Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z Trzebuni z nagrodą na 15-lecie KGW

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
15-lecia KGW Trzebunia. Jednym z punktów spotkania była premiera nowego spektaklu
15-lecia KGW Trzebunia. Jednym z punktów spotkania była premiera nowego spektaklu Danuta Oskwarek/Trzebunia w obiektywie
Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebuni z okazji jubileuszu 15-lecia działalności otrzymało od wójta gminy Pcim nagrodę w dziedzinie kultury w wysokości 10 tys. zł. Okazją do wręczenia tej nagrody było okolicznościowe spotkanie i premiera nowego przedstawienia „KGW jedzie do sanatorium”. Gospodynie z Trzebuni, oprócz typowych dla KGW działań, przygotowują spektakle, których scenariusze pisze jedna z nich – Dorota Lech.

Koło powołały do życia w 2007 roku, przed dożynkami. Stąd też pierwszym zadaniem było uwicie wieńca dożynkowego. Od początku przyświecał im jeden cel.

- Jesteśmy po to, aby kultywować tradycję, ocalić od zapomnienia. To może brzmi górnolotnie, ale właśnie po to jesteśmy. Po to pokazujemy dzieciom jak robiło się dawniej osoby świąteczne, na przykład światy z opłatków, opowiadamy im o zwyczajach, że pod obrus na wigilijnym stole kładło się sianko, mówimy o tym jak kiedyś się żyło, pracowało, świętowało i... mówiło. Tak więc każdemu naszemu działaniu przyświeca ten cel – pokazać że to co było dawniej, miało swoją wartość, swój urok i że te zwyczaje i tradycje warto kultywować - mówi Małgorzata Parszywka, przewodnicząca KGW Trzebunia.

O tradycje kliszczackie dbają ramię w ramię ze Związkiem Podhalan - Oddziałem Górali Kliszackich w Trzebuni. Jest on młodszy niż KGW, dlatego kiedy powstał panie od razu do niego dołączyły.

Na konkursach i przeglądach promują lokalne potrawy, takie jakie gotowały jeszcze ich babki i prababki: zacierki, zalewajkę, „ciopkę”. Trzykrotnie reprezentowały Trzebunię i powiat myślenicki na Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego w Jabłonce.

Z czasem zaczęły się pojawiać nowe formy działalności. Na 10-lecia koła przygotowały pierwszy spektakl – „Ocepiny”. Ten najnowszy jest ich trzecim. I nie mówią, że ostatnim.

-Na pewno nie będziemy stać w miejscu. Myślę, że na pewno jakąś sztukę wystawimy, bo widzimy potrzebę. Widzimy, że ludzie chętnie i licznie, pomimo brzydkiej pogody, zgromadzili się, więc chyba oczekują od nas, żebyśmy ich rozbawiały – mówi przewodnicząca.

Gospodynie angażują się też w działania pomocowe, np. piekąc ciasta na kiermasze dobroczynne. W ubiegłym roku napisały projekt „Zrób coś dla siebie i bezpieczeństwa innych”. W jego ramach odbyły się cieszące się popularnością wśród pan zajęcia fizjoterapeutyczne oraz zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski