Gowin: Szczepienia w zakładach pracy od początku maja. Najpierw w czterech firmach państwowych i czterech prywatnych, a od 10 maja wszędzie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na początku maja ruszą szczepienia pracowników w zakładach pracy – najpierw pilotażowe w czterech dużych spółkach skarbu państwa i czterech prywatnych, a od 10 maja we wszystkich chętnych firmach deklarujących zaszczepienie powyżej 500 pracowników i współpracowników. Mniejsze firmy mogą się dogadać i też wziąć udział w akcji. Nie ma znaczenia forma zatrudnienia (etat, zlecenie czy samozatrudnienie), ani narodowość pracownika: cudzoziemcy będą szczepieni na tych samych zasadach co obywatele polscy – informuje Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

FLESZ - Ozdrowieńcy odporni przez rok?

- Wkrótce ustalimy, które firmy z początkiem maja przystąpią do pilotażowych szczepień w zakładach pracy, tak by od 10 maja te szczepienia miały już charakter masowy i mogli w nich wziąć udział wszyscy pracodawcy spełniający kryteria

– wyjaśnia Jarosław Gowin.

Dodaje, że w jego resorcie zostaną przygotowane i udostępnione wzory dokumentów, jakie pracodawca będzie musiał skompletować, by wziąć udział w akcji zakładowych szczepień.

Procedury szczepień w zakładach pracy już wkrótce

Bardzo sprawne i szerokie konsultacje resortu rozwoju z organizacjami pracodawców dotyczące włączenia się firm w akcję szczepień przeciwko COVID-19 dobiegają końca i na dniach możemy się spodziewać szczegółowych procedur w tym zakresie.

- Polska zaczyna dysponować taką liczbą szczepionek, że niebawem będzie się mógł szczepić każdy, kto chce. To wielkie wyznawanie logistyczne i organizacyjne. Współpraca z samorządami wygląda tu bardzo dobrze. Teraz uruchamiamy współpracę z drugim kluczowym środowiskiem – przedsiębiorców – by jeszcze przyspieszyć cała akcję

– mówi wicepremier Gowin.

W piątek 16 kwietnia ministerstwo przekazało propozycję procedur szczepień organizacjom pracodawców oraz związkowcom. Od tego czasu intensywnie rozmawia z przedstawicielami i ekspertami organizacji zrzeszających firmy zatrudniające miliony Polaków.

- Konsultacje oceniamy bardzo wysoko i dziękujemy za nie premierowi Gowinowi. Włączeniem się w akcję szczepień chcemy ją mocno przyspieszyć - w interesie zdrowia pracowników i pracodawców, ale też w interesie zdrowia gospodarki. Są branże, które leżą i które musimy jak najszybciej ratować poprzez tę akcję

– komentuje Marek Goliszewski, Prezes BCC.

- Konsultacje przebiegają wzorcowo, uwagi organizacji pracodawców są w większości uwzględniane – przyznaje Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP

- Zostało nam jeszcze do omówienia kilka szczegółowych rozwiązań w rozporządzeniu, ale to jest już finalny etap i wkrótce ruszymy z akcją, która odegra szczególne znaczenie w procesie powrotu firm do normalnej pracy. Jesteśmy zdeterminowani, by ten program wdrożyć i jednocześnie popularyzować masowe szczepienia – dodaje Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak będą wyglądać szczepienia w zakładach pracy

  • Do akcji będą mogły przystąpić firmy, które zadeklarują zaszczepienie co najmniej 500 osób – pracowników, ale też współpracowników, niezależnie od formy zatrudnienia.
  • W akcji mogą wziąć udział także małe firmy w ramach większych grup kapitałowych.
  • Niezależne mniejsze firmy też mogą się ze sobą dogadać i wspólnie zgłosić chęć wzięcia udziału w akcji.
  • Rząd nie zgodził się na propozycję pracodawców, by pracownicy mieli możliwość wyboru szczepionki. Jak tłumaczy wicepremier Gowin, „zasadniczo spowolniłoby to cała akcję, a jej tempo odgrywa tu kluczowe rolę”.
  • Cudzoziemscy pracownicy zostaną zaszczepieni na takiej samej zasadzie jak polscy.
  • Nie będzie priorytetu branż – wszyscy zostaną potraktowani równo.
  • Pracodawcy rozważają danie dodatkowego wolnego – pełnopłatnego - dnia pracownikom z okazji szczepienia – aby zachęcić ludzi do szczepień. Zachęt ma być znacznie więcej.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
misio

dajcie już spokój z tymi szczepieniami i lockdownami downy

G
Gość

To jest eksperyment medyczny. Badania kliniczne tych preparatów zakończa się w 2023 roku. Technologia mRNA (Pfizer, Moderna) nigdy wcześniej nie była dopuszczona do stosowania u ludzi. Na dodatek tzw. paszportem covidowym poprzez segregacje sanitarną chce się zmusić ludzi do udziału w tym eksperymencie. Może pan Gowin na ten temat powinien się wypowiedzieć, przecież bierze na swoje sumienie potencjalne ofiary eksperymentu.

Dodaj ogłoszenie