Gowin: W maju ruszą szczepienia w dużych zakładach pracy. Bez ograniczeń wiekowych! Gospodarce mają też pomóc certyfikaty zdrowotne

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Chętnych do szczepień nie brakuje. Na pewno w zakładach pracy też będzie ich wielu.
Chętnych do szczepień nie brakuje. Na pewno w zakładach pracy też będzie ich wielu. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Polski rząd pragnie, by firmy, zwłaszcza te większe, włączyły się w narodową akcję szczepień przeciwko covid-19. Od połowy maja do akcji będą mogły przystąpić zakłady pracy, w których zechce się zaszczepić co najmniej 500 pracowników i współpracowników z firm zewnętrznych. Nowością ma być brak jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. Uzgodnienia z organizacjami przedsiębiorców zrzeszającymi firmy zatrudniające kilka milionów osób odbędą się jeszcze w tym tygodniu, a szczegółowe procedury zostaną opracowane w ciągu najbliższych dwóch tygodni – informuje wicepremier Jarosław Gowin.

Podkreśla, że jako minister gospodarki i pracy chce, by akcja w zakładach pracy została uruchomiona jak najszybciej i objęła jak najszerszy krąg osób.

– Na podstawie coraz liczniejszych zapytań, jakie otrzymujemy w ministerstwie od przedsiębiorców, szacujemy, że zainteresowanie polskiego biznesu szczepieniami pracowników jest ogromne. Pula potencjalnych adresatów jest wielomilionowa

– mówi Jarosław Gowin.

Zastrzega, że „nie będzie żadnego elementu przymusu po stronie firm, ani pracowników – czyli akcja pozostanie całkowicie dobrowolna”. - Jestem przeciwnikiem wprowadzania szczepień obowiązkowych, zwłaszcza na tym etapie, gdy szczepionki nie są powszechnie dostępne, a jednocześnie część obywateli ma wątpliwości dotyczące skutków szczepień – mówi wicepremier.

Podkreśla przy tym, że jego zdaniem szczepienia są bardzo potrzebne i powinny być przeprowadzone jak najszybciej – w interesie zdrowia i życia obywateli oraz dla przyspieszenia normalizacji w gospodarce.

- Podobnie rozumują przedsiębiorcy, którzy codziennie monitują nas, kiedy ich pracownicy będą mogli się zaszczepić. Dlatego dziś zaczęliśmy bardzo szybkie konsultacje z organizacjami biznesu, jeszcze w tym tygodniu będziemy rozmawiać z Radą Przedsiębiorczości – wypracowanie rozwiązań optymalnych z punktu widzenia resortu zdrowia oraz biznesu powinno zająć maksimum dwa tygodnie. Najdalej na początku przyszłego tygodnia wszystkie pytania nurtujące przedsiębiorców znajdą swoje odpowiedzi. Chcemy, by akcja szczepień w zakładach pracy ruszyła od połowy maja – wszystko zależy jednak głównie od dostawców szczepionek – wyjaśnia Jarosław Gowin.

Szczepienia w Krakowie. W największych punktach po kilkaset ...

Certyfikaty dla ozdrowieńców i zaszczepionych pozwolą na korzystanie z usług hoteli i restauracji


Dodaje, że w jego opinii trzeba też pilnie rozważyć możliwość uruchomienia specjalnych certyfikatów dla osób, które (jak on sam) przeszły covid -19, czyli ozdrowieńców, oraz skutecznie zaszczepionych.

- Te osoby uzyskałyby dostęp do różnych miejsc i usług, np. hotelarskich, gastronomicznych czy fryzjerskich, co jednocześnie bardzo pomogłoby branżom najsilniej dotkniętym przez koronawirusa i związane z nim obostrzenia. Dlatego będę do wprowadzenia takich certyfikatów przekonywać wszystkich kolegów z rządu oraz partie opozycyjne –

tłumaczy wicepremier.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, która w zeszłym tygodniu zaproponowała rządowi włączenie firm do akcji szczepień, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy są mocno zainteresowani tym, by ta akcja szła jak najszybciej i jak najszerzej – bo to zabezpiecza firmy przed stratami ludzkimi oraz stratami biznesowymi. Firmy chcą się włączyć w akcję i zarazem propagować szczepienia wśród Polaków.

Ze wstępnych ustaleń z rozmów przeprowadzonych z Michałem Dworczykiem, ministrem odpowiedzialnym za narodowy program szczepień, wynika, że akcja w zakładach pracy nie będzie mieć ograniczeń wiekowych – zaszczepić będzie się mógł każdy pracownik, a także współpracownik danej firmy (np. zatrudniony na kontrakcie czy umowie cywilnoprawnej). Dotyczy to także zatrudnionych w Polsce legalnie cudzoziemców.

- Będą konsultacje z organizacjami biznesu nt. konkretnych procedur, by były one najbardziej przyjazne dla firm i pracowników – powinny zostać wypracowane w ciągu dwóch tygodni – podkreśla Witucki.

Dodaje, że rozważane jest objęcie akcją szczepień także rodzin pracowników – sprawa ta zostanie rozstrzygnięta podczas konsultacji.

Jak technicznie miałoby wyglądać zgłoszenie firmy do szczepień? Przedsiębiorca musi się zorientować, jakie jest zainteresowanie szczepieniami wśród załogi i zgłosić minimum 500 osób do zaszczepienia (choć możliwe są wyjątki). Umowę podpisze z podmiotem uprawnionym do wykonywania szczepień, czyli np. ratownikiem medycznym. Ten będzie odpowiedzialny za cały proces i stworzenie odpowiedniej dokumentacji (wprowadzenie zaszczepionych do systemu).

Przedsiębiorstwa chcą szczepić pracowników

- Nasza firma jest gotowa do szczepień pracowników przeciw Covid-19. Potrafimy bezpiecznie i efektywnie zorganizować cały proces. Mamy własny punkt medyczny. W ciągu tygodnia wykonujemy 2,6 tys. testów na obecność koronawirusa – powiedziała dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektorka ds. komunikacji w Mercedes Benz Polska, w czasie spotkania poświęconego roli ozdrowieńców w odmrażaniu gospodarki, zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan.

Firma Merceds Benz Polska, która zatrudnia w naszym kraju 1500 osób od wielu miesięcy pracuje w reżimie sanitarnym. Przestrzega zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, polskiego rządu oraz własnych firmowych standardów. Od wybuchu pandemii fabryka miała tylko jedną 2-3 tygodniową przerwę w związku z przerwaniem łańcuchów dostaw.

- Nasze wydatki na ochronę pracowników przed koronawirusem, np. na maseczki, różnego rodzaju zabezpieczenia, wyniosły już 3 mln zł. Systematycznie testujemy załogę. Teraz czekamy na decyzję w sprawie szczepienia pracowników – dodaje dr Ewa Łabno-Falęcka.

- Trzeba przyspieszyć szczepienia, a nie wprowadzać dodatkowe procedury ograniczające swobodę przemieszczania się. Przedsiębiorcy są gotowi do szczepień pracowników, mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie. Czekają na wymogi związane z udziałem w programie szczepień, np. wzory wniosków. W ostatnich dniach dostajemy wiele pytań od przedsiębiorców dotyczących chociażby koordynacji szczepień czy dystrybucji szczepionek – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

10 postulatów Lewiatana w sprawie szczepień w zakładach pracy

  1. Jak najszybsze ogłoszenie i skonsultowanie przez rząd szczegółowych procedur i wytycznych. Aby wykorzystanie zakładów pracy w procesie szczepień dało najlepsze efekty konieczne jest rozpoczęcie programu szczepień w firmach już na początku maja.
  2. Odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia.
  3. Umożliwienie organizacji szczepień grupom kapitałowym, a nie pracodawcom rozumianym wąsko (jako „numer KRS”).
  4. Odejście od limitu 500 pracowników i umożliwienie pracodawcom szczepienia całego środowiska kontaktów społecznych wokół firmy. Umożliwienie szczepień także rodzin pracowników, dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych.
  5. Dopuszczenie szczepienia nie tylko obywateli polskich, ale też pracowników cudzoziemskich.
  6. Umożliwienie organizowania punktów szczepień także przez zewnętrzny podmiot, np. opiekuna medycznego firmy.
  7. Umożliwienie organizowania wspólnych punktów szczepień dla swoich pracowników przez kilku pracodawców (np. w specjalnych strefach ekonomicznych).
  8. Umożliwienie wyboru rodzaju szczepionki (producenta) oraz faktyczne zapewnienie dostępu do wszystkich rodzajów szczepionek.
  9. Pilnie powołanie zespołu roboczego, który przygotuje potrzebne rozwiązania oraz będzie monitorował wdrożenie procesu szczepień w firmach.
  10. Przedsiębiorstwa już przygotowane do realizacji procesu szczepień powinny mieć możliwość organizacji pilotaży, aby lepiej zorganizować ten proces na masową skalę.

Odszkodowania za szczepienia na Covid-19. Ile wyniosą? Tyle ...

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh

A sa takie zakłady?Chyba największy to Parlament,resztę sOLIDARCIUCHY, solidarnie rozkradly i porobily firm zależnych i podwykonawców na umowy bez umów.

Dodaj ogłoszenie