MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GOZ Biznes - Lider Małopolski 2022: Tu każdy wygrywa! Im więcej segregujesz - tym więcej zyskujesz

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Firma EcoTech System została laureatem III miejsca w konkursie GOZ Biznes - Lider Małopolski 2022. Na zdjęciu - Łukasz Waksmundzki, pomysłodawca i właściciel firmy EcoTech System odbiera nagrodę
Firma EcoTech System została laureatem III miejsca w konkursie GOZ Biznes - Lider Małopolski 2022. Na zdjęciu - Łukasz Waksmundzki, pomysłodawca i właściciel firmy EcoTech System odbiera nagrodę Anna Kaczmarz
Rozmawiamy z ŁUKASZEM WAKSMUNDZKIM, pomysłodawcą i właścicielem firmy EcoTech System, laureata III miejsca w naszym konkursie.

Czym zajmuje się EcoTech System?

EcoTech System to spółka technologiczna, twórca innowacji Motywacyjny System Gospodarki Odpadami - Platformy EcoSmartCity do zachęcania i nagradzania mieszkańców za segregację odpadów, przy użyciu aplikacji mobilnej ECO Wallet. Celem jest zapewnienie efektywnego i prospołecznego sposobu segregacji odpadów "u źródła", zmiana zachowań, ekoedukacja mieszkańców oraz optymalizacja rynku odpadowego i recyklingowego. Jest to nowoczesne uzupełnienie infrastruktury do segregacji odpadów przeznaczone dla Parterów Biznesowych - promocja marki poprzez ekologię, realizacja CSR, wdrażanie Circular Economy oraz samorządów na potrzeby osiągania unijnych poziomów recyklingu. Całe rozwiązanie wpisuje się w krajowe i unijne wytyczne dotyczące Gospodarki w Obiegu Zamkniętym.

Przypomnijmy, że w naszym konkursie nagrodzono EcoTech System sp. z o.o. za autorski Motywacyjny System Gospodarki Odpadami. Na czym polega wyjątkowość tego projektu?

Nasze rozwiązanie składa się z dwóch elementów: centralnego systemu informatycznego oraz punktów odbioru odpadów (recyklomaty, punkty skupu). Aby móc skorzystać z systemu na danym terenie, wystarczy podpiąć punkty skupu lub recyklomaty oraz pobrać aplikację mobilną ECO-Wallet. Transakcje segregacji odpadów są rejestrowane przez centralny system, a mieszkaniec nagradzany jest za segregację poprzez ECO-COIN. ECO-COIN’y wymieniane są na nagrody, zniżki i rabaty u partnerów biznesowych lub w ramach usług miejskich. Istnieje możliwość integracji systemu z dowolnym systemem lojalnościowym partnera lub kartą miejską.

U podstaw innowacji leży strategia 4WIN, czyli korzyści dla wszystkich uczestników całego procesu: mieszkańców, samorządów, branży recyklingowej z FMCG oraz partnerów rozliczających ECO-COIN’y. Każdy z tych 4 uczestników, dzięki zastosowaniu Platformy ETS, zyskuje korzyści istotne dla siebie bez jakiekolwiek szkody dla pozostałych. Doświadczeni menedżerowie z Doliny Krzemowej twierdzą, że w dzisiejszej gospodarce jednym z najlepszych sposobów zarabiania jest rozdawanie. Platforma ETS funkcjonuje w takim modelu: „rozdaje” korzyści w trybie rzeczywistym dla wyżej wymienionych 4 grup – uczestników „Circular Economy”.

Przetwarzanie odpadów to spory koszt; i dla mieszkańców, i dla firm. Jak przekonać ludzi, że proces gospodarki o obiegu zamkniętym jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i dla portfela?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat mieszkańcy zauważyli, że koszty obsługi odpadów wzrosły średnio 3-krotnie. Celem innowacji EcoTech System jest nagrodzenie mieszkańców za trud segregacji u źródła, bezpośredni recykling wybranych frakcji, a tym samym zamknięcie obiegu czyli „Circular Economy”.

Naszym fundamentem jest motto:

Im więcej segregujesz tym więcej zyskujesz

Przekłada się to na większą liczbę zebranych ECO-COIN’ów, które można wymienić na realny pieniądz w postaci kuponów promocyjnych i rabatowych u naszych partnerów. Platforma ETS to realizacja zasad GOZ i pokazanie mieszkańcom że odpady właściwie posegregowane mają swoją wartość rynkową, którą chcemy się z nimi podzielić.

EcoTech System perfekcyjnie czerpie z nowych technologii. Działacie na arenie międzynarodowej?

W związku z dużą, globalną potrzebą ochrony środowiska naturalnego i klimatu, kończymy rebranding Platformy ETS pod kątem świadczenia usługi na arenie międzynarodowej. W ramach rebrandingu wprowadzamy ECO-COIN za każdą posegregowaną butelkę i puszkę) oraz aplikację mobilną ECO WALLET. Ponadto ułatwiamy włączenie do naszego systemu niekoniecznie przy użyciu kosztownych recyklomatów, ale również tradycyjnych punktów skupu za pomocą zwykłego terminala. Z powyższego widać, że mamy ambitne plany świadczenia usług na arenie międzynarodowej, do których przygotowujemy się od kilkunastu miesięcy.

Recyklomaty już od dawna stoją w Warszawie. Czy będą działać także w Małopolsce?

Obecnie jesteśmy w trakcie budowy ponad 40 sztuk recyklomatów dokładnie na terenie województwa małopolskiego. Będzie to największa sieć recyklomatów w kraju podpiętych do Platformy ETS.

Czy początki działalności EcoTech System były trudne, czy raczej platforma od razu złapała wiatr w żagle?

Faktem jest, że pionierzy nigdy nie mają łatwo, a ich działanie obarczone jest największym ryzykiem i ponoszeniem wszelkich kosztów, takich jak „choroby wieku dziecięcego”, kampania promocyjna innowacji czy edukacja – w naszym przypadku wskazanie, że odpady to cenny surowiec nadający się do recyklingu. Uważam, że Platforma ETS wraz z aplikacją mobilną została wprowadzona w dobrym momencie - zbiegła się z globalnymi działaniami na rzecz poprawy środowiska i klimatu. Coraz więcej osób i podmiotów rozumie nasz fundament - strategię 4WIN, gdzie nie tylko chodzi o zyski, ale efekt synergii, korzyści dla wszystkich stron, a przede wszystkim ochronę środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.

Jako „łysiejący” już założyciele, startupowcy z ponad 20-letnim stażem w branży teleinformatycznej, kilka lat poświęciliśmy na analizę rynku odpadowego pod kątem jego optymalizacji przy użyciu nowych technologii. W związku z faktem, że zainwestowaliśmy własne środki finansowe w budowę Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami (Platformy ETS), staraliśmy się ograniczyć ryzyko niepowodzenia do minimum. Efektem długoletnich prac była pierwsza umowa na komercyjne wdrożenie dla Coca-Cola największej firmy na świecie w ramach globalnej kampanii #neversettle. W momencie uruchomienia platformy ETS z siecią 10 recyklomatów nasza aplikacja mobilna była w pierwszej trójce najczęściej ściąganych aplikacji ze sklepów play.google.com i app.store. Dziesięć sztuk recyklomatów na terenie Warszawy uruchomionych 2019/2020 zaktywizowało prawie 40 tys. użytkowników, którym spodobał się ten innowacyjny sposób segregacji.

Niewątpliwie po rozwinięciu żagli pod banderą Platformy ETS wiatr nie przestaje nam wiać, a dzisiaj doczekaliśmy się na rynku już kilku naśladowców.

Jak wyglądają Wasze plany na przyszłość?

EcoTech System to spółka nie tylko technologiczna ale także branżowa, która angażuje się w fundamentalne działania, mające na celu szeroko rozumianą ochronę środowiska i klimatu. Jako członek różnych zespołów roboczych w kraju i za granicą, w tym członek UNEP-GRID (agendy ONZ odpowiedzialnej za środowisko), widzimy dużą potrzebę wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w celu zmniejszania ilości odpadów i wspierania recyklingu. Nasza technologia może być z łatwością wykorzystana do wspierania systemu kaucyjnego czy też na potrzeby Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Ponadto kończymy rebranding całej Platformy ETS na potrzeby uruchomienia naszej innowacji globalnie - na arenie międzynarodowej. Dzisiaj, żeby zbierać ECO-COIN’y, wystarczy podpiąć tradycyjny punkt skupu za pomocą zwykłego terminala podłączonego do Centralnej Platformy ETS bez konieczności inwestycji w dość kosztowny recyklomat. Uruchomienie nowego punktu skupu w Motywacyjnym Systemie Gospodarki Odpadami to zaledwie 2-3 godziny czasu pracy. Mam nadzieję, że nasz nadrzędny cel jakim jest promowanie GOZ i ochrona środowiska naturalnego, będzie realizowany globalnie z wykorzystaniem Platformy ETS i ECO-COIN.

Partnerem Głównym konkursu GOZ Biznes Lider Małopolski jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości – Instytucja Województwa Małopolskiego.

Nasi Laureaci (od lewej): Maja Walas (DEKO EKO), Katarzyna Młynarczyk (Rebread) i Łukasz Waksmundzki (EcoTech System)

Konkurs „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2022” rozstrzygnięty!...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski