemicach 30, w Nowym Brzesku 21, w Koszycach - 5.

Dotację można w tym przypadku otrzymać w czterech działach. Trzy z nich dotyczą rozwoju hodowli. Czwarty obejmuje inną działalność i właśnie tu dominują proszowiccy rolnicy. Można w tym przypadku otrzymać 50 procent nakładów poniesionych na modernizację gospodarstwa (zakup maszyn, remonty budynków), ale nie więcej niż 200 tys. zł.

Zdaniem przedstawicieli Biura Powiatowego ARiMR analiza składanych co roku wniosków obszarowych pozwala na wyciągnięcie wniosku, że ogólna liczba gospodarstw w powiecie proszowickim zmniejsza się. W tym roku rolnicy złożyli 5595 wniosków o dopłaty obszarowe, podczas gdy rok temu było ich 5630. Z drugiej strony średnia powierzchnia gospodarstwa zwiększa się. O ile w roku 2013 w powiecie było 545 gospodarstw o powierzchni powyżej 10 ha, w tym roku jest ich już 570. - Rolnicy dokupują ziemię, przejmują ją w celu powiększenia powierzchni gospodarstw. Wynika to m. in. z wymogów, jakie są stawiane osobom ubiegającym się o dotację z programu „Młody Rolnik”- mówi kierownik Krzeczek.

Dopłaty obszarowe mają być wypłacane od 1 grudnia. Należy się również spodziewać, że - wzorem roku ubiegłego - we wrześniu i w październiku część należnych kwot otrzymają zaliczkowo. - Ostatecznej decyzji w tej sprawie jednak jeszcze nie otrzymaliśmy - zastrzega Danuta Szopa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski